Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Dorosłe psy ras olbrzymich osiągają masę ciała powyżej 44 kg. Fakt ten oraz specyficzny rozwój szczeniąt tych ras sprawia, że wymagają w młodości specyficznego żywienia. Odmiennego niż w przypadku szczeniąt z innych grup wagowych.
W porównaniu z innymi rasami, różnica w masie ciała między noworodkiem a dorosłym zwierzęciem jest u olbrzymów ogromna a szczeniaki rozwijają się wolniej niż ich kuzyni należący do małej, średniej czy dużej rasy. Dość powiedzieć, że taki york na przykład, w wieku 10 miesięcy jest już dorosły podczas, gdy jego olbrzymi kuzyn dog niemiecki nadal pozostaje szczeniaczkiem. Z tego powodu, karmę dla szczeniąt podaje się olbrzymom nawet do 24 miesiąca życia.
Tempo wzrostu szczeniąt ras olbrzymich nie jest jednak takie samo na każdym etapie ich życia. Przez pierwsze 8 miesięcy rosną bardziej intensywnie. Ośmiomiesięczny psiak osiąga już niemal wzrost osobnika dorosłego, ale nadal nie dorównuje mu masą mięśniową, której rozwój zaczyna się dopiero teraz.
Łatwo się domyśleć jak szczególnie znacznie w ich rozwoju odgrywa prawidłowe żywienie. Szczególnie ważne jest, by szczeniak otrzymywał odpowiednia dawkę składników pokarmowych wpływających na rozwój szkieletu. Karma dla szczeniąt ras olbrzymich zawiera spory dodatek chondroityny i glukozaminy, które oddziaływają przede wszystkim na rozwój chrząstek stawowych. Zmniejsza się przez to ryzyko schorzeń stawów, co niestety jest częstym problemem tych masywnych stworzeń.
Mimo dużego zapotrzebowania na pełnowartościowy pokarm, szczenięta olbrzymich ras cechują się stosunkowo małym przewodem pokarmowym, w porównaniu z innymi rasami. Dzienną dawkę pożywienia trzeba im zatem rozkładać na wiele małych porcji, by nie obciążać układu trawiennego.
By zmniejszyć liczbę posiłków, gotowe karmy dla szczeniąt ras olbrzymich cechuje większa koncentracja składników pokarmowych. Zatem pies zjada mniej, ale nadal otrzymuje tę samą ilość składników odżywczych.
Niestety większość producentów nie wprowadza na rynek produktów specjalnie przygotowanych z myślą o szczeniętach olbrzymich ras. Zwykle są to karmy przeznaczone dla psów dużych i olbrzymich, czyli takich, które w dorosłym życiu ważą powyżej 25 kg.
Wyjątkami w naszych sklepach są karmy marki Brit Premium i Royal Canin. Royal produkuje dodatkowo trzy rodzaje karm dla szczeniąt olbrzymów. Są to: Giant Starter dla szczeniąt na etapie odsadzania, Giant Puppy dla szczeniaków w wieku od 2 do 8 miesięcy, oraz Giant Junior dla psów od 8 do 24 miesięcy.
Na zakończenie dodajmy, że karmy dla szczeniąt ras olbrzymich znajdziemy wyłącznie wśród produktów suchych. Nie ma karm mokrych.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Jak przygotować się do podróży z psem? Oczywiście wiele zależy od tego, dokąd się udajemy. Jest jednak coś, o czym powinniśmy pamiętać zawsze, nawet jeśli cel naszej wyprawy nie jest...
W chwile spędzane wspólnie z pupilem wkradła się rutyna? Spacery nie cieszą naszego czworonoga tak jak dawniej? To jednoznaczny sygnał, że pora coś zmienić. Świetną rozrywką dla nas i naszego...
Smycz dla psa potrzebna jest przede wszystkim dlatego, że nie wszędzie można puszczać zwierzaka luzem. Ponadto smycz daje kontrolę nad pupilem, co jest istotne w przypadku szczeniąt. Trzecim ważnym powodem...