Jeśli u naszego pupila zdiagnozowano problemy z wątrobą, koniecznie zmodyfikować musimy dotychczas stosowaną dietę. Niezależnie od tego, czy zwierzak cierpi na niewydolność, marskość, zapalenie czy stłuszczenie wątroby, warto sięgnąć po dedykowane kotom „wątrobowcom” karmy hepatic. Specjały te są lekkostrawne, nie obciążają dodatkowo już i tak uszkodzonego narządu oraz dzielnie wspierają jego dalszą pracę.
Dlaczego kot z chorą wątrobą musi odżywiać się inaczej?
Wątroba jest jednym z tych organów, bez których organizm nie może się obejść. Ten największy z narządów wewnętrznych czynnie uczestniczy w wielu różnych procesach funkcjonalnych, detoksykacyjnych i metabolicznych. Wątroba niezwykle łatwo się regeneruje, niestety, gdy wytrzymałość jej zostanie przekroczona, przestaje ona dawać sobie radę. Sygnały świadczące o uszkodzeniu wątroby, a więc m.in. utrata apetytu i wagi, biegunka, wymioty, wielomocz, wzmożone pragnienie, żółtaczka czy ospałość wysyłane są jednak bardzo późno – nawet, gdy zniszczeniu uległo już 70% tej części ciała. Zazwyczaj więc w momencie stawiania diagnozy ten niezwykle ważny narząd jest już w naprawdę kiepskim stanie.
W wyniku uszkodzenia wątroby zaburzone zostają procesy trawienne. Zmniejszona zdolność syntezy białek oraz wchłaniania składników odżywczych w połączeniu z jadłowstrętem, biegunką bądź wymiotami prowadzi wprost do energetyczno-białkowego niedożywienia. Ponadto niesprawna wątroba nie radzi sobie też z odtruwaniem organizmu, czyli z likwidacją toksyn oraz z produkcją i uwalnianiem należytej ilości glukozy. To właśnie te zachodzące w organizmie zmiany zmuszają nas do zmiany dotychczasowych kocich żywieniowych przyzwyczajeń.
Jak powinien jadać kot wątrobowiec?
Nawet w przypadku zdrowych pupili należyte zbilansowanie codziennej dawki pokarmu wcale nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się zdawać. Gdy czworonóg nasz zaczyna chorować, znaczenie diety wzrasta jeszcze bardziej, gdyż często odgrywa ona kluczową rolę w powrocie do zdrowia. W przypadku uszkodzenia wątroby sprawa wygląda naprawdę poważnie – złe odżywianie sprzyja dalszej degradacji narządu, w konsekwencji zaś doprowadzić może do śmierci zwierzaka.
Dieta wysokobiałkowa, obfitująca w wysokiej jakości proteiny i tłuszcze, w lekkostrawne węglowodany i wyraźnie zmniejszoną ilość sodu idealnie nadaje się dla kotów z uszkodzoną wątrobą. Dodatkowo warto pamiętać i o tym, że narząd ten rozprawia się z obecnymi w organizmie toksynami oraz z nagromadzonym amoniakiem. W kwestii tych pierwszych nie chcąc przeciążać chorej wątroby, unikać powinniśmy karm wzbogaconych o sztuczne barwniki, konserwanty i wzmacniacze smaku. Jeśli chodzi zaś o walkę z amoniakiem, sięgnijmy po te specjały, w których składzie gości wspomagająca przebieg cyklu mocznikowego arginina.
Białka i tłuszcze w kociej diecie wątrobowej
Karma hepatic dla kota powinna bazować na lekkostrawnych białkach naprawdę wysokiej jakości. Kryterium tego z pewnością nie spełnia mięso czerwone, stąd też w jedzeniu kotów wątrobowców zamiast wołowiny, wieprzowiny, baraniny czy kaczki gościć powinien kurczak, indyk lub królik. Strawność i wchłanianie białka zwiększyć też można w procesie hydrolizy, wówczas nawet mięso z kurczaka staje się łatwo przyswajalne.
W przypadku kotów wątrobowców uważać trzeba też z tłuszczem. Ten stanowić powinien nie więcej niż 20-40% karmy. Ważne też, aby należał on do tłuszczów łatwo przyswajalnych, a więc takich, które nie przyczyniają się do nadmiernego wydzielania żółci.
Karmienie kota wątrobowca – częstotliwość serwowania posiłków
Karma hepatic dla kota to najlepszy rodzaj pożywienia dla mruczków, które borykają się z chorą wątrobą. Niestety mając pod opieką chorego zwierzaka, zatroszczyć musimy się nie tylko o specjalny rodzaj pożywienia, ale i o to, by te serwowane było w odpowiedni sposób. Kot wątrobowiec zazwyczaj wykazuje się kiepskim apetytem, dodatkowo borykać może się on też z nagłymi spadkami cukru we krwi. W takich sytuacjach zwierzaka karmić powinniśmy małymi, lecz często podawanymi porcjami. Szczególnie w przypadku mokrego jedzenia zadbajmy o to, by miska z pokarmem nie stała cały dzień na zewnątrz. Świeżą, niewielką porcję nakładajmy co kilka godzin i po upływie 20-30 minut z powrotem chowajmy do lodówki.
↓ KARMY HEPATIC DLA KOTA ↓
Fotolia.pl