Szczury potrafią być świetnymi towarzyszami, nie tylko dla dzieci, ale również dla wielu dorosłych. Mimo niewielkich rozmiarów, gryzonie te zadziwiają swoją inteligencją. Jeśli chcemy nabyć szczura, musimy jednak zdawać sobie sprawę, że nie należy on do zwierząt długowiecznych. Jaki wiek może osiągnąć ten gryzoń w warunkach domowych? Czy mamy wpływ na to, ilu lat dożyje nasz pupil?
Czy szczury są inteligentne?
Jaka jest przeciętna długość życia szczurów?
Szczury, utrzymywane jako zwierzęta towarzyszące, żyją około 2-3 lat. Czasami zdarza się jednak, że domowi ulubieńcy towarzyszą właścicielom nieco dłużej, bo aż do 5 lat. Niestety osiągnięcie takiego wyniku jest raczej niecodziennym wyczynem. Według Księgi rekordów Guinnessa szczurzym rekordzistą był zwierzak o imieniu Rodney, który przeżył ponad 7 lat. W środowisku naturalnym gryzoniom daleko do wyników, jakimi mogą się poszczycić ich udomowieni krewni. Wiele zwierzaków ginie bowiem jeszcze przed ukończeniem 1. roku życia.
Jak przeliczyć wiek szczura na ludzki?
Szczury żyją krótko, dlatego ich rozwój przebiega bardzo szybko. Gryzonie stają się dojrzałe płciowo już w wieku 6 tygodni. Dużo później, bo dopiero po ukończeniu 5-6 miesiąca życia, szczury w pełni dysponują niezbędnymi kompetencjami społecznymi. W przybliżeniu można przyjąć, że na każdy miesiąc życia dorosłego szczura przypada około 2,5 roku naszego życia. Roczny zwierzak jest na zbliżonym etapie co 30-letni człowiek. Jeśli nasz gryzoń dożyje 3 lat, będziemy mogli go porównać do 90-latka [1].
Jak przedłużyć życie gryzonia?
Długość życia szczura w dużej mierze zależy od warunków, w jakich będzie on na co dzień przebywał. Oznacza to tylko jedno – również my mamy wpływ na to, jakiego wieku dożyje zwierzak. Z tego względu powinniśmy bardzo starannie wybierać wszelkie akcesoria, które będą służyć naszemu pupilowi. Najważniejsza jest oczywiście klatka (dowiedz się jakie cechy powinna spełniać idealna klatka dla szczura KLIK). Idealne lokum dla szczura musi być na tyle duże, aby gryzoń mógł w nim nie tylko odpocząć, ale również dać upust swojej niespożytej energii. Nie znaczy to jednak, że szczur powinien stale przebywać wyłącznie w swoim mieszkanku. W miarę możliwości warto pozwolić podopiecznemu na spacery po pokoju. To nie tylko świetna okazja do ćwiczeń dla zwierzaka, ale także szansa na zacieśnienie więzi łączącej nas z pupilem. Nie ulega wątpliwości, że wycieczka po mieszkaniu może być dla szczura źródłem wielu ekscytujących wrażeń. Wbrew pozorom stymulacja intelektualna jest dla tych zwierząt niezwykle istotna. Z tego względu powinniśmy jak najczęściej dostarczać pupilowi nowych bodźców. Świetną rozrywką może być też trening zwierzaka, dzięki któremu skutecznie zapobiegniemy nudzie (przeczytaj więcej o tym, jak uczyć szczura KLIK). Choć nie ma pewności, że gryzoń, który ma dostarczoną solidną porcję rozrywki, będzie żył dłużej, wszelkie zaniedbania w tej dziedzinie bywają źródłem poważnych problemów. W ubogim otoczeniu szczur nie czuje się dobrze, częściej pojawiają się też u niego zachowania niepożądane. Stres i samotność nigdy zaś nie sprzyjają zdrowiu.
Jeśli chcemy przedłużyć życie gryzoniowi, musimy szczególnie dbać o jego żywienie. Dieta szczura powinna być jak najbardziej urozmaicona. Dla pupila warto zakupić odpowiednio zbilansowaną mieszankę ziaren – na której jednak nie można poprzestać. Gryzonia trzeba karmić również owocami, warzywami i zieleniną (przeczytaj więcej o pokarmach dla szczurów KLIK). Od czasu do czasu można też wzbogacić dietę ulubieńca o białko zwierzęce. Pamiętajmy jednak, aby nie przekarmiać gryzonia. Zwracajmy szczególną uwagę na zawartość tłuszczu w pokarmie. Jego nadmiar może prowadzić do groźnej w skutkach otyłości.
https://kakadu.pl/176-karma-dla-szczura/
Należy dołożyć wszelkich starań, aby szczur nie był narażony na choroby. Bardzo istotne jest zachowanie odpowiedniej czystości w klatce, częsta wymiana wody i pożywienia. Warto też stale obserwować zachowanie ulubieńca. Brak apetytu, apatia, zmierzwione futerko mogą być pierwszymi symptomami poważnej choroby. Kiedy tylko coś nas zaniepokoi, jak najszybciej skonsultujmy się z weterynarzem.
Jeśli chcemy, aby pupil towarzyszył nam naprawdę długo, musimy chronić go przed wszelkimi niebezpieczeństwami. Wypadki mogą skończyć się dla zwierzaka tragicznie, dlatego przed wypuszczeniem podopiecznego należy starannie przygotować mieszkanie. Koniecznie zabezpieczmy kable elektryczne. Pozamykajmy też drzwi i szafki. Do pokoju, w którym swobodnie spaceruje gryzoń, nie powinniśmy wpuszczać innych zwierząt, dla których szczur mógłby być łatwym łupem.
Nie zapominajmy – szczury to bardzo towarzyskie stworzenia. Jak najczęściej spędzajmy więc czas z ulubionym gryzoniem, a kilka wspólnie spędzonych lat na pewno na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
Źródła:
1. Andreollo Nelson Adami; Santos Elisvânia Freitas dos; Araujo Marina Rachel and Lopes Luiz Roberto. Rat's age versus human's age: what is the relationship?. ABCD, arq. bras. cir. dig. 2012, vol.25, n.1, pp.49-51.
Zdjęcie: Fotolia.pl
[…] Jak długo żyją szczury? […]
Szkoda, że gryzonie żyją tak krótko. Ja bardzo przywiązuję się do zwierząt, więc lepszy dla mnie jest kot lub pies.
MAGDALENA K nie wszystkie gryzonie zyją krótko . Szynszyla moze dozyc 20 lat