Nawracające biegunki, wymioty, zmiany na skórze, nieustanne drapanie i wygryzanie sobie sierści to objawy wskazujące na psią alergię pokarmową. Zwierzaki borykające się z tym uciążliwym schorzeniem wymagają starannie opracowanej, specjalistycznej diety, bazującej na lekkostrawnych i łatwo przyswajalnych składnikach. Podstawą ich jadłospisu może być właśnie karma hipoalergiczna. Czym odznacza się ten produkt? Kiedy i jak podawać psu karmę hipoalergiczną?
Co powoduje alergię pokarmową u psów?
Mówi się, że właściwie każdy rodzaj pokarmu może być przyczyną psiej alergii pokarmowej. Niemniej jednak za najbardziej uczulający składnik diety naszych pupili uważa się białko i to zarówno zwierzęce, jak i to pochodzenia roślinnego. Na liście popularnych alergenów znajdziemy między innymi mięso oraz podroby wołowe, wieprzowe i drobiowe. Ponadto mleko, jajka, soję oraz niektóre zboża, głównie pszenicę oraz kukurydzę. Szczególnie niebezpieczne dla zwierzaków są także wszystkie produkty mocno przetworzone i nafaszerowane chemicznymi dodatkami, takimi jak barwniki, aromaty, ulepszacze smaku czy sztuczne konserwanty (poczytaj więcej o alergii u psa KLIK).
Dieta eliminacyjna - co to takiego?
Rozpoznanie źródła psiej alergii pokarmowej wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Aby zdiagnozować alergen należy wprowadzić tak zwaną dietę eliminacyjną, polegającą na wykluczeniu z jadłospisu pupila dotychczas podawanej karmy oraz wszystkich wchodzących w jej skład elementów. Przez kilka kolejnych tygodni powinniśmy serwować zwierzakowi inną, starannie dobraną karmę, której skład będzie dla niego całkowitą nowością. Jeżeli żadne reakcje alergiczne nie wystąpią, możemy stopniowo wzbogacać dietę pupila o kolejne składniki. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim konsekwencja i przestrzeganie wszystkich zaleceń weterynarza, a także uważna obserwacja zmian w zachowaniu psa. Pamiętajmy także, by podczas diety eliminacyjnej nie dokarmiać czworonoga żadnymi smakołykami.
Karmy hipoalergiczne dla psów
Co to są karmy hipoalergiczne dla psa? Mianem tym określamy specjalną grupę wysokiej jakości produktów, opracowanych z myślą o psach cierpiących z powodu uczulenia i nietolerancji na niektóre składniki diety. Pokarmy tego rodzaju charakteryzują się naturalnym i niezwykle prostym, wręcz okrojonym składem. Większość z nich opiera się na jednym tylko rodzaju mięsa, będącego źródłem zwierzęcych protein oraz jednym rodzaju zdrowych węglowodanów. Producenci karm hipoalergicznych unikają popularnych składników, takich jak drób czy wołowina, które nader często wywołują reakcje alergiczne u psów. Zastępuje się je znacznie bezpieczniejszą dziczyzną, koniną, kaczką, indykiem lub strusiem. Z hipoalergicznych specjałów wyeliminowano także soję oraz zboża zawierające gluten, a na ich miejsce wprowadzono tapiokę, ryż oraz ziemniaki, dostarczające zwierzakom odpowiedniej dawki węglowodanów.
↓ KARMA DLA PSA Z ALERGIAMI POKARMOWYMI ↓
W składzie karm dla psa alergika » dosyć często gości także białko hydrolizowane, którego łańcuchy polipeptydowe uległy rozbiciu i nie są już rozpoznawane jako alergeny przez układ immunologiczny czworonoga. Tego rodzaju białko i zawarte w nim proteiny są całkowicie bezpieczne dla psa.
Cena karm hipoalergicznych dla psów
Przyznać trzeba, że porządne pokarmy dla psich alergików są nieco droższe od popularnych, komercyjnych karm kupowanych w osiedlowych supermarketach. Miejmy jednak na uwadze, że to właśnie te tanie, marnej jakości specjały mogły przyczynić się do rozwoju alergii u naszego pupila. Pamiętajmy także, że karmy hipoalergiczne to produkty najwyższej jakości, pełnowartościowe i odpowiednio zbilansowane. Nie ma w nich żadnych zbędnych wypełniaczy, a zdrowe czyste mięso jest lekkostrawne, dobrze przyswajalne przez organizm, a co za tym idzie bardziej sycące. Zwierzak potrzebuje mniejszej niż zwykle porcji jedzenia, by przestać odczuwać głód, a to znacznie zmniejsza koszty jego miesięcznego utrzymania. Jeżeli zatem uwzględnimy zdrowotne właściwości karm hipoalergicznych oraz wynikającą z lepszego składu wydajność, być może okaże się, że cena wcale nie jest wygórowana.
↓ KARMA HIPOALERGICZNA DLA PSA ↓
Zdjęcie: Fotolia.pl