Sklep online
Sklep online

Jak opiekować się chomikiem?

Trudno znaleźć miłośnika gryzoni, który choć przez chwilę nie miałby pod swoją opieką chomika. Ten uroczy zwierzak zaskarbił sobie ogromną sympatię swoim radosnym i przyjaznym usposobieniem. Jeśli chcemy przyjąć go pod swój dach, musimy jednak pamiętać o jego specyficznych wymaganiach. Czego do szczęścia potrzebują te gryzonie? Jak opiekować się chomikiem?

Prawidłowe żywienie chomika

Choć chomiki to zwierzęta wszystkożerne, ich dieta składa się przede wszystkim z produktów pochodzenia roślinnego. Gryzonie chętnie zjadają ziarna zbóż, zieleninę i warzywa. Okresowo wzbogacają swój jadłospis także owadami czy ślimakami. Ważną rolę w ich menu odgrywają też trwałe, niepodatne na zepsucie, produkty żywnościowe (np. bulwy, cebulki), które są wykorzystywane jako zimowe zapasy. W warunkach domowych dieta zwierzaków powinna bazować na gotowej karmie pełnoporcjowej (zobacz, najlepsze karmy dla chomika KLIK). Do diety chomika należy również włączyć warzywa i owoce (np. jabłka, dynie, marchewki, selery, cukinie, borówki), zioła (np. mniszek lekarski, nagietek, gwiazdnicę pospolitą, krwawnik pospolity, babkę lancetowatą) i pokarmy wysokobiałkowe (np. owady karmowe, jaja, drób). Gryzoń musi też mieć dostęp do twardych przekąsek (np. gałązek drzew, kolb), które umożliwią mu pielęgnację uzębienia. Należy zadbać ponadto o to, by w menu naszego pupila nie zabrakło drobnych smakołyków, które będzie mógł z powodzeniem przez dłuższy czas przechować w swojej spiżarni.

↓ POKARMY DLA CHOMIKA ↓

Aranżacja przestrzeni dla chomika

Niewielkie rozmiary chomików pozwalają wysnuć przypuszczenie, że zwierzaki te nie potrzebują do życia dużej przestrzeni. Nic bardziej mylnego! Warto wiedzieć, że gryzonie w naturze nierzadko przemierzają ogromne obszary. Dodatkowo, projektując swoje lokum, wydzielają osobne miejsca na sypialnię, spiżarnię czy toaletę. Wszystko to powoduje, że klatka dla chomika » musi być dosyć obszerna. Najlepiej, aby wymiary dna wynosiły około 45 x 30 cm (w przypadku chomików karłowatych) lub 80 x 40 cm (w przypadku chomików syryjskich). Spore znaczenia ma również odległość między prętami – zwykle nie może ona przekraczać 1,2 cm.

↓ KLATKA DLA CHOMIKA ↓

Godne polecenie są również klatki modułowe dla chomika », które można odpowiednio rozbudować i podzielić na pomieszczenia o różnym przeznaczeniu.

↓ KLATKI MODUŁOWE ZOLUX DLA CHOMIKA ↓

↓ KLATKI MODUŁOWE FERPLAST DLA CHOMIKA↓

W mieszkaniu gryzonia koniecznie należy umieścić miski na pokarm i wodę, akcesoria do zabawy (np. kołowrotek, drabinki, mostki, tunele) i wypoczynku (domki, hamaki, legowiska). W lokum chomika musi się znaleźć gruba (około 5 cm) warstwa ściółki, którą zwierzak wykorzysta nie tylko jako materiał higieniczny, ale też budowlany. Warto ponadto starannie zaplanować usytuowanie mieszkanka podopiecznego. Najlepiej, by stało ono w miejscu zacisznym i nienasłonecznionym. Aby móc swobodnie obserwować harce zwierzaka, klatkę powinniśmy umieścić na podwyższeniu.

↓ WYPOSAŻENIE KLATKI CHOMIKA ↓

Pielęgnacja chomika

Większość chomików nie potrzebuje szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Gryzonie dobrze radzą sobie zarówno z własną higieną, jak i pielęgnacją okrywy włosowej. Chomikom pochodzącym z terenów pustynnych (np. syryjskim) warto umożliwić jednak okresowe kąpiele piaskowe. Zabieg ten wpływa pozytywnie na stan futra, a także dostarcza zwierzakom mnóstwa radości. Chomiki długowłose dobrze też przyzwyczaić do regularnego wyczesywania. Małe zwierzaki można z powodzeniem czesać miękką włosianą szczotką. Czasami konieczna może być korekcja pazurów podopiecznego. Opieka nad chomikiem obejmuje również dbanie o stan uzębienie pupila. Nie zapomnijmy więc zaoferować mu specjalne gryzaki, zabawki do żucia i przekąski dentystyczne.

↓ AKCESORIA DO PIELĘGNACJI CHOMIKA ↓

Profilaktyka zdrowotna u chomika

Decydujący wpływ na zdrowie i samopoczucie chomików ma higiena ich otoczenia. Nie można zatem pozwolić na to, by zwierzaki przebywały w silnie zanieczyszczonym lokum. Dobrą praktyką jest cotygodniowe gruntowne sprzątanie klatki gryzonia, połączone z całkowitą wymianą podłoża (poczytaj więcej o ściółkach dla chomika KLIK).

↓ŚCIÓŁKI DLA CHOMIKA ↓

Każdego dnia należy usuwać z mieszkanka pupila niezjedzone wilgotne specjały (np. owoce, warzywa). Warto też stale monitorować stan zdrowia zwierzaka. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Często wystarczy jedynie chwilę poobserwować gryzonia. Jeśli jest ospały, ma biegunkę, stracił apetyt, porusza się z trudnością, a jego futro jest zmierzwione – z pewnością powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem.

Stymulacja fizyczna i intelektualna dla chomika

Chomiki to energiczne i niezwykle kreatywne zwierzaki. Gryzonie te uwielbiają samodzielnie projektować i urządzać swoje otoczenie. Warto dać im taką możliwość, choćby dostarczając odpowiedni materiał na gniazdo czy jadalne zabawki. Dobroczynnie na psychikę pupila wpłynie też z pewnością możliwość żerowania. Smakowite kąski dla chomika możemy więc ukryć w kartonowych pudełkach, akcesoriach interaktywnych czy tunelach. Aby pobudzać zmysły gryzonia, warto od czasu do czasu dokonywać drobnych zmian w jego otoczeniu. Świetnym pomysłem bywa stworzenie labiryntu czy placu zabaw dla pupila. Wielu nowych wrażeń dostarczą naszemu podopiecznemu spacery po mieszkaniu. Wygospodarujmy odrobinę przestrzeni na wybieg i każdego dnia pozwólmy spędzić chomikowi trochę czasu poza klatką.

↓ ZABAWKI DLA CHOMIKA ↓

Budowanie relacji z chomikiem

Chomiki często uznawane są za zatwardziałych samotników – nie przepadają one bowiem za bliskimi kontaktami z przedstawicielami własnego gatunku. Z tego względu zaleca się trzymać je pojedynczo. Jeśli chcemy prawidłowo opiekować się chomikiem i nawiązać z nim bliską relację, musimy działać spokojnie i powoli. Nie należy nigdy na siłę wyciągać gryzonia z kryjówki, chwytać go z góry ani gwałtownie budzić. Kontakty z pupilem warto inicjować w porze jego największej aktywności, czyli wieczorem. Zwierzaka na początku musimy zapoznać ze swoim zapachem. Później możemy spróbować uraczyć go jakimś przysmakiem. W końcu prawdopodobnie nadejdzie moment, gdy sam do nas podejdzie. Możemy wtedy zachęcić go do wejścia na rękę, a później ostrożnie podnieść. Nie do przecenienia w oswajaniu chomika są też wszelkie wspólne aktywności. Jeśli będziemy spędzać dużo czasu w towarzystwie ulubieńca, na pewno z czasem obdarzy nas pełnym zaufaniem.

banerek-promocyjny-kakadu1
Zdjęcie:© Alexey Kalashnikov — stock.adobe.com

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Co zrobić, gdy otrzymamy niechciane zwierzę w prezencie?

Z pewnością każdy lubi dostawać prezenty. Zdarza się jednak, że upominek jest nie tylko rozczarowaniem, ale także niemałym problemem. Jeśli otrzymaliśmy w prezencie zwierzę, jesteśmy w szczególnie trudnej sytuacji. Domowy...

Czytaj więcej
Jak przygotować się do zakupu szynszyli?

Szynszyla potrafi skraść serce niejednemu miłośnikowi gryzoni. Nic dziwnego, w końcu jest zwierzątkiem na tyle interesującym, że jej utrzymanie potrafi dostarczyć wielu wrażeń. Co zrobić, aby wspólne mieszkanie z nowym...

Czytaj więcej
Co zrobić ze szczurem gdy, musimy wyjechać na długo?

Każdy wyjazd czy to na urlop, czy w odwiedziny u dalekich krewnych, jest problematyczny, gdy mamy w domu zwierzęta. Nie zawsze możemy zabrać pupila ze sobą, nawet jeśli jest tylko...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram