Sklep online
Sklep online

Karma dla psów sterylizowanych

Zabieg sterylizacji wywiera ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu psa. Kastracja eliminuje agresję oraz wiele niepożądanych zachowań, takich jak znaczenie terenu moczem czy skakanie na inne psy. Zabieg wpływa również na gospodarkę hormonalną i metabolizm zwierzęcia, w związku z czym psy poddane operacji wymagają specjalnego żywienia. Jak zmieni się życie naszego pupila po sterylizacji? Jaka karma będzie dla niego najlepsza?

Kastracja psa, a skłonność do nadwagi

Sterylizacją nazywamy zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu jąder u samców oraz jajników i macicy u samic. Usunięcie tych gruczołów ma olbrzymi wpływ na gospodarkę hormonalną zwierząt, co bezpośrednio odbija się także na ich metabolizmie. Zmiany w wydzielaniu hormonów oddziałują na potrzeby żywieniowe naszych czworonogów - ich apetyt rośnie, a zapotrzebowanie na pokarm może zwiększyć się nawet o 20%. Jest to duża różnica, a biorąc pod uwagę, że jednocześnie zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne, nic dziwnego, że kastrowane psy często przybierają na wadze.

Jak zapobiegać nadwadze psów sterylizowanych?

Jednak sterylizacja wcale nie musi wiązać się z drastycznym przybraniem na wadze. Jest to tylko jeden z kilku czynników, mogących prowadzić do wzrostu wagi ciała. Dużą rolę odgrywa również dieta oraz tryb życia pupila. Warto pamiętać, że niektóre rasy psów mają większą skłonność do nadwagi, na przykład jamniki, nowofunlandy, labradory czy berneńskie psy pasterskie.

Zabieg sterylizacji oznacza zmianę diety naszego czworonoga. Przyjmuje się, że pies poddany kastracji powinien jeść o 30 % mniej niż dotychczas. Z pewnością taka różnica będzie dla psa dotkliwa, zwłaszcza, że po zabiegu jego apetyt gwałtowanie wzrośnie. Pamiętajmy jednak, że jeśli ilość przyjmowanego przez psa pokarmu nie zostanie przez nas ograniczona, to możemy liczyć się z szybkim wzrostem jego wagi. Zmiana diety to absolutna podstawa, ale niemniej ważne jest zapewnienie pupilowi odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Koniecznie jest także wprowadzenie pewnych zasad, dotyczących podawania posiłków. Psa karmimy zawsze o stałych porach, ograniczamy natomiast wszystkie smakołyki, szczególnie te zawierające węglowodany. Wybieramy karmy bogate w błonnik i skomponowane z myślą o psach po zabiegu sterylizacji typu „light”

Jak karmić psa po sterylizacji?

Żywienie kastrowanego psa zależy przede wszystkim od jego zapotrzebowania energetycznego oraz codziennej aktywności. Z diety psa eliminujemy zbędne kalorie, ograniczamy węglowodany i tłuszcze. Prawidłowo skomponowana dieta powinna w pełni zaspokajać potrzeby zwierzęcia i pomagać mu w zachowaniu odpowiedniej wagi. Brak ograniczeń w diecie psa, podawanie pokarmów wysokokalorycznych lub przysmaków bogatych w węglowodany może zaburzyć bilans energetyczny i w krótkim czasie doprowadzić do nadwagi i otyłości.

Szczególną uwagę powinniśmy przykładać do rodzaju i ilości psich przekąsek podawanych, na przykład jako nagrodę za posłuszeństwo. Każdy taki przysmak powinien zostać właściwie wkalkulowały w dietę pupila. To znaczy, że ogólna wartość kaloryczna wszystkich przekąsek podanych psu w ciągu dnia powinna zostać odjęta od wartości posiłków głównych. Jeśli nie chcemy zaburzyć właściwego bilansu lepiej ograniczyć do minimum wszelkie psie smakołyki, jakimi do tej pory rozpieszczaliśmy ulubieńca. Jeśli smakołyków używamy do tresury, wybierajmy te niskokaloryczne i użyteczne dla psa, na przykład redukujące kamień nazębny (przeczytaj więcej o tym jak pielęgnować i żywić psa po kastracji KLIK).

Karmy dla psów sterylizowanych

Dla psów po zabiegu sterylizacji najlepsze będą gotowe karmy, zaprojektowane z myślą o ich nowych potrzebach. Na rynku znajdziemy wiele karm tego typu, jednak lepiej wybierać te droższe i lepsze jakościowo, tak aby faktycznie odpowiadały potrzebom zwierzęcia. Karmy dla psów sterylizowanych lub kastrowanych bogate są w wszystkie niezbędne składniki odżywcze, przy czym zawierają niewielką ilość kalorii. W ich składzie ogranicza się ilość tłuszczy i węglowodanów. Dla psów sterylizowanych lub z nadwagą przeznaczone są karmy typu „light” zawierające L-karnitynę oraz inne substancje przyspieszające spalanie tłuszczu.

Jak dobrać karmę do psa?

Kwestia sterylizacji to nie jedyny czynnik mający wpływ na wybór karmy. Bardzo ważne jest również dostosowanie karmy do wagi psa. Producenci karm dla kastratów zwykle dzielą produkty na te przeznaczone dla ras małych, średnich i dużych.

Na wybór karmy wpływ mają również indywidualne potrzeby zwierzęcia. Liczą się, na przykład przebyte choroby, aktualne problemy zdrowotne czy też docelowa waga, jaką pies powinien osiągnąć.

Musimy pamiętać, że wszystkie zaniedbania w kwestii żywienia psa po sterylizacji szybko odbiją się na jego zdrowiu. Otyłość może być początkiem poważniejszych problemów, takich jak cukrzyca, zwyrodnienia stawów, niewydolność sercowa, choroby wątroby czy nerek.

Zdjęcie: Fotolia.pl
banerek-promocyjny-kakadu1

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim … Czytaj dalej Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Czytaj więcej
Jak odrobaczyć psa?

Odrobaczenie to jeden z ważniejszych zabiegów, któremu powinniśmy poddawać regularnie naszego czworonoga. Jest równie ważne jak okresowe szczepienia. Pasożyty wewnętrzne to duży kłopot dla psa. To też ryzyko zarażenia się … Czytaj dalej Jak odrobaczyć psa?

Czytaj więcej
Szampony dla psów

Zanim wybierzemy szampon dla pupila, warto wziąć pod uwagę jego rzeczywiste potrzeby. Jak wiemy, każdy pies wymaga nieco innego traktowania ze względu na rodzaj okrywy włosowej, jej strukturę oraz kolor. … Czytaj dalej Szampony dla psów

Czytaj więcej
Czy pies może pić mleko?

Zdawać by się mogło, że psy, jak na ssaki przystało, mogą pić mleko. Tymczasem o ile szczenięta jak najbardziej spożywać powinny mleko swych matek, o tyle w przypadku dorosłych psiaków … Czytaj dalej Czy pies może pić mleko?

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram