Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Prawidłowe żywienie ryb ma zasadniczy wpływ na ich zdrowie i kondycję. Przy czym ważne jest nie tylko to, by pokarm był urozmaicony i pełnowartościowy. Istotna jest również jego ilość oraz sposób karmienia.
Zachowanie ryb, ich obyczaje i temperament ma istotny wpływ na dobór pokarmu i sposób karmienia. W naszych akwariach hodujemy gatunki, które pobierają pokarm wyłącznie z powierzchni, takie które żerują wyłącznie w toni wodnej i takie, które szukają pożywienia przy dnie. Rzecz jasna hodujemy także ryby, dla których nie ma znaczenia, gdzie znajduje się jedzenie.
Wiele stadnych gatunków rybek akwariowych, zwłaszcza tych o małych rozmiarach, pływających w środkowej części toni wodnej lub pod powierzchnią wody, porusza się bardzo szybko i zwykle łapczywie rzuca się na pożywienie. Inne z kolei pływają wolno i żerują bez pośpiechu. Istnieją gatunki śmiałe i odważnie podpływające do pokarmu oraz takie, które są płochliwe i bardzo ostrożne.
Przy karmieniu mieszkańców akwariów, jak łatwo się tego domyślić, trzeba zatem koniecznie to wszystko uwzględnić i podawać pożywienie w taki sposób, by każdy z nich miał do niego dostęp. W przeciwnym razie może okazać się, że – na przykład – żarłoczne i śmiałe ryby przebywające przy powierzchni wody będą zjadały większość pokarmy a dla tych spokojny i prowadzących przydenny tryb życia zostaną jego resztki.
Jednym słowem, jedne ryby będą się przejadać a inne głodować. By uniknąć takiej sytuacji musimy rozmieszczać pokarm dla rybek w taki sposób, by każdy gatunek miał do niego dostęp. Na przykład, dla ryb żerujących pod powierzchnią wody stosujemy więc pokarmy, które wolno toną, zaś dla ryb dennych wręcz odwrotnie. Istotne jest również to, by mieszkańców naszego akwarium jak najlepiej pod względem temperamentu.
Błędem najczęściej popełnianym przez początkujących akwarystów jest przekarmianie ryb. Szczególnie dotyczy to gatunków żarłocznych z natury, które zjedzą niemal wszystko, co dostaną. Odbija się to niekorzystnie dla ich zdrowia – nadmiar pokarmu jest nawet gorszy niż jego niedobór.
Kłopot w tym, że trudno jest powiedzieć dokładnie, ile dziennie pokarmu dla rybek podawać. Zależy to od wielu czynników: od liczby ryb w akwarium, od ich indywidualnych potrzeb, od wieku – młode osobniki, szczególnie narybek, powinny dostawać więcej pokarmu niż stare – a nawet od temperatury wody, ponieważ metabolizm ryb jest od niej uzależniony.
Może nie powinno się tego mówić, ale w każdym przypadku, ilość podawanego pożywienie trzeba określić metodą prób i błędów. Jeśli ryby nie zjadają wszystkiego i pokarm zalega na dnie to znaczy, że dajemy go zbyt dużo. Jeśli są zbyt grube (a nie są to „ciężarne” samice) – też jest go zbyt wiele. Generalnie przyjmuje się, że jednorazowo powinno podawać się taką ilość pożywienie, którą ryby są wstanie zjeść w ciągu 3-5 minut. Dzienną zaś dawkę pokarmu trzeba rozłożyć na kilka porcji, przy czym im młodsze rybki, tym częściej trzeba je karmić. Dorosłym wystarczą dwa posiłki dziennie.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Wiele ryb hodowanych w oczkach wodnych jest zaniedbywanych, głównie z powodu myślenia, że oczko samo w samo jest główną atrakcją i wspaniale wygląda, natomiast jego mieszkańcy poradzą sobie sami, bo...
Anubiasy należą do jednych z piękniejszych roślin. Doskonale nadają się do akwariów każdej wielkości. W dużych sadzimy je na pierwszym planie, w małych mogą być głównymi, bądź nawet jedynymi roślinami....
Akwarium w domu nie przeszkadza już w wyjeździe na weekend. Nie musimy już szukać kogoś, kto zaopiekuje się naszymi rybkami. Nawet dwutygodniowe wakacje nie stanowią problemu. Nowoczesne urządzenia techniczne zagwarantują...