Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Chcemy założyć akwarium? To doskonały pomysł, nie tylko na okres zimowej szarugi. Akwarium to atrakcja całoroczna, możemy obserwować kolorowy, podwodny świat i w zależności od naszej fantazji go kreować i dodawać nowe elementy. Obserwowanie życia w domowym zbiorniku wodnym uspokaja i pozwala dostrzec piękno w miniaturze. Musimy jednak mieć świadomość, że poszczególnych gatunków rybek nie można połączyć tak po prostu, bo zaczną się problemy. Są gatunki terytorialne, agresywne, stworzone do życia we własnym towarzystwie. Są jednak również takie, które spokojnie połączyć można. Zastanówmy się porządnie, jakie rybki chcemy hodować i koniecznie sprawdźmy, czy nasz pomysł jest wykonalny. Nie chcemy przecież, aby zwierzęta cierpiały, atakowały się wzajemnie albo wręcz próbowały zjeść, prawda?
Zanim kupimy konkretne gatunki rybek, trzeba mieć gdzie je hodować, musimy więc zaaranżować akwarium. Już na etapie kupowania konkretnego zbiornika powinniśmy mniej więcej wiedzieć, jakie gatunki rybek chcemy hodować. Dlaczego? Bo odmienne gatunki mają też różne wymagania co do przestrzeni i jedne potrzebują długiego zbiornika, inne z kolei głębszego. Kształt w gruncie rzeczy też ma spore znaczenie. Wybierzmy zatem akwarium pod kątem przyszłych lokatorów, na pewno to docenią.
Ta sama zasada dotyczy wyposażenia akwarium. Wśród obowiązkowych akcesoriów znajdują się lampy, filtr, napowietrzacz, często również termostat z termometrem. Ten ostatni jest szczególnie ważny w przypadku rybek tropikalnych, które muszą być trzymane w stałej, wysokiej temperaturze, aby mogły normalnie funkcjonować. Musimy też dobrać materiał, którym wysypiemy dno, kupić konkretne rośliny czy ozdoby. To wszystko należy dopasować do gatunku lub gatunków rybek, które w takim mini świecie zamieszkają.
To samo dotyczy karmy, a nawet odżywek czy preparatów wybarwiających. Najpierw naszykujmy zatem wyprawkę, a dopiero potem kupmy rybki – takie, którym będzie dobrze w naszym akwarium. Pamiętajmy też, że jeśli z czasem zapragniemy mieć inny rodzaj „małego oceanu”, będziemy musieli dopasować warunki w nim panujące do pływających lokatorów. Nie zapominajmy też o sprawie tak podstawowej, jak sama woda w akwarium – może być zarówno słodka, jak i słona i rybkom zdecydowanie nie jest wszystko jedno w tej kwestii!
Zanim zaczniemy się zastanawiać nad konkretnymi gatunkami, warto poznać kilka podstawowych zasad łączenia rybek. Pozostają niezmienne bez względu na wszystko i należy się ich trzymać, bo w przeciwnym wypadku będziemy mieli chore, nieszczęśliwe albo atakujące się ryby.
Wielu akwarystów, zwłaszcza na początku przygody z hodowlą rybek, decyduje się na akwarium ogólne, czy mówiąc równie ogólnie: po trochu wszystkiego. Nie ma w ty niczego złego, o ile oczywiście nie przesadzimy. Prostota do często klucz do sukcesu.
Musimy mieć świadomość, że im więcej rybek chcemy hodować, tym większe musi być samo akwarium. A jeśli dodatkowo marzy nam się kilka różnych gatunków, to akwarium musi być jeszcze większe i odpowiednio zaaranżowane, aby każdy gatunek odnalazł w nim swoją niszę.
Uważamy, że więcej gatunków oznacza piękniejszy efekt? Wcale nie. Źle dobrane gatunki będą się „odbijać” od siebie i pływać mocno rozproszone, w przeciwieństwie do zgranej i jednogatunkowej ławicy. Czasami warto też wybrać gatunek, który występuje w kilku odmianach . To o wiele mniej ryzykowna mieszanka, a efekt może być spektakularny.
Akwarium ogólne warto zastąpić akwarium towarzyskim. Na czym ono polega? Na dobraniu towarzyskich gatunków rybek, które będą bezproblemowo ze sobą koegzystowały. Bardzo dobrze sprawdza się mieszanka: gupiki, zbrojniki niebieskie, bystrzyki neonowe czy liczne odmiany kiryskowatych. Pielęgniczki motylkowe także mogą dołączyć do tego towarzystwa.
Zamiast akwarium ogólnego warto też rozważyć bardziej zaawansowaną opcję, która z punktu widzenia rybek jest o wiele przyjemniejsza: akwarium gatunkowe, tropikalne, biotopowe. Wybór jest szeroki, trzeba tylko odpowiednio się przygotować, zdobyć wiedzę i do dzieła!
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Jak zacząć przygodę z akwarystyką? Jak rozeznać się w przebogatej ofercie zbiorników, filtrów, grzałek i całej masy innych akcesoriów niezbędnych do utrzymania akwarium? Początkującym hodowcom ryb i roślin wodnych zapewne...
Ryby wszystkożerne – jak łatwo się domyśleć – zjadają każdy rodzaj pokarmu, zarówno ten pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Do tej grupy rybek zaliczyć można zdecydowaną większość mieszkańców akwarium. Dlatego...
Dobra filtracja wody w akwarium ma ogromne znaczenie dla utrzymania w nim równowagi biologicznej. Zewnętrzne filtry do akwariów są zdecydowanie bardziej wydajne od filtrów wewnętrznych. Ponadto nie zajmują miejsca wewnątrz...