Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Kastrowany kot wymaga nieco innej diety niż jego niewykastrowani pobratymcy. Zabieg ten w pewnym stopniu zmienia metabolizm kociego organizmu, co musimy uwzględnić przygotowując posiłki dla naszego pupila. Nie ma wątpliwości, że dobrej jakości sucha karma dla kota kastrata znacznie ułatwia jego prawidłowe żywienie.
Większość firm produkuje karmy dla kastratów przeznaczone wyłącznie dla kotów dorosłych. A przecież wśród kotów kastrowanych znajdziemy również młode osobniki poniżej roku życia, jak i koty w sile wieku.
Problemem jest przede wszystkim żywienie kastrowanych kociąt, które przecież nadal się rozwijają. Podawanie im karmy dla dorosłych kotów kastrowanych będzie skutkować niedożywieniem. A niestety trudno jest wśród karm dla kociąt znaleźć produkt przeznaczony dla kastratów.
Na dzień dzisiejszy jedyną firmą, która produkuje karmy dla kastrowanych kociąt i karmy dla kastrowanych kocich seniorów jest Royal Canin. Przynajmniej jeśli chodzi o polski rynek zoologiczny.
Jedną z głównych cech karm dla kotów kastrowanych jest ich niska kaloryczność. Niestety metabolizm kastratów ulega spowolnieniu, co może być przyczyną odkładania się warstwy tłuszczu na kocim brzuszku. Szczególnie u zwierząt mało aktywnych.
Mniejsza kaloryczność oznacza przede wszystkim mniejszą zawartość tłuszczy. Zasadniczo nie powinno go być więcej niż 10-12%. Oczywiście przy zachowaniu odpowiednio wysokiego poziomu białka, które i tak jest głównym źródłem energii dla kotów.
Największym zagrożeniem dla zdrowia kotów kastrowanych jest syndrom urologiczny.
Schorzenie to spowodowane jest przede wszystkim wytrącaniem się w układzie moczowym kryształków fosforanu amonowo-magnezowego lub kryształków szczawianu wapnia, które mogą zatykać cewkę moczową.
Drugą istotną cechą karm dla kotów kastrowanych jest więc obniżona do bezpiecznego poziomu zawartość wapnia, magnezu i fosforu.
Powstawaniu syndromu urologicznego kotów sprzyja zbyt niskie lub zbyt wysokie pH moczu. Dobrej jakości karma dla kota kastrowanego powinna zawierać więc substancje, które umożliwiają utrzymanie pH moczu na odpowiednim poziomie.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Opieka nad kotem to niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli brakuje nam doświadczenia. Trzeba pamiętać, że koty to dosyć wymagające zwierzaki, które do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania potrzebują odpowiednich warunków. Zgromadzenie niezbędnych...
Toksoplazmoza jest chorobą, której najbardziej obawiają się kobiety w ciąży. Faktycznie może ona stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego płodu, a ponieważ w powszechnym mniemaniu głównym źródłem zakażenia się...
Większość kocich właścicieli doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zbyt krągłe kształty domowych pupili z pewnością nie są oznaką zdrowia. Niestety nie tylko przybieranie na wadze, ale i chudnięcie...