Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Regularne szczotkowanie to podstawa psiej pielęgnacji. Zabieg ten nie musi być wcale przykrym obowiązkiem - wręcz przeciwnie - może sprawić przyjemność zarówno czworonogom, jak i ich opiekunom. Aby tak się stało, konieczny jest wybór odpowiedniej szczotki. Czym powinniśmy się kierować, żeby wybrać tę najlepszą do pielęgnacji naszego ulubieńca?
Idealna szczotka dla psa powinna doskonale sprawdzać się w codziennym użytkowaniu. Najlepsza będzie więc taka, którą z powodzeniem możemy wykorzystać zarówno do usuwania martwych włosów, rozczesania kołtunów, jak i do wygładzenia psiej szaty. Szczotkowanie nie może dostarczać zwierzakowi nieprzyjemnych doznań, warto więc zainwestować w przyrząd z miękkiego włosia, który nie będzie wyrywał sierści w czasie użytkowania. Nie możemy jednak zapominać, że psiaki długowłose potrzebują specjalnej pielęgnacji i niejednokrotnie będziemy musieli kupić kilka akcesoriów ułatwiających utrzymanie ich szaty w doskonałym stanie.
Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, czy dla ich pupila lepsza będzie szczotka druciana, czy może ta wykonana z naturalnego włosia. Z reguły dla psów krótkowłosych, które nie wymagają szczególnych zabiegów, wystarczająca będzie szczotka włosiana. Czworonogi o długiej sierści będą z kolei najczęściej potrzebować obu rodzajów szczotek. Przy pomocy drucianej z powodzeniem rozplączemy kołtuny, włosianą wygładzimy i nabłyszczymy ich sierść, co jest szczególnie istotne przed wystawą (przeczytaj więcej o tym jak przygotować psa do udziału w wystawie KLIK). Często możemy zdecydować się też na przyrządy dwustronne, łączące dwie szczotki w jedną.
Do wyczesania nadmiaru podszerstka i nadania puszystości sierści naszego pupila, może posłużyć nam tzw. pudlówka. Szczotka ta posiada metalowe druty, zagięte pod kątem 30 stopni. Pudlówka, jest dosyć ostra, dlatego sam zabieg szczotkowania bywa dla psa nieprzyjemny. Z tego względu należy zachować szczególną ostrożność przy użytkowaniu tego narzędzia.
Szczotkowanie do dobry moment na relaks i wzmocnienie wzajemnej więzi między opiekunem i jego pupilem. Co zrobić, żeby tak się stało? Warto zainwestować w specjalną gumową szczotkę do masażu, która nie tylko skutecznie oczyści psią sierść, ale też dostarczy psu wielu pozytywnych wrażeń. Nie od dziś wiadomo, że masaż doskonale odpręża, redukuje napięcie i stres.
Żaden właściciel psa nie może rezygnować z zakupu szczotki. W miarę potrzeb warto zaopatrzyć się również w inne przyrządy do pielęgnacji sierści czworonoga. Przydać może się przede wszystkim grzebień (przeczytaj więcej o wybranych rodzajach grzebieni dla psów KLIK), ułatwiający pozbycie się kołtunów i rozczesanie sierści w trudno dostępnych miejscach. Poza tym dla pupili o gęstym podszerstku można zakupić zgrzebło, niezwykle przydatne w codziennej pielęgnacji. Właściciele psów szorstkowłosych powinni też zainwestować w trymer. Samo czesanie to jednak nie wszystko, oprócz przyrządów do szczotkowania zakupmy też odpowiednie preparaty odżywiające psi włos, ułatwiające jego rozczesywanie i układanie.
Szczotkowanie musi stać się dla naszego ulubieńca rutyną. Czworonogi uwielbiają głaskanie, delikatny dotyk, dlaczego więc miałyby nie polubić tego zabiegu? Do czesania najlepiej przyzwyczajać już szczeniaki. Pierwsze skojarzenia mają zasadnicze znaczenie – starajmy się więc być wyjątkowo delikatni, a spokojne zachowanie naszego milusińskiego sowicie nagradzać pieszczotami i smakołykami. Szczotkowanie łączmy zawsze z masażem lub głaskaniem. Zadbajmy też o komfort naszego ulubieńca – pozwólmy ułożyć mu się na wygodnym, antypoślizgowym posłaniu.
Psią sierść najczęściej najlepiej szczotkować od nasady włosa, zgodnie z kierunkiem jego wzrostu. Czasami możemy jednak postąpić odwrotnie, co ułatwi nam np. usunięcie martwych włosów. Przy psach długowłosych warto rozczesywać sierść partiami - znacząco ułatwi nam to cały zabieg. Należy też pamiętać o odpowiednim nawilżeniu włosa, co pozwoli zapobiec jego niszczeniu i elektryzowaniu. W żadnym wypadku nie oznacza to jednak, że powinniśmy szczotkować psiaka zaraz po kąpieli. Dobrze jednak przed samym zabiegiem nanieść na jego futro nieco preparatu ułatwiającego rozczesywanie lub odżywki.
Warto pamiętać, że piękna i lśniąca sierść to wizytówka naszego pupila. Nigdy nie powinniśmy więc zaniedbywać regularnego szczotkowania czworonoga.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Skoro psy mogą nosić ubrania, to mogą też nosić i buty. Zwierzaki odziane w swetry czy kurtki pojawiają się coraz częściej na naszych ulicach – nie wzbudzając tym samym już...
Noszenie kagańca nigdy nie powinno być dla pupila przykrym obowiązkiem. Czworonóg z pewnością szybciej zaakceptuje nowe akcesorium, jeśli będzie ono lekkie i wygodne. Czasami świetną alternatywą dla metalowego kagańca może...
Spacer to dla większości psiaków najbardziej emocjonujący element codziennego planu dnia. Niepohamowana radość czworonogów często sprawia jednak, że relaksująca przechadzka zamienia się w sport ekstremalny. Jeśli nasz pupil uporczywie ciągnie...