Sklep online
Sklep online

Jak zapobiegać kamieniowi nazębnemu u psa?

Psie zęby wcale nie tak bardzo różnią się od naszych. O ile jednak my sami wiemy, jak zapobiegać problemom związanym z tym obszarem ciała, o tyle nasi czworonożni pupile o tego typu sprawach nie mają zielonego pojęcia. Co gorsze, również wielu psich właścicieli nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna dotycząca psiej jamy ustnej. Jak zapobiegać kamieniowi nazębnemu u psa?

dlaczego-warto-podawac-psu-przysmaki-dentystyczne

Kamień nazębny u psa

U naszych czworonożnych pupili, taki jak i u nas, kamień nazębny rozwija się z mineralizującej się w kontakcie ze śliną płytki nazębnej. Płytka nazębna jest miękkim nalotem składającym się z obecnych w ślinie substancji oraz z bakterii. W przeciwieństwie do kamienia nazębnego łatwo można usunąć ją mechanicznie. Gdy jednak czynność ta zostanie zaniechana, w ciągu paru dni nalot taki twardnieje i przeistacza się w brązowy, szorstki kamień okrywający nasadę zębów.

Kamień nazębny u psa nie jest tylko problemem estetycznym – obecność jego pociąga za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Nieusuwany prowadzić może do zapalenia i ropienia dziąseł, do chorób przyzębia, a w konsekwencji do utraty uzębienia. Przy okazji, nie zapominajmy i o tym, że bakterie zbierające się w okolicach przyzębia poważnie szkodzić mogą i reszcie organizmu, gdyż przenikają one do krwiobiegu i drogą tą dostają się do innych narządów. Tak też choroby zębów doprowadzić mogą do zapalenia płuc, żołądka, wątroby czy jelit.

Higiena psiej jamy ustnej, a zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego

Jeśli chcemy należycie zadbać o zęby naszego pupila, zdać powinniśmy sobie sprawę z tego, że szorowanie ich szczotką i pastą nie jest nadgorliwością przewrażliwionych właścicieli. Mycie zębów u psa skutecznie usuwa gromadzącą się po jedzeniu płytkę nazębną, a tym samym zapobiega temu, by przeistoczyła się ona w kamień nazębny. Z racji tej, że milusińscy nasi nie koniecznie muszą być fanami tego zabiegu, nie musimy zębów ich szorować dwa razy dziennie. Wystarczy, że po szczotkę sięgniemy raz w tygodniu, a i tak zauważymy efekty.

↓ AKCESORIA DO PIELĘGNACJI PSICH ZĘBÓW ↓

Chcąc wdrożyć w życie higienę psiej jamy ustnej, zaopatrzyć musimy się w przeznaczone do tego akcesoria. Psie szczotki do zębów są inaczej wyprofilowane niż nasze, inny skład, a co ważniejsze inny smak, posiada też psia pasta. Jeśli chcemy ułatwić sobie sprawę, sięgnąć możemy też po gumowe szczoteczki nakładane na palec bądź po chusteczki czyszczące oraz specjalne preparaty w sprayu lub dodawane do wody proszki.

Nie da ukryć się, że dużym wyzwaniem okazać może się samo czyszczenie psich zębów. Taki nowy rytuał zwierzakowi z pewnością nie od razu przypadnie do gustu. Stąd też z pastą i szczotką zwierzaka zapoznawajmy pomału i dbajmy o to, aby pielęgnacyjny zabieg przyjmował formę zabawy. Za szczotkowanie zębów zabierajmy się więc tylko wtedy, gdy zarówno pies, jak i my sami jesteśmy zrelaksowani i spokojni. Najszybciej do wszelkich nowości przywykają szczeniaki, jednak i starszego pupila udobruchać możemy np. mięsnym smakiem pasty. Na samym początku, gdy szczotkowanie nie wchodzi w grę, pastę nakładać możemy też po prostu na psi przysmak lub przeznaczoną do żucia zabawkę.

Wpływ psiej diety na powstawanie kamienia nazębnego

Najogólniej rzecz ujmując, za kamień nazębny u psa odpowiedzialne są spożywane przez zwierzaka pokarmy. Tempo rozwoju tego zjawiska jest jednak ściśle zależne od rodzaju preferowanego pożywienia. Czworonogi będące na surowej diecie, spożywają taki pokarm, który nie przywiera do ich zębów. Sposobem tym kamień rozwija się u nich znacznie wolniej. Dla odmiany z największymi problemami borykają się z kolei te zwierzaki, których dieta w znacznej mierze bazuje na węglowodanach, a więc cukrach negatywnie wpływających na stan uzębienia. Jeśli więc zwierzak nasz nie jest na surowej diecie, kupujmy mu karmę wysokobiałkową i niskowęglowodanową.

↓ 8IN1 DENTYSTYCZNE PRZYSMAKI DLA PSA ↓

Karmy i przysmaki dentystyczne

Od lat kwestią problematyczną jest to, czy suche karmy faktycznie dobrze dbają o psie zęby. Przytaczając walory tego typu przysmaków, często zaznacza się, że suche krokiety, z racji na swą twardość i teksturę, radzą sobie z kamieniem nazębnym. Faktycznie jednak krokiety takie są dość kruche, tak więc szybko rozpadają się, a pies nie gryzie ich, a po prostu w okamgnieniu łyka. Tak też, jeśli dla milusińskiego chcemy wybrać taką karmę, która faktycznie zadba o jego zęby, sięgnijmy po specjalne formuły dentystyczne. Te minimalizują kamień i neutralizują mało przyjemny zapach, uciekając się do środków zarówno mechanicznych, jak i chemicznych. Krokiety w karmach dentystycznych są więc bardziej sprężyste, co zapobiega ich kruszeniu się. W składzie swym zawierają też one substancje przeciwbakteryjne, neutralizujące nieprzyjemny zapach i zwalczające wolne rodniki, które to przyczyniają się też do powstawania stanów zapalnych dziąseł. Dobrze jest więc, gdy w przysmakach dentystycznych dla psa » obecne są m.in. takie dodatki jak zielona herbata, ksylitol, witamina E, cynk, wapń, olejek eukaliptusowy, trójpolifosforan sodowy czy laktoferyna. Również kształt, konsystencja i składniki dedykowanych psom przysmaków dentystycznych przyczyniają się do minimalizacji powstającego na zębach nalotu. W walce z kamieniem pomogą nam więc nie tylko specjalne karmy, ale i stworzone w tym właśnie celu dodatkowe smakołyki.

↓ VITAKRAFT PRZYSMAKI DENTYSTYCZNE DLA PSA ↓

Jakie psy mają większe predyspozycje do rozwoju kamienia nazębnego?

Oczywiste jest, że niezależnie od rasy i wieku zwierzaka dbać powinniśmy o stan jego zębów. Szczególną uwagę na kwestię tę zwrócić powinni jednak właściciele psów ras brachycefalicznych i miniaturowych. Zarówno psiaki z krótkimi kufami, jak i najmniejsi przedstawiciele psiej rodziny z racji bądź to na kształt pyska, bądź na jego rozmiary, częściej miewają problemy z uzębieniem. Do grupy zwiększonego ryzyka należą też zwierzaki z nieprawidłowym zgryzem oraz te, które borykają się z różnorakimi zdrowotnymi dolegliwościami. Schorowane psiaki gorzej żują jedzenie, co zmniejsza szansę na mechaniczne oczyszczanie się zębów. Osłabieni pupile często mają też nieprawidłowe pH jamy ustnej i kiepski stan dziąseł.

↓ DENTYSTYCZNE PRZYSMAKI PEFIGREE DLA PSA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Małgorzata Paszko
Z wykształcenia i zamiłowania etnolog i religioznawca, dodatkowo włóczykij, który najlepiej czuje się z plecakiem na plecach, w drodze i z dala od wszelakich planów. Podróże, te bliskie, do miejsc ukrytych tuż za rogiem, jak i te wiodące w nieco bardziej odległe zakątki globu to już prawdziwe uzależnienie. Jeśli na miejscu, to z książką w ręku i na peryferiach, tam gdzie wielkomiejski zgiełk nie dochodzi. W sferze marzeń gospodarstwo zaszyte w dziczy i hodowla owiec, choć w grę wchodzą też południowoamerykańskie alpaki. Z domowych ulubieńców od lat niekwestionowanymi faworytami pozostają koty.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Czy pies może jeść orzechy? Wpływ orzechów włoskich, laskowych

Domowy jadłospis psa powinien obfitować we wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Jego podstawą może być gotowa karma sucha lub posiłki przyrządzone zgodnie z ideą BARF. Poza nimi warto jednak uzupełniać dietę...

Czytaj więcej
Przysmaki Brit dla psa

Niemal każdy psiak to łasuch. Żeby zdobyć przysmak, zwierzaki są zazwyczaj gotowe na wiele, dlatego produkty tego typu doskonale nadają się jako motywatory podczas nauki nowych komend, jako nagrody, gdy...

Czytaj więcej
Koprofagia – dlaczego pies zjada odchody?

Widok naszego psiaka, pożywiającego się odchodami swoimi albo innego zwierzaka, to zdecydowanie nie jest przyjemny widok. Niektórych bardziej wrażliwych właścicieli tego typu zachowanie pupila może przyprawić o mdłości. Trudno się...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram