Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Zdrowe odżywianie to temat, który nieobcy jest również psim właścicielom. Wybierając karmę dla zwierzaka, wpierw zastanowić musimy się więc nad naszymi zapatrywaniami na psią dietę. Jeśli ważne jest dla nas to, by psu zapewnić jedzenie w jak najwyższym stopniu odpowiadające jego anatomicznym i naturalnym potrzebom, sięgnąć możemy po karmy biologiczne. Te tworzone są tylko z takich składników, które pupil nasz jadałby, żyjąc na wolności.
Karmy biologiczne dla psów to takie żywieniowe specjały, które w stopniu maksymalnym starają się zaspokoić naturalne pokarmowe wymagania zwierzaka. Producenci ich w pierwszej kolejności zwracają więc uwagę na wskazówki wynikające z anatomicznej i fizjologicznej budowy naszych domowych pupili. Najważniejszą kwestią jest więc tu to, jak sama matka natura przygotowała psa do konsumpcji.
Psi organizm zbudowany jest nieco inaczej niż nasz własny. Stąd też, choć ci czworonożni pupile z człowiekiem żyją już od 40 tysięcy lat, posiadają oni odmienne od nas zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Producenci karm biologicznych zakładają, że dopiero psi układ pokarmowy, budowa zębów i szczęk oraz przyjrzenie się psim enzymom trawiennym jest w stanie dostarczyć informacji, pozwalających skomponować zdrową i adekwatną dietę.
Innym ważnym aspektem jest tu jakość wykorzystywanych produktów. Skoro karma najbliższa ma być temu, co zwierzak jadałby w naturze, nie może zawierać ona żadnych sztucznych składników. Wbrew pozorom wyeliminowanie chemicznych konserwantów, ulepszaczy smaku i barwników jeszcze nie załatwia sprawy. Wykorzystywane w karmach jaja powinny pochodzić z hodowli na wolnym wybiegu, rośliny nie mogą być genetycznie modyfikowane, w mięsie zaś nie mogą pojawiać się antybiotyki, sterydy czy hormony. Dodatkowo wszelkie użyte produkty zawsze dostarczane są przez niewielkich lokalnych producentów tak, by do zakładów produkcyjnych trafiać mogły w świeżej nie zaś zmrożonej postaci. W przypadku karm biologicznych jakość bezapelacyjnie stać musi na pierwszym miejscu.
Bez wątpienia to właśnie psy są zwierzakami najbliżej związanymi z człowiekiem. Wspólna długa historia nie powinna przekreślać jednak tego, że nasi kudłaci pupile blisko spokrewnieni są z wilkami, z którymi to łączy ich 99%-owe podobieństwo genetyczne. Stąd też przekonanie, że dieta udomowionych psów, jak najbardziej zbieżna powinna być z menu ich dziko żyjących kuzynów. Debaty, na temat tego, czy psy są wszystkożerne, czy też mięsożerne wciąż nie zostały zakończone. Producenci karm biologicznych zdecydowanie opowiadają się jednak za tą drugą opcją.
Karma biologiczna dla psa bazować musi więc na białku pochodzenia zwierzęcego, które to stanowić powinno nawet 85% składu. Kolejnym istotnym składnikiem są tłuszcze odpowiedzialne za dostarczenie należytej ilości energii oraz odpowiednio zbilansowanej dawki kwasów EPA, DHA, omega-3 i omega-6. Specjały takie stronią od zbóż, często goszczą w nich jednak całe jaja, oraz niewielkie ilości warzyw i owoców.
↓ KARMA BIOLOGICZNA DLA PSA ↓
Zwykło się mniemać, że to właśnie węglowodany dla organizmu są bardzo dobrym źródłem paliwa. Zasada ta niekoniecznie sprawdza się jednak w przypadku psiaków. Zwolennicy mięsożernej diety podkreślają, że to właśnie bardzo wysoka zawartość węglowodanów w karmach odpowiedzialna jest za zły stan zdrowia, w tym m.in. za otyłość i cukrzycę, naszych domowych pupili (poczytaj więcej na temat cukrzycy u psów KLIK). Wyraźnie podkreślają też oni, że zdrowa psia wątroba z łatwością pozyskać potrafi niezbędne cukry z wysokiej jakości tłuszczów i białek. Karmy biologiczne dla psa zupełnie rezygnują więc ze zbóż, a sięgając po warzywa, starają się w nieznacznych ilościach wykorzystywać te, które należą do węglowodanów złożonych, a więc np. rośliny strączkowe i bogate w skrobię.
Wilk po upolowaniu swej zdobyczy nie oddziela mięsa od skóry, organów wewnętrznych czy kości. Z ochotą zjada więc on nie tylko same mięśnie, ale i inne części ciała swej ofiary. Jak okazuje się, to właśnie zwierzęce organy są najistotniejszym źródłem całego arsenału minerałów i witamin. Również dieta naszego domowego pupila powinna więc w nie obfitować. To tłumaczy, dlaczego w karmach biologicznych obecne są też podroby, szpik czy chrząstki.
↓ KARMA BIOLOGICZNA DLA PSA ↓
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Gorączka u psa może mieć wiele różnych przyczyn. Często bywa objawem przeziębiania albo innych, poważniejszych chorób, ale może też pojawić się pod wpływem silnego stresu lub jako reakcja na szczepienie....
Kołnierze pooperacyjne to ochronny element zwierzęcej „garderoby”, który to pupil nasz otrzymuje, opuszczając po zabiegu weterynaryjną klinikę. Ze względu na podobieństwo do elementu stroju, który powodzeniem cieszył się wśród XVI-wiecznej...
Smycz to podstawowe wyposażenie każdego psiaka. Jeśli opuszczamy dom z czworonożnym pupilem u boku, towarzysza naszego zawsze powinniśmy mieć na smyczy. Akcesorium to dopasowujemy do wielkości psa, do psiego temperamentu,...