Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Syberian Husky to psy o niespożytej energii, zawsze skore do zabawy, stworzone do biegu i aktywności. Można mieć pewność, że tak żywiołowe i temperamentne psy potrzebują racjonalnej i zrównoważonej diety, która zaspokoi ich ogromne zapotrzebowanie energetyczne. Na szczęście żywienie husky wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Musimy tylko zwalczać ich skłonność do grymaszenia przy misce i położyć kres okazjonalnym strajkom głodowym.
W kręgach doświadczonych hodowców króluje opinia, że syberian husky są psami „ekonomicznymi”. Co to znaczy? Otóż, choć przedstawicielom tej rasy zwykle dopisuje zdrowy apetyt i rzeczywiście mają sprecyzowane potrzeby żywieniowe, to wbrew pozorom wcale nie jedzą dużo.
Jaki sposób karmienia sprawdzi się najlepiej w przypadku husky? Do wyboru mamy wiele gotowych karm, w których składzie znajdziemy wszystkie niezbędne składniki. Oczywiście możemy także postawić na samodzielne przygotowywanie posiłków dla pupila. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku konieczne może być uzupełnienie diety o preparaty i suplementy wapniowe oraz witaminowe, które uchronią zwierzaka przed niedoborami ważnych substancji. Inną opcją jest zastosowanie tzw. systemu kombinowanego, czyli racjonalnego połączenia obu powyższych modeli żywieniowych. Pamiętajmy tylko, że każdy pies jest inny i warto najpierw trochę poeksperymentować, by dowiedzieć się co naszemu pupilowi smakuje najbardziej.
Nie zapominajmy, że dieta powinna być dostosowana do wieku, wagi oraz trybu życia czworonoga. Jeśli nasz husky nie trenuje i nie bierze udziału w zawodach, to jego zapotrzebowanie jest porównywalne do potrzeb każdego innego psa o podobnych gabarytach, czyli około 1200kcal dziennie. Jeżeli jednak organizm pupila obciążony jest codziennymi treningami powinniśmy zwiększyć ilość dostarczanego mu pokarmu nawet do 1300, a nawet 3000kcal. Osobną kategorię stanowią psy intensywnie trenujące, na przykład do wyścigów długodystansowych. Mogą one potrzebować nawet 8000kcal dziennie.
Inną, równie często wymienianą przez właścicieli cechą tej rasy jest to, że husky mają skłonność do wybrzydzania i grymaszenia przy jedzeniu. Zwierzaki te bywają wybredne, a ich upór i zadziorność skłaniają je niekiedy do wszczynania prawdziwych strajków głodowych. Aby uniknąć problemów tego typu dieta husky powinna być nie tylko pełnowartościowa, ale również atrakcyjna dla naszego pupila. W związku z tym warto od czasu do czasu urozmaicać jadłospis czworonoga. Jeśli mimo to nasz ulubieniec wciąż szantażuje nas głodówkami, najlepiej będzie wprowadzić pewien rygor. Jak to zrobić? Dobrym sposobem jest podawanie psu jedzenia o stałych, określonych porach i tylko na jakiś czas, na przykład 15-20 minut. Po upływie tego czasu chowamy miskę, niezależnie od tego czy zwierzak zjadł czy nie. Czynność powtarzamy po kilku godzinach, przy kolejnej porze karmienia.
Stawiajmy przede wszystkim na jakość produktów. Nie kupujmy pupilowi pospolitych karm dostępnych w supermarketach. Lepiej trochę dopłacić i zdecydować się na dobrej jakości karmę o wysokiej zawartości białka, bogatą we wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Pamiętajmy też, że kupując taki pokarm nie musimy uzupełniać go o żadne dodatkowe suplementy. Nadmiar witamin w diecie psa prowadzi do hiperwitaminozy, która może być równie groźna dla jego zdrowia, co niedobór witamin.
W jadłospisie husky nie może zabraknąć odzwierzęcego białka, niezbędnego w procesie budowy i regeneracji nadwyrężonych mięśni. Zapotrzebowanie na białko zwiększa się wraz z wytężonym wysiłkiem fizycznym. Dobra karma powinna zawierać co najmniej 30% białka pochodzenia zwierzęcego. Równie ważna jest odpowiednia zawartość tłuszczy w karmie. Ważne, by było lekkostrawne i wysokoenergetyczne. Ich ilość w pokarmie powinna być tym większa, im dłuższy ma być przewidywany wysiłek fizyczny.
↓ KARMA DLA SZCZENIĄT RASY HUSKY ↓
Szczenięta husky do 3-4 miesiąca życia karmimy aż 3 razy dziennie. Najlepiej robić to rano, po południu i wieczorem, pamiętając o zachowaniu stałych pór. Karmienie starszych szczeniąt ograniczamy do 2 razy w ciągu dnia. Natomiast dorośle psy, które ukończyły 8 miesięcy często przechodzą na system jednodaniowy, który w wielu hodowlach doskonale się sprawdza. Mając jakiekolwiek wątpliwości, warto poprosić o radę lekarza weterynarii.
Pamiętajmy też, by nigdy nie karmić pupila tuż przed spacerem lub treningiem. Nie powinno się obciążać żołądka psa tuż przed wysiłkiem fizycznym. Może się to skończyć wieloma, nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.
↓ KARMA DLA DOROSŁYCH PSÓW RASY HUSKY ↓
Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Kontakt ze zwierzętami może mieć niezwykle dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie psychiczne. Zdarza się jednak, że interakcje z domowymi milusińskimi są niebezpieczne. Od psów, kotów, papug czy gryzoni możemy...
To w jaki sposób karmimy psie maluchy od momentu ich narodzin ma olbrzymi wpływ na całe ich przyszłe życie. Nie każdy pokarm i nie każdy przysmak nadaje się do jadłospisu...
Alergia u psa » to poważna dolegliwość i nie wolno jej bagatelizować. Czasem jest dziedziczna i zwierzak przychodzi z nią na świat, ponieważ dostał taki „prezent” w genach. Innym razem...