Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Jedzenie bezpośrednio wpływa na zdrowie i kondycję naszego domowego pupila. Oczywiste jest, że ukochany mruczek będzie cieszył się dobrą formą tylko wtedy, gdy organizmowi swemu dostarczy wszystkich niezbędnych substancji. Realizacja takiego planu nie jest jednak tak prostą sprawą, jak mogłoby się zdawać. Wybór dobrej i służącej kotu karmy przysporzyć może nieco trudności.
Wielu kocich właścicieli z pewnością zadaje sobie pytanie, czy pupili swych żywić suchą, czy też mokrą karmą. Niektórzy znawcy tematu wskazują, że pełnowartościowy posiłek jest w stanie zapewnić tylko puszka. Inni, że dobrej jakości suchy pokarm w niczym nie ustępuje tej pierwszej propozycji. W tym żywieniowym sporze idealnym rozwiązaniem wydaje się polubowny kompromis. Suche jedzenie spokojnie zostawiać można w kociej misce tak, by nasz mruczek zawsze podjeść mógł małe co nieco, gdy najdzie go ochota. Pożywienie z puszki serwować możemy zaś raz bądź dwa razy dziennie o określonej porze. Smakołyk ten poza lodówką szybko się psuje, nie powinien więc długo leżakować w kocim spodeczku (przeczytaj więcej o tym, jak przechowywać karmę dla kota KLIK). To praktyczne rozwiązanie z pewnością do gustu przypadnie też zwierzakowi. W końcu nawet kot stracić może apetyt, gdy w jego menu na dobre zapanuje nuda.
Jedzenie z puszki to pożywienie, które w składzie swym zawiera znaczną ilość wody. Ów życiodajny napój oczywiście zawsze gościć powinien w osobnej kociej misce. Gdy jednak nasz pupil nie spożywa wody regularnie, część niedoborów uzupełniać może jedząc mokrą karmę.
Wymagania pokarmowe kotów w znaczniej mierze zależne są od wieku zwierzaka. U małych kociaków wciąż trwa budowa zębów, kości i mięśni. Stworzenia te dziennie spalają też znaczną ilość energii, stąd dieta ich powinna być zasobna w pokaźną ilość białek i tłuszczów.
Nieco inaczej zbilansowane są posiłki dorosłych zwierzaków. Te nie rosną już i nie są tak skore do harców, zbyt duża dawka kalorii w ich przypadku łatwo skończyć może się nadwagą. Warto pamiętać, że otyłość naszemu milusińskiemu z pewnością nie wyjdzie na zdrowie. Przez nią pupil nasz cierpieć może m.in. na cukrzycę, choroby serca bądź stawów (dowiedz się czym grozi złe odżywianie kota KLIK).
Koci seniorzy często prowadzą osiadły tryb życia. Adekwatne będą więc dla nich formuły nisko tłuszczowe, ale za to bogate w łatwo przyswajalne białka. Ponadto w skład dedykowanego im pożywienia wchodzić powinny takie proteiny, które zanadto nie obciążą nerek.[1]
Koty to zdeklarowani mięsożercy, z pewnością nie powinniśmy więc w ich przypadku eksperymentować z wegetariańską dietą. Podstawowym składnikiem kociego jedzenia zawsze powinno być zwierzęce białko. Dodatkowo dobrze, by jedzenie naszego pupila bogate było w kwasy omega 6 – w tym przede wszystkim w kwas arachidonowy i linolowy oraz w aminokwasy takie jak arginina i tauryna. W karmie nie powinno też zabraknąć niezbędnych witamin i minerałów.
Wybierając kocią karmę, postawić powinniśmy na produkty, które wolne są od niepotrzebnych i szkodliwych dla kota substancji. Unikać powinniśmy więc cukru oraz BHA i BHT, czyli chemicznych konserwantów i przeciwutleniaczy. Dobrze jest też zadbać o to, by w składzie obecne było prawdziwe mięso, nie zaś to, co kryje się pod tajemniczym hasłem by-products.
Wiele kontrowersji wzbudza obecność zbóż w kociej karmie. Oczywiście warto pamiętać o tym, że nie mogą być one podstawą kociego jedzenia. Wcale nie znaczy to jednak, że konieczna jest ich zupełna eliminacja. Domowe mruczki nie tylko łatwo trawią zboża, ale i znakomicie wykorzystać potrafią je jako źródło energii. W tanich karmach jednak, zamiast pełnowartościowych ziaren, znaleźć możemy odpady przemysłu spożywczego – śrutę pszenną bądź kukurydziane otręby. Wraz z glutenem kukurydzianym i pszennym stanowią one tanie wypełniacze, które w znaczny sposób obniżyć mają koszty produkcji (przeczytaj więcej o tym, dlaczego warto kupować dobrą karmę dla kota KLIK). Producenci karm porządnej jakości dbają o to, by zboża w pożywieniu były tylko dodatkiem. Bacznie zwracają też uwagę na jakość tego produktu.
W niektórych sytuacjach naszemu mruczkowi przyda się specjalna karma. Gdy zwierzak cierpi na zdrowotne dolegliwości, w rekonwalescencji pomóc mogą mu nie tylko leki, ale i odpowiednio dopasowane do jego choroby jedzenie. Karmy weterynaryjne to formuły, które wesprzeć mają czworonogi w zmaganiu się z różnorakimi schorzeniami. Zastosowanie ich powinna poprzedzać jednak weterynaryjna konsultacja.
Źródło:
[1] https://www.petful.com/food/what-is-the-best-cat-food-how-to-choose/
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Wybierając dania dla domowych mruczków, sięgać powinniśmy po produkty szczycące się wysoką jakością. Mięsne karmy o przejrzystym, stałym i niebudzącym wątpliwości składzie to propozycje godne polecenia. Do grona tych zaliczają...
Wymioty u kota to problem dobrze znany każdemu kociarzowi. Zwracanie pokarmu jest naturalnym sposobem futrzaka na oczyszczenie przewodu pokarmowego ze zbędnych resztek i złogów sierści. Zdarza się jednak, że wymioty...
Przysmaki dla kociąt stanowią niezwykle cenny dodatek do diety każdego dorastającego malucha. Nie są one suplementami w pełnym znaczeniu tego słowa, ale rozsądnie podawane mogą przynieść naprawdę wiele korzyści. Zawarte...