Sklep online
Sklep online

Jak nauczyć kota chodzenia na smyczy?

Koty uwielbiają ekscytujące przechadzki. Odkrywanie nowych zakątków i wypoczynek na świeżym powietrzu mogą być cennym urozmaiceniem w życiu mruczków. Samotne przechadzki stanowią jednak dla futrzaków spore zagrożenie. Zamiast więc pozwalać mruczącemu pupilowi na niebezpieczne eskapady, warto wybrać się na spacer razem z nim. Jak nauczyć kota chodzenia na smyczy?

https://kakadu.pl/blog/wordpress/szelki-dla-kota/

Dlaczego warto nauczyć kota chodzenia na smyczy?

Eksploracja otoczenia to jedna z podstawowych potrzeb mruczków. Wędrówki, połączone z patrolowaniem terenu czy polowaniem, są niejako wpisane w kocią naturę. Środowisko zewnętrzne pozwala kotom realizować wiele naturalnych zachowań, tj. wspinaczka, podjadanie roślinności. Na zewnątrz nigdy nie brakuje też interesujących źródeł stymulacji – świetnie pobudzających zmysły. Nowe zapachy, widoki, dźwięki – kotom wychodzącym nuda z pewnością nie grozi. Co więcej, bodźce, z którymi stykają się podczas przechadzek, zachęcają do aktywności fizycznej i intelektualnej. Aktywne futrzaki mogą z łatwością dać upust swojej energii, a ciekawskie koty – cieszyć się z penetrowania różnorodnych zakamarków i pokonywania przeszkód. Przechadzki doskonale zapobiegają problemom behawioralnym związanym z frustracją – wynikającą z życia w ubogim środowisku, na ograniczonej przestrzeni.

Choć możliwość wędrówek ma dobroczynny wpływ na psychikę mruczków, samotne eskapady stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia kotów. Podczas nich koty są narażone na wypadki komunikacyjne, ataki psów czy zatrucia. Nierzadko zdarza się, że koci wędrowcy giną praktycznie bez śladu. Wszystkich tych niebezpieczeństw można jednak uniknąć, bez pozbawiania zwierzaków radości płynącej z eksploracji środowiska zewnętrznego. Sposobem na bezpieczne spacery z kotem jest wyprowadzanie go w szelkach, na smyczy. Dzięki temu będziemy mogli dać mu nieco swobody, ale nie stracimy całkowitej kontroli nad jego poczynaniami.

Umiejętność chodzenia na smyczy może przydać się także w wielu codziennych sytuacjach. Kota na smyczy łatwiej jest – w komfortowy dla niego sposób – zapoznać z nowymi zwierzętami czy obiektami w domu. Szelki i smycz dla kota » są ponadto niezwykle pomocne w czasie podróży, wypoczynku na działce czy wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

Jaką smycz wybrać dla kota?

Aby spacery z kotem były komfortowe zarówno dla nas, jak i dla naszego podopiecznego, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Mruczka powinniśmy wyprowadzać w szelkach, które równomiernie rozkładają ciężar ciała w przypadku szarpnięć i nie obciążają szyi. Są też znacznie bezpieczniejsze od obroży, ponieważ zwierzak nie jest w stanie się z nich tak łatwo wyswobodzić. Oprócz szelek niezbędna jest smycz. Smycz dla kota powinna być lekka i elastyczna (dowiedz się, jak dobrać smycz dla kota KLIK »). Najlepiej zdecydować się na klasyczny model nylonowy o długości około 1,2-2 m. Można zakupić gotowy zestaw składający się ze smyczy i szelek w tej samej kolorystyce. Smycz automatyczna, choć da mruczkowi dużo swobody, nie zapewni nam dostatecznej kontroli nad jego poczynaniami. Tego typu model sprawdzi się więc wyłącznie na większej i zabezpieczonej przestrzeni (np. na działce).

↓ SZELKI I SMYCZ DLA KOTA ↓

Nauka kota chodzenia na smyczy – krok po kroku

Nauka kota chodzenia na smyczy powinna być podzielona na etapy. Szkolenie warto rozpocząć już w okresie kocięctwa – młode zwierzaki łatwiej przyzwyczaić do nowych akcesoriów i przekonać do podążania za naszymi wskazówkami. Podstawowy trening chodzenia na smyczy obejmuje:

1. Zapoznanie kota z szelkami i smyczą.

Pierwszym etapem szkolenia jest zapoznanie pupila z nowymi akcesoriami. W tym celu należy położyć smycz i szelki w widocznym miejscu, np. w pobliżu kociego legowiska. By skłonić zwierzaka do badania spacerowego ekwipunku, można porozkładać wokół niego smakołyki. Na akcesoria warto też przenieść zapach kota, przecierając je szmatką nasączoną feromonami pobranymi z okolic kocich policzków. Jeśli pupil z zainteresowaniem podchodzi do szelek i smyczy, warto go za to nagrodzić za pomocą smakołyków.

2. Przyzwyczajenie kota do noszenia szelek.

Kolejnym krokiem w nauce kota chodzenia na smyczy jest przyzwyczajenie go do noszenia szelek. Po raz pierwszy zakładamy kotu szelki tylko na kilkanaście sekund. Na tym etapie jeszcze ich nie zapinamy ani nie regulujemy. Podajemy zwierzakowi smakołyk i zdejmujemy akcesorium. Stopniowo wydłużamy czas, jaki kot spędza w szelkach. Podejmujemy próbę ich zapięcia i wyregulowania. Pamiętajmy przy tym o sowitym nagradzaniu zwierzaka. Jeśli kot akceptuje szelki, staramy się zachęcić go do poruszania się. Możemy do tego wykorzystać zabawkę. Dobrym pomysłem jest też uczynienie z zakładania szelek przyjemnego rytuału – poprzedzającego pyszny posiłek czy zabawę. Pomoże to utrwalić u kota pozytywne skojarzenia.

3. Przyzwyczajenie kota do noszenia szelek z przypiętą smyczą.

Gdy nasz pupil czuje się już swobodnie w szelkach, możemy przypiąć do nich smycz i pozwolić kotu wędrować po domu w takim ekwipunku. Warto zorganizować kotu przynajmniej kilka sesji chodzenia po domu z przypiętą smyczą. Należy ćwiczyć do czasu, aż zwierzak w pełni zaakceptuje nowe wyposażenie.

4. Spacery z kotem na smyczy po mieszkaniu.

Zanim wybierzemy się z pupilem na pierwszy spacer, powinniśmy przećwiczyć wspólne spacerowanie w domowym zaciszu. Wbrew pozorom nauka chodzenia z kotem na smyczy po domu to jeden z najważniejszych elementów treningu spacerowego. Zarówno my, jak i nasz mruczący podopieczny musimy zgrać swoje ruchy i nauczyć się przewidywać swoje poczynania. Trening rozpoczynamy, trzymając luźno smycz. Pozwalamy kotu wędrować tam, gdzie chce. Podążamy za jego ruchami. Nie szarpiemy smyczy ani nie ciągniemy mruczka w swoim kierunku.

5. Nauka zatrzymywania się i zmieniania kierunków.

Ostatni etap nauki kota chodzenia na smyczy polega na wypracowaniu sygnałów, które dadzą nam większą kontrolę nad ruchami mruczka. Warto nauczyć pupila zatrzymywania się i nawiązywania z nami kontaktu wzrokowego na określony sygnał (np. imię). W tym celu należy nagradzać kota za każdym razem, gdy zareaguje na nasz sygnał. Dodatkowo możemy uczyć zwierzaka zmiany kierunku spaceru po sygnale, skłaniając go do podążania za smakołykiem trzymanym w dłoni.

Spacery z kotem – podstawowe zasady

Jeśli nasz pupil opanował już sztukę chodzenia na smyczy, możemy zabrać go na pierwszą przechadzkę. Planując spacer z kotem, musimy zadbać o odpowiednie środki bezpieczeństwa. Przed przechadzką należy zabezpieczyć pupila przed pasożytami zewnętrznymi i wyposażyć w adresówkę. Pierwszy spacer powinien odbywać się w pobliżu domu, z dala od ruchliwych ulic czy miejsc często uczęszczanych przez szczekających spacerowiczów. Wędrówkę warto zaplanować na najspokojniejszą porę dnia. Nie należy od razu wybierać się z kotem na długi spacer – kilkuminutowa przechadzka na początek w zupełności wystarczy. Na spacer z kotem warto zabrać transporter, w którym będziemy mogli umieścić mruczka, jeśli się przestraszy. Dobrze mieć pod ręką także zabawkę w formie wędki i paczkę ulubionych przysmaków mruczka – pozwolą one nam w trakcie spaceru wzmocnić pozytywne reakcje mruczka, pokierować jego ruchami lub odwrócić uwagę od niepokojących bodźców.

↓ TRANSPORTER DLA KOTA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: © foto_kate – stock.adobe.com

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Wyprawka dla kota

Koty są wspaniałymi zwierzakami, które zyskują na popularności. Podobno zajmują już pierwsze miejsce wśród ulubionych domowych pupili. Z pewnością są mniej wymagające od psów, ponieważ nie trzeba z nimi wychodzić...

Czytaj więcej
Obroże dla kotów

Obroża dla kota nie musi być tak solidna i mocna, jak obroża dla psa, ponieważ nie używamy się jej do prowadzania zwierzaka. Nie ma specjalnych obroży dla kotów brytyjskich czy...

Czytaj więcej
Nowy żwirek dla kotów - Pył Silikonowy Brylant

Przedstawiamy nowy produkt marki Brylant, który nie dawno pojawił się w naszych sklepach zoologicznych. To nowy żwirek dla kotów: Pył Silikonowy. Ze względu na wyjątkowo drobną granulację polecamy go w...

Czytaj więcej

komentarze

  1. […] porządną dawkę psychicznej stymulacji, która to zdoła wyrwać go z marazmu i nudy (przeczytaj, jak nauczyć kota chodzenia na smyczy […]

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram