Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Mały psiak w domu potrafi sprawić wiele radości, ale jego posiadanie wiąże się też z dużą odpowiedzialnością. Decyzja o kupnie czy adopcji szczeniaka powinna być dobrze przemyślana, bo oznacza wiele dodatkowych obowiązków, którym jako właściciele będziemy musieli podołać. Jak przygotować dom na przyjęcie pupila? Co powinien jeść i jak opiekować się szczeniakiem, by wyrósł na zdrowego psa?
Zanim mały pupil pojawi się w naszym domu, powinniśmy przygotować kilka drobiazgów i odpowiednio urządzić jego przestrzeń. Już od pierwszych chwil szczeniak powinien poczuć się pewnie i bezpiecznie, więc na wstępnie warto zapewnić mu kilka podstawowych akcesoriów. Wyprawka dla szczeniaka » składa się przede wszystkim z dwóch misek, wygodnego legowiska, obroży, smyczy, maty do nauki czystości oraz zabawek i gryzaków.
Miseczki na wodę i jedzenie warto kupić metalowe. Są praktyczniejsze i dużo trwalsze, bo maluch nie może ich pogryźć. Pamiętajmy, by regularnie je czyścić, codziennie wymieniać wodę i usuwać resztki jedzenia. Na początek warto kupić mniejsze miseczki, dopasowane do rozmiarów szczeniaka, a wymienić je na większe, gdy podrośnie.
↓ MISKA DLA SZCZENIAKA ↓
Jeśli chodzi o legowisko dla szczeniaka », to na razie nie ma co kupować drogich, wyszukanych posłań. Pamiętajmy, że małe ząbkujące psiaki gryzą wszystko, co znajdzie się w zasięgu ich pyszczka. Legowisko nie jest żadnym wyjątkiem. Maluch na pewno będzie je podgryzał, więc na początek lepiej poświęcić zwykły materac, miękki koc czy poduszkę. Eleganckie posłanie sprawimy pupilowi dopiero, gdy wyrośnie z fazy szczenięcego gryzienia. Zaimprowizowane legowisko należy ustawić w cichym i ustronnym miejscu, ale tak, by psiak mógł obserwować to, co dzieje się dookoła. Pamiętajmy też o zabezpieczeniu gniazdek oraz kabli, które psiak mógłby pogryźć.
↓ LEGOWISKO DLA SZCZENIAKA ↓
Szczenięta mają dosyć specyficzne wymagania żywieniowe. Rosną i rozwijają się bardzo szybko, więc ich organizm potrzebuje dużych dawek białka oraz wapnia. Dzięki nim jego organizm, mięśnie oraz kości rozwijają się prawidłowo, a maluchowi dopisuje energia do zabawy i poznawania otaczającego go świata. Aby zapewnić pupilowi dokładnie to, czego potrzebuje warto zdecydować się na żywienie gotową suchą karmą. W sklepach zoologicznych Kakadu znajdziemy wiele dobrej jakości karm dla szczeniąt, których skład opracowano właśnie pod kątem szczenięcych potrzeb. Możemy nawet dobrać produkt pod kątem rasy czy docelowej wielkości i wagi pupila. Pokarmy tego rodzaju zawierają wszelkie niezbędne zwierzakowi substancje odżywcze, witaminy oraz mikroelementy.
↓ KARMA DLA SZCZENIĄT ↓
Kliknij, aby zobaczyć więcej karm dla szczeniąt KLIK »
Szczenięta do około trzeciego miesiąca życia należy karmić do pięciu razy dziennie. Po ukończeniu piątego miesiąca zmniejszamy ilość posiłków do trzech w ciągu doby, a szczenięta powyżej siódmego miesiąca karmimy już tylko dwa razy dziennie (poczytaj więcej o tym, jak karmić szczeniaka KLIK).
Codzienną dietę małego psiaka warto uzupełniać zdrowymi przysmakami (poczytaj więcej o przysmakach dla szczeniaka KLIK). Na rynku dostępne są między innymi specjalne smakołyki o właściwościach prozdrowotnych, na przykład utrzymujące higienę jamy ustnej i zapobiegające odkładaniu się płytki nazębnej. Wiele z nich zawiera także cenne witaminy i minerały, których szczeniak potrzebuje w okresie rozwoju.
↓ PRZYSMAKI DLA SZCZENIAKA ↓
Ciekawą propozycją są także naturalne gryzaki z suszonego mięsa lub preparowanej skóry i innych części zwierzęcych. Możemy wybierać spośród żwaczy wołowych, wieprzowych nosków czy króliczych uszu. Tego rodzaju przysmak zawiera zwierzęce białko, a ponadto substancje wspomagające trawienie i metabolizm. Co więcej, dzięki nim pupil zrealizuje naturalną potrzebę gryzienia i życia, bez szkody dla naszych domowych sprzętów.
↓ NATURALE PRZYSMAKI DLA SZCZENIAKA ↓
Aby pupil rósł nam zdrowo powinniśmy zadbać przede wszystkim o podstawowe szczepienia. Pierwsze z nich odbywa się po ukończeniu 6 tygodnia życia, dlatego przed tym czasem szczeniak nie powinien być wyprowadzany na spacery lub przynajmniej izolowany od innych zwierząt.
Opieka nad szczeniakiem obejmuje również zapewnienie mu należytej ochrony przed pasożytami. Musimy pamiętać między innymi o stosowaniu środków na pchły i kleszcze, bo przenoszą one wiele chorób groźnych dla zdrowia i życia zwierzaka. Na rynku znajdziemy preparaty w formie sprayów, kropli, a nawet specjalnych obroży antykleszczowych ». Pamiętajmy też o regularnym odrobaczaniu pupila. Specjalne preparaty na pasożyty wewnętrzne, takie jak glisty, tasiemce czy nicienie, nabędziemy w gabinetach weterynaryjnych.
↓ PREPARATY NA PASOŻYTY DLA SZCZENIAKA ↓
Zdjęcie: © lalalululala — stock.adobe.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Mieszkanie o niewielkim metrażu wcale nie musi stanowić przeszkody w posiadaniu czworonożnego przyjaciela. Sęk w tym, by wybrać psa, który poradzi sobie na ograniczonej przestrzeni i polubi życie w mieście....
Pierwsze dni ze szczeniakiem nie są łatwe. Maluch tęskni za matką i rodzeństwem, jest przestraszony, ciągle piszczy i skomle. Chcąc pocieszyć pupila często poświęcamy mu całą swoją uwagę, pragniemy by...
Widok naszego psiaka, pożywiającego się odchodami swoimi albo innego zwierzaka, to zdecydowanie nie jest przyjemny widok. Niektórych bardziej wrażliwych właścicieli tego typu zachowanie pupila może przyprawić o mdłości. Trudno się...