Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Szczekanie to zupełnie naturalny odruch każdego psa. Służy ono do wyrażania emocji oraz do komunikowania się z człowiekiem i innymi psami. Zdarza się jednak, że pupil ujada w sposób niekontrolowany dosłownie na wszystko: dźwięk dzwonka, kroki na klatce schodowej czy widok innego zwierzaka. Jak oduczyć psa szczekać? Podpowiadamy, jak poradzić sobie z uciążliwym zachowaniem pupila!
Każdy pies ma szczekanie we krwi. To specyficzne zachowanie służy przede wszystkim do komunikacji psa z ludźmi oraz z innymi przedstawicielami swego gatunku. Co ciekawe, niektóre rasy są z natury bardziej szczekliwe niż inne. Dotyczy to głównie:
Czworonogi, które podobne zachowania mają w genach do dziś zachowały szczególne zamiłowanie do szczekania i wycia. Dlatego przed adopcją lub kupnem psa danej rasy warto dowiedzieć się jak najwięcej o jej naturze, przeznaczeniu i zwyczajach.
Warto pamiętać, że geny i pochodzenie psa nie są jedyną przyczyną nadmiernego szczekania. Wiele zależy także od cech indywidualnych danego czworonoga, jego socjalizacji i wychowania. Problem szczekania i piszczenia może być związany z nadmierną ekscytacją lub poczuciem zagubienia pupila. Zrozumienie, dlaczego pies szczeka, powinno być pierwszym krokiem do oduczenia go tego uciążliwego zwyczaju.
Najczęstszą przyczyną szczekania jest:
Uciążliwe szczekanie bez wyraźniej przyczyny często bywa wynikiem błędów popełnionych na etapie socjalizacji i wychowania szczeniaka. Psiak już od małego powinien uczyć się pożądanych zachowań oraz nawyków, które ułatwią mu radzenie sobie w stresujących lub ekscytujących sytuacjach. Szkolenie psa warto więc zacząć jak najwcześniej.
Dzięki odpowiedniemu wychowaniu i socjalizacji pies nauczy się odróżniać gościa od intruza, reagować obojętnie na głośne dźwięki czy obecność innych czworonogów. Przy odrobinie cierpliwości możesz też nauczyć swojego psa, jak radzić sobie z tęsknotą podczas samotnego pobytu w domu.
Jeśli Twój psi towarzysz jest już dorosły, a niepożądane zachowania zdążyły się rozwinąć, czeka Was nieco więcej pracy. Jednak przy drobinie cierpliwości i konsekwencji można naprawdę wiele osiągnąć. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie, dlaczego pies zaczyna szczekać i umiejętne nagradzanie pupila. Jak zacząć trening?
Niektóre psy na dźwięk dzwonka wpadają w istny szał. Zdarza się, że podobne reakcje wywołuje dźwięk domofonu, a nawet kroki sąsiadów na klatce schodowej. Jak uciszyć psa w takiej sytuacji? Na szczęście jest na to sposób!
Najlepszym sposobem na oduczenie psa szczekania na głośne dźwięki w domu jest wyrobienie innego, zastępczego nawyku. W tym przypadku doskonale sprawdza się opanowanie umiejętności pozostawania w jednym miejscu, na przykład na posłaniu, znajdującym się z dala od drzwi wejściowych. Jak zacząć trening?
Może się wydawać, że nuda i poczucie osamotnienia to problemy najtrudniejsze do rozwiązania. A jednak i na nie jest metoda. Problem niepożądanego szczekania psa w takiej sytuacji można rozwiązać w dość prosty sposób. Po pierwsze, zapewnij psu odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia. Pozwoli mu to rozładować nadmiaru energii i emocji. Po intensywnym spacerze i zabawie na zewnątrz psiak wróci do domu zmęczony i wyciszony.
Po drugie, kiedy wychodzisz z domu, zadbaj o to, by pupil miał co robić. Zajmij uwagę psa ciekawą zabawką dla psa, taką jak Kong czy mata węchowa. Doskonale sprawdzają się także gryzaki naturalne z wędzonej skóry, których żucie angażuje psa na dłuższy czas. Co więcej, czynności takie jak gryzienie, żucie czy węszenie pochłaniają nie mniej energii niż długi spacer. Po takiej zabawie pies jest spokojniejszy, wyciszony i mniej skory do ujadania.
Zdarza się, że pies ujada, by przyciągnąć uwagę opiekuna. Niestety niektórzy nieświadomie wzmacniają ten nawyk, nagradzając psa za złe zachowanie. Jeśli szczekanie wzbudza Twoje zainteresowanie, to pies dostaje sygnał, że jego taktyka się sprawdza. Jak zatem walczyć z uciążliwym szczekaniem?
Najlepszym możliwym sposobem jest ignorowanie pupila, kiedy szczeka oraz poświęcanie mu uwagi, gdy zachowuje się cicho i spokojnie. Oczywiście zwyczaje zwierzaka nie zmienią się z dnia na dzień. Z czasem jednak pies zrozumie, że może cieszyć się zainteresowaniem swego opiekuna jedynie wtedy, gdy przestaje szczekać.
Twój pies zaczyna głośno szczekać na widok obcych psów? A może oszczekuje innych spacerowiczów bez żadnego wyraźnego powodu? Codzienne spacery z tak wrogo nastawionym czworonogiem mogą szybko przerodzić się w prawdziwy koszmar. Na szczęście zachowanie tego rodzaju można wyeliminować, choć wymaga to sporo czasu i cierpliwości. Co robić?
Jeśli pies szczeka na każdego, kto się do niego zbliży, prawdopodobnie czuje się zagrożony i nie wie, jak poradzić sobie z sytuacją. W takim wypadku należy wzmocnić poczucie bezpieczeństwa psa i zmienić jego nastawienie do napotykanych osób i zwierząt. Szkolenie rozpocznij od stopniowego oswajania psiaka z obecnością innych ludzi i psów. Na początku spaceruj z ulubieńcem w takiej odległości od innych, która nie wywołuje w nim poczucia niepokoju. Za spokojne zachowanie nagradzaj psa przysmakami.
Następnie skróć nieco dystans do innych przechodniów. Spacer powinien być spokojny, a smycz luźna. Nie zmieniaj tempa, ale kontroluj kierunek marszu. Luźna smycz i Twoje poczucie pewności siebie dadzą psu sygnał, że nie dzieje się nic groźnego, a obrona nie jest potrzebna. Jeśli pies nie szczeka, pochwal go i poczęstuj przysmakiem. Jeżeli jednak wyraźnie okaże zdenerwowanie, delikatnie zmień kierunek marszu, ale nie reaguj na jego zachowanie.
Jednym ze sposobów na oduczenie psa szczekania na widok obcych jest odwracanie uwagi. Kiedy zbliża się ktoś obcy, przywołaj psa i nawiąż z nim kontakt wzrokowy. Następnie skup jego uwagę na jakimś zadaniu, to może być komenda albo zabawa w wywęszenie ukrytego w zaroślach przysmaku. Jednocześnie nie zwracaj uwagi na innych spacerowiczów i pozwól, by pies zobaczył, że ich obecność nie stanowi zagrożenia.
Zdecydowanie nie! Niestety narzędzia tego rodzaju mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Działanie obroży antyszczekowej opiera się na emitowaniu nieprzyjemnych dla psa bodźców. To może być impuls elektryczny, niemiły zapach cytrusów albo drażniący uszy sygnał dźwiękowy. Taka „reprymenda” pojawia się za każdym razem, gdy pies zaszczeka. W teorii nieprzyjemne bodźce poprzez awersję mają oduczyć psa szczekania. Jak to działa w praktyce?
Zwykle metoda ma jedynie krótkotrwały wpływ na zachowanie psa. Wiele zwierzaków przestaje szczekać, kiedy ma na sobie obrożę, ale po jej usunięciu problem natychmiast wraca. Co więcej, metody awersyjne mogą wpłynąć na osłabienie więzi między psem a opiekunem. Obroża antyszczekowa może też nasilić problem szczekania, jeśli u jego podłoża leży lęk. Nieprzyjemne bodźce sprawią, że pies przestraszy się jeszcze bardziej i trudniej będzie mu zapanować na lękiem.
Kiedy szczekanie staje się nieznośne i nie mija pomimo Twoich starań, jedynym rozwiązaniem będzie konsultacja z behawiorystą. Jeśli problem szczekania pojawił się u zwierzaka, który do tej pory zachowywał się spokojnie, warto odwiedzić również weterynarza. Ujadanie bez wyraźnej przyczyny może bowiem świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, odczuwanym bólu lub dyskomforcie. Szczekanie bywa także objawem zaburzeń poznawczych i osłabienia zmysłów.
Jeśli kontrola u weterynarza nie wykaże nic niepokojącego, warto zasięgnąć porady behawiorysty. Szkolenie pod okiem doświadczonego trenera pomoże szybciej zdiagnozować problem, z jakim boryka się psiak i ograniczyć problematyczne zachowania.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Sprawdź jaki przygotowaliśmy na majówkę Piknikowy Kosz Okazji🌼 📰👀Przeczytaj aktualną gazetkę Kakadu Zoo, żeby sprawdzić szczegóły majowych promocji, jakie przygotowaliśmy dla Ciebie i Twojego pupila😺🐕🐦🐹 Rób oszczędne zakupy💰 zapewne znajdziesz...
Wśród hałasujących rezydentów schroniska przebywa 5-letni “wilczek” Wolf. Przeszedł socjalizację i otworzył się na spacery i dotyk. Przede wszystkim jest skupiony na otoczeniu co sprawia, że w pełni nie dopuszcza...