Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Choć króliki to jedne z najpopularniejszych zwierząt hodowanych w naszych domach, wiele osób mogłoby mieć problem z ustaleniem odpowiedniej dla nich diety. Na rynku dostępne są różne gotowe pokarmy i granulaty, niestety nawet te najlepszej jakości nie zastąpią podstawowego elementu króliczego jadłospisu, czyli siana. To właśnie ono stanowi najważniejszy składnik diety królika. Dlaczego siano jest tak ważne i jak wybrać te odpowiednie?
Siano to elementarny składnik codziennej króliczej diety. Dlaczego jest tak ważne? Ze względu na wysoką zawartość błonnika, wspomagającego procesy trawienne. Trzeba pamiętać, że u królików nie występuje naturalna perystaltyka jelit, ponieważ ścianki układu pokarmowego są zbyt słabo umięśnione. W związku z tym, aby strawić, a następnie wydalić pokarm, królik musi popychać go kolejnymi porcjami jedzenia. Cały ten proces wspomaga włókno roślinne zawarte w mieszance różnych traw, popularnie zwanej sianem. Błonnik pobudza do pracy żołądek oraz jelita zwierzęcia, a tym samym ułatwia przesuwanie się pokarmu po układzie trawiennym.
Ponadto podgryzanie i przeżuwanie siana prowadzi do ścierania się stale rosnących zębów królika. To bardzo ważne, gdyż przerośnięte trzonowce mogą utrudnić zwierzęciu pobieranie pokarmu.
Kiedy wiemy już co nasz pupil powinien jeść pojawia się kolejny kłopot. Jak rozpoznać które siano będzie dla niego najlepsze? Trzeba pamiętać, że tylko te dobrej jakości spełni swoją rolę. W skład dobrej mieszanki powinny wchodzić zioła, kwiaty oraz kilka rodzajów traw. Na rynku dostępne są różne mieszanki, między innymi pochodzące z ekologicznych upraw. Są one droższe od tych z supermarketów, jednak warto po nie sięgać. Dzięki nim nasz pupil otrzyma dostęp do wszystkich niezbędnych dla jego zdrowia składników odżywczych.
Siano dobrej jakości powinno być odpowiednio wysuszone. Można rozpoznać je po ładnej, zielonej barwie, grubości ździebeł oraz aromacie. Kupując siano zwracajmy uwagę na to czy nie zawiera pyłu. Jego obecność w mieszance wskazuje na to, że siano było źle przechowywane i jest po prostu nieświeże. Taki pokarm nie nadaje się do spożycia, podobnie jak siano wilgotne, stęchłe lub noszące ślady pleśni.
Siano powinno być stale obecne w otoczeniu królika, tak aby zwierzę miało do niego nieograniczony dostęp i mogło skubać je, gdy tylko zechce. Należy jednak pamiętać o częstym wymienianiu siana i regularnym sprzątaniu klatki, by nie doprowadzić do zanieczyszczenia pokarmu.
Nie bez znaczenia jest również sposób podawania siana królikowi. Sianko nie może zalegać w kącie klatki czy na podłodze, mieszając się ze ściółką. Mogłoby w ten sposób zabrudzić się odchodami zwierzęcia, a spożycie takiego pokarmu przez pupila grozi poważnymi konsekwencjami. Najlepiej, by znajdowało się ono w pojemniku specjalnie do tego przeznaczonym. Może to być paśnik, pudełko czy wiklinowy koszyk.
Może się zdarzyć, że królik, który do tej pory nie jadł siana i nie jest do niego przyzwyczajony, z początku nie będzie zainteresowany takim pokarmem. Aby zachęcić pupila do spróbowania siana możemy w pewnym stopniu ograniczyć ilość innych pokarmów. Ważne jednak, by nie przerodziło się to w przegładzanie królika. Zbyt długa głodówka może skończyć się dla zwierzęcia tragicznie.
Zdecydowanie lepszą metodą jest urozmaicanie pupilowi posiłków oraz sposobów ich podawania (sprawdź, co jeszcze lubią jeść króliki KLIK). Wiele królików lubi jeść prosto z podłogi, można zatem rozsypać siano poza klatką lub umieścić je w zabawce, z której pupil będzie musiał wyskubywać źdźbła. Dzięki temu jedzenie przyjmie formę zabawy i stanie się zarazem świetnym lekarstwem na nudę. Warto też wypróbować różne rodzaje siana, na rynku znajdziemy mieszanki nieco inne pod względem składu i ilości użytych traw oraz ziół. Siano można też wymieszać z zieleniną lub innymi ziołami, które królik zazwyczaj zjada.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Karmę dla chomika syryjskiego kup w e-sklepie Kakadu » Chomiki syryjskie uchodzą za te, które najłatwiej się oswaja. Ze względu na to są najczęściej spotykanym gatunkiem chomika w domowych hodowlach...
Żadne inne zwierzę nie ma chyba tak gęstego i miękkiego futerka, jak szynszyle. Niestety z tego powodu nadal hoduje się je na futro, a przecież są takie sympatyczne i tak...
Na dzień dzisiejszy najlepszym, znanym sposobem walki z chorobami zakaźnymi są szczepienia profilaktyczne. Nie wszyscy wiedzą, że można je wykonywać również u fretek. Pamiętajmy, by przed szczepieniem zaleca się zwierzaki...
ja swojemu Piri podaje zawsze sianko węgrowskie z marlazoo.pl. Uważam, że nie ma lepszego przynajmniej mojemu króliczkowi pasuje:D