Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Długość oraz jakoś życia naszego kociego ulubieńca zależą w dużej mierze od nas, od opieki i troski jaką go otaczamy. To my jesteśmy odpowiedzialni za jego samopoczucie i do nas należy sprawowanie pieczy nad stanem zdrowia pupila. W sprzyjających warunkach koty domowe dożywają nawet dwudziestu lat. Doczekanie tak sędziwej starości jest możliwe dzięki odpowiedniej opiece właściciela, właściwej diecie dopasowanej do wieku kota oraz postępom w medycynie weterynaryjnej, która pozwala na wczesne wykrycie i wyleczenie większości chorób. Zatem regularne kontrole lekarskie oraz prawidłowe żywienie są podstawą opieki nad starym kotem.
Według specjalistów około 7-8 roku życia kot wkracza w wiek podeszły. To wtedy w jego organizmie i zachowaniu zaczyna dochodzić do pewnych zmian, na które właściciel powinien być szczególnie wyczulony. Tym co powinno zwrócić naszą uwagę jako objaw starzenia jest zmniejszona aktywność fizyczna. Zauważamy, na przykład, że nasz pupil nie ma już tak dużej chęci do zabaw jak wcześniej. Jego ciało jest mniej sprawne, mogą też pojawić się problemy z koordynacją ruchową. Powoli zmienia się wygląd jego sierści. Wcześniej lśniąca i puszysta staje się matowa i siwa. Szybciej rosną jego pazury.
Innym objawem nadchodzącej starości jest zmniejszony apetyt a nawet problemy z układem pokarmowym i moczowym. Kłopotem mogą być osłabione zęby i dziąsła, które utrudniają jedzenie. Alarmujące są również częste wymioty, biegunka lub zaparcia. Znaczy to, że zwierze nie radzi sobie z trawieniem obecnie przyjmowanego pokarmu. Wszystko to prowadzi do stopniowej utraty wagi oraz przyczynia się do wiotczenia mięśni. Kolejną, zauważalną zmianą jest zwiększona potrzeba snu i spokoju. Drzemki stają się dłuższe, a sen twardszy.
Podstawową kwestią o jaką należy zadbać w opiece nad starzejącym się kotem jest zmiana diety i przystosowanie jej do zmieniających się potrzeb zwierzęcia. Pojawiające się problemy żołądkowo-jelitowe świadczą o tym, że organizm nie radzi sobie z trawieniem tego co przyjmuje. Prawdopodobnie należy ograniczyć ilość białka, gdyż jego nadmiar może doprowadzić do otyłości naszego ulubieńca. Nadwaga spowoduje dodatkowe obciążenie osłabionych wiekiem stawów, utrudni pracę serca i układu oddechowego. Dostarczanie kotu witamin E i C zapobiegnie starzeniu się komórek, pomocne będą również luteina oraz beta-karoten eliminujący z organizmu wolne rodniki. Należy zadbać także o L-karnitynę, która na dłużej pozwoli zachować sprawność kocich mięśni i stawów.
Niezwykle istotne są również regularne wizyty u weterynarza i badania okresowe. Profilaktyczne badania krwi i moczu pozwolą wykryć ewentualne choroby, na które kot jest narażony od pewnego wieku.
Nie zapominajmy o zabiegach pielęgnacyjnych. W pewnym wieku zwierzęciu trudniej jest utrzymać czystość zawsze dotąd zadbanego futra. Pomóżmy mu regularnie wyczesując martwe włosy, a podczas zabiegu zwracajmy uwagę na stan skóry oraz obecność pasożytów. Zbyt długie pazury mogą sprawiać zwierzęciu ból podczas chodzenia, kontrolujmy ich stan i regularnie przycinajmy. Warto abyśmy zadbali także o uzębienie pupila. Istnieją specjalne preparaty do mycia kocich zębów, bardzo pomocne przy pielęgnacji starszych kotów.
Ważne jest zapewnienie kotu cichego i spokojnego miejsca do odpoczynku, którego w pewnym wieku kot potrzebuje więcej. Dbajmy o jego komfort psychiczny, jednak nie pozwalajmy zwierzęciu całkiem osiąść na laurach. Aktywność ruchowa jest zmniejszona, ale nie możemy pozwolić, by całkowicie znikła. Od czasu do czasu warto zachęcać kota do zabawy lub wychodzenia.
Przy odpowiedniej opiece kot może dożyć sędziwego wieku i jeszcze przez długie lata cieszyć właściciela swoim towarzystwem. Najważniejsze, by nie lekceważyć żadnych niepokojących objawów i utrzymywać pupila w dobrym zdrowiu.
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Jeśli jesteśmy jednocześnie miłośnikami kotów i wielbicielami roślin doniczkowych, i nie potrafimy zrezygnować ani z pierwszych ani z drugich, mamy problem. Wiele popularnych roślin, które uprawiamy w doniczkach jest bowiem...
Koty brytyjskie jako żywo przypominają pluszowe misie. Są przy tym stateczne i, no cóż, troszkę leniwe. Powinny być masywne, mocno zbudowane, co nie znaczy, że grube. W żywieniu kotów brytyjskich...
Koty przywiązują ogromną wagę do wszystkich elementów swojego terytorium. Żadne akcesorium nie wpływa jednak tak bardzo na komfort życia mruczących podopiecznych jak kuweta. Z powodu wrodzonego zamiłowania do czystości futrzaki...