Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
„Siad” to podstawowa komenda w psim repertuarze, która przydaje się w wielu codziennych sytuacjach. Nauczenie jej zwierzaka jest stosunkowo proste, a jednocześnie bardzo pomocne. Oto krótki poradnik, jak nauczyć psa komendy „siad” krok po kroku.
Komenda „siad” odgrywa w szkoleniu psa kluczową rolę. Pozwala zapoznać czworonoga z podstawowymi zasadami treningu i zbudować jego motywację do dalszych ćwiczeń. Nauka komendy „siad” to dla psa zwykle pierwsza poważna lekcja, wyrabiająca koncentrację na poleceniach opiekuna, nawyk współpracy i chęć do zdobywania nagród za pomocą własnych działań. Większość czworonogów nie ma żadnych problemów z jej przyswojeniem, dzięki czemu szybko przekonuje się, że trening może być doskonałą zabawą.
Komenda „siad” jest jednak ważna nie tylko z punktu widzenia początków szkolenia. Znajduje szerokie zastosowanie w codziennym życiu. Wydając ją pupilowi, dajemy mu jasny sygnał, że powinien teraz skupić się nas naszych poleceniach. Dzięki temu możemy wprowadzić go w tryb treningowy. Komeda „siad” jest szybka i łatwa do wykonania, dlatego można wykorzystać ją w wielu kłopotliwych sytuacjach. Siadanie wyklucza niepożądane zachowania czworonogów, takie jak np. skakanie na gości, podbieganie do innych psiaków, przeciskanie się przez drzwi. Jest sygnałem do zatrzymania się i pohamowania swoich emocji. Stanowi też punkt wyjścia do nauki bardziej skomplikowanych poleceń, np. „leżeć” czy „zostań”. Bardzo dobrze sprawdza się w terapii behawioralnej. Prosząc czworonoga o wykonanie tej prostej komendy w trudnej dla niego sytuacji (np. podczas spotkania z ludźmi lub psami, których się boi), a następnie go za to nagradzając, możemy zmienić złe skojarzenia i emocje. To doskonały sposób na pracę z lękliwymi zwierzakami.
Nauka komendy „siad” powinna odbywać się na samym początku szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Polecenia warto uczyć czworonożnych juniorów. Już 3-tygodniowe szczeniaki bacznie badają swoje środowisko i intensywnie chłoną wiedzę o otaczającym je świecie. Naukę komend najlepiej rozpocząć, gdy maluchy osiągną 3 miesiące. Do nauki komendy „siad” nie są konieczne żadne podstawy. Trening może jednak znacznie ułatwić wcześniejsze nauczenie psiaka reagowania na swoje imię, nawiązywania kontaktu wzrokowego z opiekunem i podążania za ludzkimi wskazówkami. W szkoleniu pomocny jest też kliker, dlatego warto nauczyć psiaka, że jego dźwięk jest zwiastunem czekającej nagrody.
↓ KLIKER DLA PSA ↓
Aby szkolenie było efektywne i przyjemne zarówno dla nas, jak i dla naszego podopiecznego, powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Kluczem do udanego treningu jest czytelna komunikacja. Psiak musi wiedzieć, czego od niego oczekujemy i co może zyskać. Nie należy wprowadzać niepotrzebnego zamętu – zmieniać sygnałów używanych podczas szkolenia czy podawać psiakowi nagród, mimo że nie wykonał komendy. Zwierzak w czasie szkolenia musi być skoncentrowany i zmotywowany. Z tego względu lepiej organizować krótkie (5 min) sesje treningowe, 3-5 razy w ciągu dnia, niż skazywać czworonożnego ucznia na pojedyncze lekcje trwającą pół godziny. Szkolenie zawsze powinno kończyć się w momencie, gdy zwierzak nie jest jeszcze znudzony nauką. Trening najlepiej zakończyć pozytywnym akcentem, dzięki czemu zwierzak będzie z niecierpliwością oczekiwał kolejnej lekcji.
Jeśli chcemy używać pożywienia jako nagrody, ćwiczenia zaplanujmy przed posiłkami czworonoga – będzie wtedy bardziej skory do treningu. Warto stosować niewielkie i łatwe w gryzieniu smakołyki treningowe, dostosowane do gustu podopiecznego. Przysmaków nie należy trzymać w ręku – najlepiej umieścić je w specjalnej saszetce.
Psa najłatwiej nauczyć komendy „siad” metodą naprowadzania. Polega ona na skłanianiu zwierzaka do wykonania pożądanego zachowania za pomocą nagrody trzymanej w ręce. Psiak chcąc uzyskać smakołyk, powinien przyjąć odpowiednią pozycję. Nauka psa komendy „siad” przebiega w kilku etapach:
Bierzemy do ręki ulubiony przysmak psa. Stajemy przed czworonogiem i pokazujemy mu smakołyk. Trzymamy przynętę przed nosem psa i czekamy, aż skupi na niej swoją uwagę. Następnie powoli przesuwamy rękę z przysmakiem nad głową psa, w kierunku ogona. Czworonóg, aby nie stracić smakołyku z pola widzenia, powinien usiąść. Gdy tak się stanie, zaznaczamy poprawne zachowanie (klikerem lub pochwałą) i nagradzamy pupila smakołykiem. Jeśli psiak, zamiast siadać, podskakuje, powinniśmy nieco obniżyć rękę. Wykonujemy kilkanaście powtórzeń według tego samego schematu.
Kolejnym etapem nauki komendy „siad” jest wyrabianie u psa reakcji na sygnał optyczny. W tym celu stopniowo wycofujemy nagrodę z pola widzenia psa i próbujemy skłonić go do wykonania zachowania za pomocą pustej dłoni. Możemy też nieco zmodyfikować nasz gest, by stał się ostateczną wskazówką optyczną dla zwierzaka. Nie zapominamy o nagradzaniu psa za każde poprawne wykonanie zadania.
Gdy pies nauczy się już wykonywać komendę „siad” w odpowiedzi na gest, możemy wprowadzić komendę słowną. W tym celu wydajemy zwierzakowi odpowiednią komendę optyczną, a gdy usiądzie, wypowiadamy słowo „siad” i podajemy nagrodę. Powtarzamy ćwiczenie wielokrotnie, aż czworonóg skojarzy słowo ze swoim zachowaniem. Następnie ćwiczymy samą reakcję na komendę słowną, bez posługiwania się gestem.
Jeśli nasz pies w pełni opanował już komendę „siad”, możemy dodać dodatkowe kryteria (np. szybkość siadania, czas pozostawania w pozycji siedzącej) wykonania polecenia. Na tym etapie zaczynamy nagradzać zwierzak tylko wtedy, gdy wykonuje komendę tak, jak tego oczekujemy. Pozwala to udoskonalić psu nowo nabytą umiejętność.
Ostatni etap nauki psa komendy „siad” to generalizacja zachowania. Czworonóg musi nauczyć się wykonywać polecenie w każdych warunkach, niezależnie od tego, gdzie się znajduje. Powinien też uodpornić się na różne bodźce rozpraszające. By tak się stało, warto stopniowo podnosić poprzeczkę. Ćwiczenia należy wykonywać w różnych domowych pomieszczeniach. Następnie warto rozpocząć trening poza domem. Stopniowo w otoczeniu powinno pojawiać się coraz więcej bodźców rozpraszających. Można więc zabierać zwierzaka na szkolenie w miejsca zatłoczone i hałaśliwe, gdzie nie brakuje ludzi i czworonogów. Dzięki temu nauczy się wykonywać komendę w każdych okolicznościach.
Nauka psa komendy „siad” metodą naprowadzania jest niezwykle prosta i skuteczna. Czasami korzystne okazuje się jednak zastosowanie innych sposobów nauki. Siadanie jest czynnością naturalną, dlatego można nauczyć wykonywania go, metodą „wyłapywania” – nagradzając za każde spontanicznie pojawiające się zachowanie. Jeśli natomiast zwierzak ma trudności z poprawnym wykonaniem komendy, warto nagradzać go za każdy krok zbliżający do sukcesu (np. ugięcie łap). Pozytywne nastawienie i konsekwencja to klucz do sukcesu!
↓ PRZYSMAKI TRENINGOWE DLA PSA ↓
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Chow chow to pies, którego rozpoznamy już na pierwszy rzut oka. Charakterystyczna lwia grzywa, gęsta złotobrązowa sierść i niebieski język stanowią prawdziwą wizytówkę tej rasy. A jednak pies chow chow...
Dla nas sylwester jest okazją do wspaniałej zabawy. Niestety psy i koty zwykle nie podzielają naszej radości z okazji Nowego Roku, a to głównie z powodu fajerwerków. Huk sylwestrowych wystrzałów...
Zabawki dla psa kup w e-sklepie Kakadu » Wyjący pies to prawdziwe utrapienie. Dla sąsiadów, którzy nie są w stanie tego znieść, dla właściciela – bo musi słuchać ich nieustających...