Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Branża ekologiczna rozrasta się coraz bardziej i staje się coraz bardziej popularna. Dotyczy to zarówno produktów dla ludzi, jak i dla zwierząt. Coraz częściej możemy na półkach sklepowych znaleźć karmy ekologiczne, czyli bio, które mają prosty skład, wytworzone są z naturalnych składników pochodzących od lokalnych dostawców i przechodzą specjalny proces obróbki, aby zatrzymać maksymalnie dużo substancji odżywczych. Produkty ekologiczne mają swoich zwolenników oraz zażartych wrogów, wzbudzają wiele kontrowersji i często są przyczyną ożywionych dyskusji na forach internetowych. Wszystko dlatego, że narosło wokół nich wiele mitów, a świadomość ekologiczna jest nadal bardzo niska. Warto odczarować wiele mitów dotyczących karm bio i przekonać się do nich, bo kompleksowo zadbają o organizm pupila. Wysoka zawartość mięsa powinna spodobać się każdemu kudłaczowi i obudzić w nim wilka.
Karmy bio dla psa wyróżnia kilka ważnych rzeczy. Po pierwsze, znajdziemy na nich informację, że są bio albo ekologiczne. Nie ufajmy jednak samym sloganom na opakowaniu, bo niektórzy producenci wykorzystują samo hasło, aby przyciągnąć uwagę klienta, natomiast tak naprawdę niewiele mają wspólnego ze zdrową żywnością. Łączy się to w związku z tym z punktem drugim, czyli certyfikatem bio, który znajdziemy na opakowaniu pod postacią specjalnego symbolu albo etykiety „bio”. Po trzecie, o karmie ekologicznej świadczy sam skład produktu. Powinien być przejrzysty, prosty, pozbawiony substancji barwiących, ulepszaczy, zapychaczy czy sztucznych konserwantów. Znajdziemy w nich natomiast wysokiej jakości składniki, w większości pochodzenia zwierzęcego. Na pierwszy miejscu w każdej karmie bio figuruje mięso i jest go naprawdę dużo, zazwyczaj powyżej osiemdziesięciu procent, a czasami nawet powyżej dziewięćdziesięciu. Jest to nie tylko czyste mięso, ale także bardzo ważne w psiej diecie podroby, takie jak serca, żołądki albo płuca. Zdarzają się też produkty z chrząstkami, fragmentami mięśni czy kości, maksymalnie zbliżone do naturalnej diety kudłacza. Oprócz mięsa znajdziemy też w karmach bio ryby oraz oleje rybne, bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Najbardziej popularny jest łosoś, ale dostaniemy też dorsza, makrelę, jesiotra czy pstrąga. Dla koneserów z kolei znajdą się owoce morza. Oprócz białka zwierzęcego w karmach bio znajdują się owoce i warzywa, oczywiście jako dodatki. To cenne źródło witamin i minerałów. Wiele z produktów tego typu zawiera także zioła, dobroczynnie wpływające na pracę całego organizmu psiaka. Karmy bio dla psa pełne są także probiotyków, przeciwutleniaczy, kolagenu czy luteiny. Czwarta rzecz, która wyróżnia te karmy spośród innych produktów, to same opakowania, często stworzone z myślą o środowisku naturalnym, poddające się łatwo recyklingowi czy biodegradowalne.
Karmy bio, jak wszystko, co stosunkowo nowe, budzą wiele wątpliwości wśród właścicieli psiaków. Co gorsza, wokół tematu powstają różne plotki, mity i okropne brednie, które naprawdę nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Poniżej lista tych najpopularniejszych.
1. Karmy bio to tylko chwyt marketingowy – tak się dzieje wyłącznie w przypadku nieuczciwych producentów, którzy wykorzystują hasło „bio” lub „eko” do przyciągnięcia uwagi kupujących. Prawdziwą karmę bio poznamy bez trudu po certyfikatach i samym składzie. Od razu stanie się dla nas jasne, że jest to produkt bardzo wysokiej jakości, oparty na naturalnych i właściwie nieprzetworzonych składnikach.
2. Karmy bio kosztują fortunę – kolejny mit. Oczywiście, produkty bio są droższe niż przeciętna karma ze sklepu, ale wcale nie przebijają cen karm Super Premium, które często – choć o bogatym składzie – nie są wyjątkowo ekologicznymi propozycjami. Karmy bio są dla wszystkich, nie tylko dla milionerów. Na zdrowiu naszego pupila nie opłaca się też oszczędzać.
3. Karmy bio są dziwne w smaku – to, że coś jest ekologiczne i pozbawione ulepszaczy smaku nie oznacza, że jest niedobre. Wręcz przeciwnie – jest pyszne, bo smak gwarantują naturalne, świeże produkty. Karmy bio są pełne mięsa, ryb, warzyw, owoców oraz aromatycznych ziół. Nie ma możliwości, aby okazały się niesmaczne. Z kolei ogromna ilość wersji smakowych pozwoli nam dopasować karmę nawet do wybrednego psiaka.
4. Karmy bio zawierają pasożyty i bakterie – to chyba najbardziej niebezpieczny mit, wynikający z ignorancji piszących tego typu komentarze. Naturalność karmy nie oznacza, że nie podlega ona badaniom laboratoryjnym czy obróbce. Wręcz przeciwnie! Karmy bio psów są wyjątkowo często badane, na każdym etapie powstawania, są również poddawane obróbce, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Obróbka przebiega po prostu inaczej i jest delikatniejsza, by produkt zachował jak najwięcej substancji odżywczych. Co więcej, produkty, z których powstają karmy bio, są wyjątkowo bezpieczne, bo pochodzą od lokalnych dostawców i z ekologicznych upraw oraz hodowli.
Karmę bio dopasowuje się do pupila jak każdą inną karmę. Koniecznie weźmy pod uwagę wiek zwierzaka, jego wielkość, rasę, zapotrzebowanie na dodatkowe substancje odżywcze. Większość karm ekologicznych to propozycje nawet dla psich alergików czy kudłaczy z nietolerancjami pokarmowymi albo bardzo delikatnym układem trawiennym, ponieważ nie zawierają zbóż czy chemicznych dodatków. Do wyboru mamy wiele smaków, zarówno w wersji mokrej, jak i suchej. Karmy bio dla psa zazwyczaj dostaniemy jako pełnowartościowe, bazowe produkty do serwowania na co dzień, popularne stają się jednak w ostatnim czasie także karmy uzupełniające, a także przysmaki, aby urozmaicić menu pupila. Jedno jest pewne – warto się skusić na tego typu propozycje kulinarne i absolutnie nie ma się czego bać! Coraz więcej firm rozszerza swoje oferty właśnie o produkty bio.
↓ KARMA BUTCHER'S BIO DLA PSA ↓
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Poza karmą podstawową w jadłospisie naszego pupila powinny znaleźć się także odpowiednie przysmaki. Te drobne przekąski mogą nie tylko urozmaicać i wzbogacać dietę czworonoga, ale także motywować go podczas szkoleń,...
Ciastka dla psa idealnie nadają się na nagrody podczas szkolenia. Oczywiście te małych rozmiarów (większe możemy połamać), ponieważ nagrody nie mogą być duże, by pies się nimi nie najadał. Skład...
W kwestii żywienia psów zawsze warto zaufać ekspertom, którzy dokładają wszelkich starań, by dieta czworonogów była odpowiednio zbilansowana i bogata w same wartościowe składniki. Wybierając karmę dla pupila, bez wątpienia...