Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Podkradanie jedzenia ze stołu to bez wątpienia jedno z najbardziej uciążliwych psich zachowań. Jak sobie z nim poradzić? Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że często to my sami nieświadomie utrwalamy takie przyzwyczajenia u psa, na przykład dokarmiając go resztkami z obiadu lub zapominając o potrzebach pupila. Jak poradzić sobie z tym problemem? Jak oduczyć psa jedzenia ze stołu?
Gdy mały szczeniak ukradnie kawałek chleba, wszystkim wydaje się to zabawne i urocze. Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy pupil podrośnie i bez pardonu wskakuje na stół, by zajrzeć do naszego talerza. O ile mieszkamy sami, możemy jeszcze tolerować to do pewnego stopnia, ale co jeśli na obiedzie zjawią się goście, rodzina lub przyjaciele? Niestety większość negatywnych zachowań u naszych czworonogów, to wina złego wychowania. Przeważnie sami pozwalamy zwierzakowi na małe psoty, gdy jest jeszcze mały, nieświadomie utrwalając złe nawyki, które trudno będzie wyplenić w przyszłości. Jeśli nie chcemy borykać się z psem kradnącym ze stołu, warto zadbać o to, by już mały szczeniak dowiedział się gdzie leżą granice tego, co mu wolno.
Kolejną przyczyną zabierania jedzenia z talerza właściciela może być nuda i chęć zwrócenia na siebie uwagi. Pies, któremu brak ruchu, zabawy i odpowiedniej dawki bodźców sam zaczyna szukać sobie zajęcia. Drobna psota to doskonały sposób na zwrócenie uwagi opiekuna, którą pies odbiera jako nagrodę i tym samym utrwala niepożądane nawyki.
Podkradanie jedzenia ze stołu przez psa może być także wynikiem złej diety, ubogiej w kalorie i niezbędne składniki odżywcze. W grę wchodzą także schorzenia somatyczne powiązane z zaburzeniami łaknienia – pies, który nie odczuwa sytości, stale domaga się jedzenia. Jeśli podejrzewamy coś takiego u pupila, koniecznie wybierzmy się do weterynarza.
Jedzenie ze stołu to zachowanie nie tylko uciążliwe, ale i potencjalnie niebezpieczne dla czworonoga. Pamiętajmy, że to, co jemy często zawiera składniki i przyprawy szkodliwe dla pupila. Nasze posiłki bywają pikantne, smażone, tłuste lub mocno przetworzone. Spożycie takich specjałów może prowadzić do poważnego zatrucia, a nawet śmierci zwierzaka. Jak zatem oduczyć psa jedzenia ze stołu?
Przede wszystkim należy ustalić przyczynę złego zachowania. Jeśli podejrzewamy, że jest nią nieodpowiedni sposób żywienia pupila, warto zrewidować dietę pupila. Podstawą psiego jadłospisu powinna być karma bogata w białko zwierzęce oraz wszelkie niezbędne witaminy i składniki odżywcze. Dawka kalorii musi odpowiadać rzeczywistemu zapotrzebowaniu pupila. Jeśli nasz pies jest aktywny, trenuje z nami lub biega, warto podawać mu karmę z większą dawką białka i tłuszczu.
↓ KARMA DLA PSA ↓
Jak już wspomniano, przyczyną złego zachowania u psa może być nuda i brak rozrywki. Jeżeli podejrzewamy, iż właśnie to składnia pupila do podkradania jedzenia ze stołu, postarajmy się zapewnić mu większą dawkę ruchu i aktywności na co dzień. Przynajmniej jeden dłuższy spacer dziennie to podstawa. Warto połączyć go z zabawą na świeżym powietrzu, na przykład rzucaniem piłki lub frisbee. Dla psa równie ważna jest interakcja z opiekunem, czy to w formie wspólnego joggingu, czy zabawy szarpakiem. Dobrym rozwiązaniem są także zabawki interaktywne, które absorbują całą uwagę psa. Mogą to być zabawki typu kong lub maty węchowe, w których ukrywamy jego ulubione smakołyki. Wszystkie te zajęcia zapewnią psu większą dawkę bodźców, stymulujących umysł, zachęcających go do aktywności i kontaktów z opiekunem.
↓ KONG DLA PSA ↓
Warto pamiętać, że pies utrwala te zachowania, które przynoszą mu jakąś nagrodę. Dodajmy do tego jeszcze, że z punktu widzenia czworonoga nagrodą może być zarówno kąsek zabrany ze stołu, jak i ucieczka przed właścicielem, goniącym za nim po całym domu. Zwrócenie na siebie uwagi opiekuna i skłonienie go do „zabawy”, jest dla psa jedną z najlepszych nagród, jakie może sobie wymarzyć. Zatem, kiedy pies zabierze coś, czego zdecydowanie nie powinien, na przykład kawałek bułki, zabawkę naszego dziecka czy cokolwiek innego nie należy go gonić. Zamiast tego spokojnie zawołajmy psa, jeśli przybiegnie, pochwalmy go za grzeczne zachowanie i zaoferujmy przysmak w zamian za oddanie skradzionej rzeczy.
Aby ułatwić sobie to zadanie, warto już od małego uczyć psa podstawowych komend, takich jak „siad” czy „oddaj”. Za każdą prawidłowo wykonaną komendę, pies powinien otrzymać nagrodę w postaci przysmaku, a potem pochwały słownej i drobnej pieszczoty. Pamiętajmy też, by nigdy nie dokarmiać psa resztkami z naszego stołu, a podczas obiadu nie rzucać mu żadnych kąsków. Próby żebrania należy konsekwentnie ignorować i nie dopuszczać do możliwości kradzieży jedzenia.
Jeśli w czasie naszych posiłków pies zachowuje się nieznośnie, można zamykać go w innym pomieszczeniu lub w klatce, pod warunkiem, że jest do niej przyzwyczajony. To zdecydowanie rodzaj terapii szokowej, ale czasem tylko takie rozwiązanie przynosi skutki. Pamiętajmy tylko, że izolacja nie powinna kojarzyć się psu z karą. Na jej czas warto więc zastawić psu ulubioną zabawkę, na przykład kong lub gryzak, który zajmie jego uwagę i spełni formę nagrody za grzeczne zachowanie.
↓ PRZYSMAKI DLA PSA ↓
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Czworonogi wydają się zupełnie obojętne wobec walorów estetycznych naszego obuwia. Z ich perspektywy sprawa jest dosyć prosta – buty właścicieli wprost idealnie nadają się do gryzienia. Odpowiednio twarde, a przy...
Długość życia czworonożnych pupili, w ostatnich latach, ulega stopniowemu wydłużeniu. Choć tajemnicy długowieczności nie udało się dotąd do końca rozwikłać, istnieją pewne czynniki, które mają na nią silny wpływ. Które...
Psy to wyjątkowi bohaterowie scenariuszy filmowych. Opowieści o wiernych i odważnych czworonogach na stałe zapisały się w historii kina. Filmy o psach nie tylko bawią i wzruszają, ale również przekazują...