Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Sierść kota brytyjskiego nie wymaga żadnej skomplikowanej pielęgnacji. Regularne szczotkowanie oraz wyczesywanie martwego włosia w zupełności wystarczą, by utrzymać sierść pupila w należytym porządku. Poza zabiegami tego typu pamiętajmy także o zdrowej, pełnowartościowej diecie oraz zabezpieczeniu mruczka przed pasożytami skóry. Jak zadbać o sierść kota brytyjskiego?
Koty rasy brytyjskiej słyną z krótkiego, gęstego i dosyć twardego futerka, które w dotyku nieco przypomina plusz. Sierść tego rodzaju nie wymaga specjalnej pielęgnacji, ale regularne wyczesywanie jest jednak niezbędne. Koty brytyjskie należy czesać przynajmniej 1-2 razy w tygodniu. Zasada ta dotyczy oczywiście kotów niewychodzących, które w domu raczej nie mają wielu okazji do tego, by się wybrudzić. Zwierzaki bywające na zewnątrz mogą potrzebować częstszego szczotkowania. Pamiętajmy, że nawet tak krótkie futerko może się kołtunić, zwłaszcza gdy zaplączą się w nie gałązki lub paprochy. Zabrudzona i skołtuniona sierść wygląda nieestetycznie, a co więcej bywa przyczyną infekcji skóry oraz nadmiernego wypadania sierści.
↓ SUCHY SZAMPON DLA KOTA ↓
Systematyczne wyczesywanie sierści kota brytyjskiego ważne jest również ze względu na ograniczenie połykania martwych włosów przez zwierzaka. Mruczek każdego dnia poświęca wiele czasu na toaletę, starannie wylizując futerko i usuwając z niego zabrudzenia oraz martwe włosie. Zwykle nie jest to problemem, ale w okresie linienia do żołądka pupila trafia w ten sposób zdecydowanie więcej włosów, a organizm ma problem z ich usunięciem. Czesząc kota ograniczamy ilość połykanej przez niego sierści.
Narzędziem niezbędnym do pielęgnacji sierści kota brytyjskiego jest szczotka z naturalnego włosia, która świetnie wygładzi futerko, oczyści je z kurzu i martwych włosów. Przyda nam się również grzebień z gęsto rozstawionymi ząbkami, za pomocą którego szybko i sprawnie rozczeszemy kołtuny. Regularne czesanie masuje skórę czworonoga i pobudza krążenie, co wpływa także na wygląd i kondycję sierści. Dzięki szczotce z włosiem futerko pupila stanie się lśniące i gładkie. Przy jej pomocy rozprowadzimy po sierści naturalne sebum, usuniemy martwe włosie, które w przeciwnym razie pupil mógłby połknąć.
↓ SZCZOTKI DLA KOTA BRYTYJSKIEGO ↓
Kotów rasy brytyjskiej kąpać raczej nie trzeba. Zwierzaki te bardzo dbają o czystość i na ogół same radzą sobie z utrzymaniem swojego futerka w dobrym stanie. Kąpiel może być potrzebna tylko w sytuacji, gdy pupil bardzo się wybrudzi lub nabawi nieprzyjemnej choroby skórnej. Do kąpieli użyjmy specjalnego szamponu dla kotów. Na rynku dostępne są nawet preparaty dedykowane konkretnym rasom , między innymi kotom brytyjskim. Nigdy nie kąpmy kota we własnym szamponie. Miejmy na uwadze, że skóra kota ma zupełnie inna pH, a kosmetyki, których sami używamy są dla niej zbyt mocne i drażniące. W sklepach zoologicznych Kakadu znajdziemy szampony dla kotów krótkowłosych, a także preparaty pomocne w walce z różnego rodzaju problemami skórnymi, takimi jak łupież czy swędzenie skóry.
↓ SZAMPON DLA KOTA BRYTYJSKIEGO ↓
Na wygląd i kondycję sierści kota wpływa również dieta. Aby futerko pupila zawsze było zdrowe i lśniące, powinniśmy serwować mu pokarm bogaty w białko zwierzęce oraz tłuszcze. Jadłospis ubogi w podstawowe wartości odżywcze z pewnością odbije się na zdrowiu i wyglądzie naszego mruczka. Jego sierść z czasem stanie się matowa, szorstka w dotyku i zacznie wypadać.
Porządne karmy dla kotów brytyjskich opracowano, tak aby dostarczały pupilowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych, dbających również o stan jego skóry i sierści. Powinny znaleźć się w niej przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które wzmacniają sierść kota i nadają jej blasku. Na wygląd futerka pupila wpływ mają także witaminy z grupy B, a ponadto cynk i lecytyna.
Pamiętajmy także o odpowiedniej ochronie przeciw pchłom, wszom i wszołom. Ci niechciani lokatorzy stanowią zagrożenie dla zdrowia zwierzaka, a ponadto nadwyrężają kondycję jego skóry i sierści. Obecność pasożytów wywołuje silne swędzenie, a drapiąc się mruczek uszkadza skórę oraz mieszki włosowe, co prowadzi do ich osłabienia i wypadania sierści. Aby tego uniknąć zatroszczmy się o właściwe środki przeciwpchelne, takie jak obroże, krople spot-on, spraye lub szampony, które skutecznie rozprawia się z pasożytami.
↓ ŚRODKI PRZECIW PASOŻYTOM DLA KOTA ↓
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Jeśli jesteśmy jednocześnie miłośnikami kotów i wielbicielami roślin doniczkowych, i nie potrafimy zrezygnować ani z pierwszych ani z drugich, mamy problem. Wiele popularnych roślin, które uprawiamy w doniczkach jest bowiem...
Wydaje się, że koty to zwierzęta o niezwykle delikatnych żołądkach. Nadwrażliwość ich układu pokarmowego może być następstwem różnych chorób, jak również świadczyć o niewłaściwych nawykach żywieniowych. Nieodpowiednia dieta i źle...
Twój domowy pupil znów sprawił, że nie tylko meble, ale i nerwy domowników są w strzępach? Koty to niezwykle pojętne zwierzaki, które wbrew pozorom da się wychować (przeczytaj, jak wychować...