Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Kocięta od odsadzenia aż do zakończenia rozwoju fizycznego potrzebują innego pożywienia niż koty dorosłe. Podstawę ich diety stanowią więc specjalne karmy dla kociąt, które zwykle podajemy do chwili, gdy kociak skończy około jednego roku. Powinny być one lekkostrawne, by nie obciążać układu pokarmowego oraz dostosowane kształtem i miękkością do drobnych i słabych jeszcze zębów kociaka. Wśród karm przeznaczonych dla kociąt znajdziemy karmy mokre i suche. Istnieją również karmy dla kociąt niektórych ras, np. takie którymi żywimy kocięta persów.
Idealny pokarm na okres odłączania powinien mieć zbliżony skład mleka kotki. W tym okresie kocięta wymagają około 260 kcal/kg masy ciała; dla porównania zapotrzebowanie dorosłych kotów wynosi 70-90 kcal/kg masy ciała, zatem pobranie energii przez kocięta jest w stosunku do masy, trzy do czterech razy większe niż w przypadku dorosłych osobników.
Żywienie psów i kotów, Praca zbiorowa pod red. A. T. B. Edney, 1992
Karmy dla kociąt różnią się zatem znacznie składem od karm przeznaczonych dla kotów dorosłych. Jedna z najważniejszych różnic dotyczy zawartości białka zwierzęcego.
Białko jest podstawowym budulcem komórek organizmu, a dla kotów dodatkowo jeszcze głównym źródłem energii. Pożywienie dla kotów powinno być więc wysokobiałkowe, niezależnie od wieku. Niemniej jednak kocięta potrzebują go znacznie więcej niż koty dorosłe. Dobrej jakości sucha karma dla kociąt powinna zawierać około 40% białka, natomiast mokra karma dla kociąt powyżej 10%.
Bardzo ważne jest również źródło białka zwierzęcego, które zostało użyte do produkcji karmy. Najłatwiej przyswajalne dla organizmu rosnącego kota jest białko zawarte w mięśniach, czyli w mięsie. Dlatego najlepszymi karmami dla kociąt są te, które nie tylko zawierają dużo białka zwierzęcego, ale i dużo mięsa, a nie podrobów i innych odpadów poubojowych.
Tłuszcz ma mniejsze znaczenie dla kotów jako rezerwuar energii. Niemniej jednak kocięta, których organizm się rozwija i zużywa dużo energii, potrzebują znacznie więcej tłuszczu od kotów dorosłych.
Zawartość tłuszczy zwierzęcych w suchych karmach dla kociąt wynosi średnio około 20%, a w mokrych karmach dla kociąt 6-10%. Podobnie jak w przypadku białka im lepsze jest źródło tych tłuszczy tym lepiej. Niestety lepsza jakość produktów wyjściowych oznacza większą cenę karmy, ale warto zainwestować, ponieważ prawidłowe odżywianie w okresie wzrostu ma kluczowe znaczenie dla kondycji kota w wieku dorosłym.
Karmy dla kociąt zwierają również większe ilości wapnia, fosforu i innych minerałów, oraz oczywiście witamin, szczególnie witaminy D3. Jest to związane z większym zapotrzebowaniem rozwijającego się organizmu na te składniki
Bardzo ważna jest zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych: omega-3 i omega-6, które wpływają korzystnie na rozwój układu nerwowego. Niezbędny jest również spory dodatek tauryny, której koci organizm nie wytwarza, a ma na nią duże zapotrzebowanie.
Coraz więcej właścicieli kotów kastruje swoje zwierzaki w bardzo młodym wieku. W obawie przed wystąpieniem syndromu urologicznego, niektórzy z nich zaczynają podawać im karmę dla kotów kastrowanych. Jest to poważny błąd, ponieważ karma dla dorosłego kastrata nie zapewnia kociakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, potrzebnych w okresie wzrostu.
Na dzień dzisiejszy tylko jednak firma wypuściła na rynek suchą karmę dla kociąt kastrowanych. Jest nią Royal Canin. Jej produkt zapewnia wszystkie składniki odżywcze rozwijającemu się organizmowi młodego zwierzaka, a jednocześnie chroni jego układ moczowy. Pamiętajmy jednak, że można ją podawać dopiero od 6 miesiąca życia.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Każdy domowy mruczek wymaga regularnego szczotkowania, bez względu na to czy jest rasowym kotem długowłosym, czy też zwykłym dachowcem. Ilość rozmaitych szczotek i grzebieni dostępnych na rynku przyprawia o zawrót...
Koty to dość tajemnicze zwierzaki. W przeciwieństwie do psiaków nie witają nas radosnym merdaniem ogona, kiedy wracamy do domu. Nie prezentują też ukłonów czy podskoków w zachęcie do zabawy. Ich...
Choroby skóry u kotów nie tylko wyglądają bardzo nieestetycznie, ale są również wyjątkowo dokuczliwe, ponieważ zazwyczaj towarzyszy im świąd, pieczenie, a nawet ból. Im dłużej trwa choroba, tym stan skóry...