Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Każdego psa od czasu do czasu może swędzieć skóra i musi się podrapać. Jest to zupełnie normalne zjawisko, nie musimy się nim przejmować. Niepokojącym sygnałem powinno być dla nas natomiast nadmierne, uporczywe drapanie się po całym ciele lub w jednym miejscu.
Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, musimy ustalić, dlaczego nasz pies się drapie. Niestety przyczyn może być wiele, a nie wszystkie jesteśmy wstanie stwierdzić „gołym okiem”.
W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy nasz zwierzak nie złapał gdzieś pasożytów zewnętrznych. Najbardziej rozpowszechnionym ektopasożytem psów jest oczywiście pchła. Najczęściej psy zarażają się nią od innych zwierząt, przede wszystkim od innych psów, jednak jaja pcheł możemy przynieść do domu my sami, np. z piwnicy, razem ze starymi rzeczami.
Innymi „popularnymi” pasożytami zewnętrznymi są kleszcze, które nie trudno spotkać w ciepłych miesiącach roku na łąkach i w lasach, oraz wszy, świerzbowce i nużeńce. Te trzy ostatnie powodują nie tylko swędzenie, ale i zaczerwienienia skóry oraz wypadanie sierści.
Jeśli wykluczyliśmy wymienione pasożyty, szukamy innej przyczyny drapania. Niestety, musimy wziąć pod uwagę choroby skóry o podłożu bakteryjnym czy grzybiczym. O ile obecność pcheł czy wszy łatwo stwierdzić samemu, o tyle w tym przypadku trafną diagnozę postawić może tylko lekarz weterynarii.
Inną, bardzo częstą ostatnimi czasy, przyczyną uporczywego drapania są alergie. Wiele psów jest na coś uczulonych, podobnie jak ludzie. Czasem nawet trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną choroby. Do najczęstszych należą jednak alergie pokarmowe.
„Leczenie drapania” polega więc na usunięciu jego przyczyny. Może być to bardzo łatwe, ale bywa, że trwa miesiącami.
Stosunkowo łatwo pozbyć się pasożytów zewnętrznych takich, jak pchły, kleszcze i wszy. W sklepach zoologicznych Kakadu » dostępnych jest wiele środków do ich zwalczania, począwszy od szamponów, a na kropelkach skończywszy. Część z nich stosujemy bezpośrednio na zwierzę, inne służą do zwalczania niepożądanych gości w otoczeniu psa.
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu przeciw pchłom i innym ektopasożytom pamiętajmy, by dokładnie przeczytać ulotkę, ponieważ używając ich niewłaściwie możemy psu bardzo zaszkodzić. Nieco trudniej pozbyć się świerzbowców czy nużeńców. Niezbędna będzie pomoc lekarza weterynarii, który przepisze odpowiednie środki.
↓ ŚRODKI PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM DLA PSA ↓
Leczenie weterynaryjne jest konieczne również w przypadku, gdy nasz pies cierpi na choroby o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. Po określeniu czynnika chorobotwórczego weterynarz zaleci odpowiednie środki do stosowania ogólnego i miejscowego.
Niestety w wielu przypadkach leczenie może być bardzo trudne i długotrwałe. Tak jest, na przykład, w przypadku gronkowców. Pamiętajmy, bardzo ważne jest to, byśmy nie podejmowali leczenia na własną rękę. Nawet jeśli nie zaszkodzimy psu bezpośrednio, możemy uodpornić bakterie czy grzyby na leki, przez co utrudnić dalsze leczenie.
Jeśli wykluczyliśmy już, przy pomocy lekarza weterynarii, wszystkie inne przyczyny uporczywego drapania się przez psa, musimy wziąć pod uwagę alergię. Najpierw jednak trzeba stwierdzić, co ją wywołuje. I w tym przypadku konieczna może okazać się wizyta w lecznicy weterynaryjnej.
Najłatwiej zaradzić alergiom pokarmowym, eliminując z diety psa czynnik alergiczny. Wiele psów nie toleruje np. zbóż i mięsa drobiowego. Podajemy wówczas psu specjalną karmę dla alergików, która nie ich nie zawiera. Kupujemy też tylko przysmaki dla psów alergików ».
Niezależnie od tego, co wywołuje nadmierne drapanie, jego przyczynę koniecznie trzeba wyeliminować. Nie leczona może mieć bardzo przykre konsekwencje. Nawet tak pozornie „niewinne” ektopasożyty, jak pchły mogą osłabić organizm psa, przyczynić się do wypadania włosów, albo jeszcze gorzej!
↓ KARMA DLA PSA Z ALERGIAMI POKARMOWYMI ↓
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Walka z kleszczami nie jest łatwa. Niepozorne pasożyty mogą znajdować się praktycznie wszędzie i zaatakować zupełnie niespodziewanie. Niestety ofiarą pajęczaków często padają nasi domowi pupile. Aby ochronić psa przed kleszczami,...
Szczenięctwo to nie tylko czas beztroskiej zabawy, ale również intensywnej nauki. Wychowanie rozbrykanego szczeniaka to bez wątpienia spore wyzwanie. Zanim młode psiaki dorosną, muszą nauczyć się funkcjonowania w ludzkiej społeczności i...
Nasz psiak lubi kości? A przysmaki w kształcie kości? Jeśli na oba pytania odpowiedź brzmi „tak”, z pewnością bardzo zasmakują mu kości wiązane, czyli wyjątkowy smakołyk dla kudłaczy, który nie...
Zgadzam się, u mojego psa to były pasożyty! Teraz zawsze go zabezpieczam np sprayem, bo to już leciwy staruszek, boje się że bym tego nie przetrwał drugi raz.
Nasz piesek za każdym razem gdy wykąpie się jeziorze obojętnie jakim to w ten sam dzień już wieczorem zaczyna się niemiłosiernie drapać rano na spacerze saneczkuje po chodniku . Koło odbytu robi mu się biały nalot i trzeba z nim jechać do weta na zastrzyk bo biedny cierpi niemiłosiernie tabletki nie pomagają . W tym roku był z nami nad wodą 3 razy (za każdym razem mieliśmy nadzieję , że nic mu nie będzie. Kocha pływać) okazało się, że 3 razy kończyło się to wizytą u weterynarza. Chyba już do końca życia nie popływa sobie :>(
Zróbcie mu mini basen z woda na podwórku