Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
O ile kastracja psów czy kotów nie budzi już większych wątpliwości, tak w przypadku świnek morskich zabieg ten może wydawać się nieco kontrowersyjny. Nie przeprowadza się go też tak często, jak w przypadku większych ssaków, ale czasem okazuje się wręcz niezbędny. Kiedy trzeba wykastrować świnkę morską? Czy zabieg jest bezpieczny dla zwierzaka?
Kastracja kawii domowej nie jest konieczna, ale istnieje kilka powodów, dla których warto jednak o tym pomyśleć. Pierwszym i najważniejszym z nich będzie oczywiście powstrzymanie zwierzaków przed rozmnażaniem. Świnki morskie są zwierzakami stadnymi i bardzo lubią towarzystwo osobników swego gatunku. Jeśli więc zamierzamy hodować kilka świnek, a przynajmniej jedna z nich okaże się samcem, to szybko możemy spodziewać się znacznego powiększenia stada. Jeżeli nie planujemy dużej, domowej hodowli, warto pomyśleć o wykastrowaniu samca.
Inną przesłanką, która przemawia za kastracją samców kawii domowych, jest profilaktyka zdrowotna. Zabieg ten uchroni pupila przed wieloma chorobami związanymi z jego układem rozrodczym, na przykład zmianami nowotworowymi, przepukliną mosznową czy zapaleniem jąder.
Kiedy w naszej małej hodowli pojawi się drugi samiec, to zwierzaki mogą zacząć prowadzić ze sobą wojnę. Nie jest to regułą, ale zdarza się na tyle często, że większość hodowców decyduje się tylko na samiczki. Jeśli jednak pod naszą opieką znajdą się już dwa samce i dochodzi między nimi do bójek, warto zastanowić się nad rozwiązaniem problemu.
Niestety, wbrew pozorom, kastracja wcale nie jest najlepszą metodą na ograniczenie agresywnych zachowań u samców. Osobniki, które darzyły się niechęcią, będą walczyć ze sobą dalej, nawet po zabiegu. Jedynym sposobem na zakończenie sporów jest rozdzieleniu obu osobników. Samce kawii powinny mieszkań w osobnych klatkach.
↓ Witaminy i odżywki dla świnek morskich ↓
Kastracja samca świnki morskiej to stosunkowo prosty zabieg, trwający nie dłużej niż 20-30 minut. Nie jest to operacja inwazyjna, ale z uwagi na budowę i małe gabaryty zwierzaka, ważne jest, abyśmy znaleźli weterynarza specjalizującego się w opiece nad królikami i małymi gryzoniami. W przeciwieństwie do innych gryzoni świnka morska ma więcej tkanki tłuszczowej wokół jąder, więc nacięcie wykonuje się w trochę innym miejscu. Mniej doświadczony weterynarz mógłby usunąć tylko połowę jądra lub przeoczyć kanał pachwinowy i narazić zwierzaka na przepuklinę.
Kastrację u świnki morskiej przeprowadza się pod znieczuleniem z narkozy wziewnej. Najpierw weterynarz doli brzuch zwierzaka, następnie dezynfekuje i nacina jego mosznę. Po podwiązaniu nasieniowodów i tętnicy jądrowej lekarz usuwa jądra i zaszywa kanał pachwinowy wraz z linią cięcia.
Kastracja u świnki morskiej nie jest zabiegiem inwazyjnym i nie wymaga specjalnych przygotować. Nie trzeba głodzić zwierzaka, bo w przeciwieństwie do psów czy kotów kawie nie potrafią wymiotować. Nie ma więc obaw, że gryzoń pod narkozą zachłyśnie się treścią z żołądka. Na 1-2 dni przed zabiegiem warto jednak przypilnować, by dieta była lekkostrawna i niewzdymająca. Nie należy więc serwować śwince produktów w rodzaju kalafiora, kapusty czy brukselki.
Po zabiegu samiec bardzo szybko wraca do siebie. Przez kilka dni po kastracji powinien nosić specjalny kołnierz, by ograniczyć mu dostęp do rany. Po kilku dniach warto odwiedzić weterynarza, by ten oceniał, jak rana się goi. Pamiętajmy też, że samiec pozostaje płodny jeszcze przez około 3-4 tygodnie po operacji. Warto więc odczekać przynajmniej miesiąc, zanim umieścimy go w jednej klatce z samicą.
↓ Pokarm dla świnek morskich ↓
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Alergie na domowe zwierzaki wcale nie są rzadkością. Uczulenie najczęściej wywołują koty oraz śliniące się psiaki. Jednak również towarzystwo małych gryzoni i królików może być niebezpieczne. Dla alergika najlepszym rozwiązaniem...
Naturalna dieta koszatniczek jest bardzo uboga, co wynika ze środowiska, w którym żyją. Nie dla nich są więc takie przysmaki, jak słodkie owoce, szczególnie że gryzonie te mają skłonność do...
Chomiki to niezwykle popularne pupile domowe, które z biegiem lat wcale na tej popularności na tracą. Przeciwnie – w sklepach zoologicznych i hodowlach pojawiają się nowe odmiany i gatunki. Kiedyś...