Nadchodzi taki moment w życiu wielu mruczków, kiedy staje się jasne, że przestały być wyłącznie puszyste, a zaczynają stawać się niebezpiecznie grube. Uciekanie od tego i udawanie, że się nie widzi albo karcenie innych, że krytykują tuszę naszego pupila, nie doprowadzi do niczego dobrego. Skoro mruczek przytył, trzeba wdrożyć specjalną dietę, która pomoże mu stracić na wadze, jednocześnie zapewniając wszystkie potrzebne organizmowi substancje odżywcze. Nie mylmy odchudzania z głodówką – ta druga jest bardzo niezdrowa i może doprowadzić do niekorzystnych zmian w ciele oraz… jeszcze większego przybierania na wadze. Organizm bowiem przestawi się w tryb alarmowy i zacznie gromadzić tyle zapasów w tkance tłuszczowej, ile tylko się uda. Mądra, zrównoważona dieta light dla kota to klucz do sukcesu.
Kocia otyłość – dlaczego taka groźna?
Wydawać by się mogło, że nie ma o co robić zamieszania. Przecież to tylko troszkę więcej tłuszczu na bokach albo mocniej wiszący między kocimi nogami brzuch. To jednak tylko objawy widoczne gołym okiem. Gospodarka hormonalna i mineralna organizmu zaczyna szaleć. Mogą pojawić się dodatkowe problemy zdrowotne, w tym schorzenia układu pokarmowego, krwionośnego, moczowego, a do tego cukrzyca albo nawet zmiany nowotworowe. Zbyt duży ciężar to też ogromne obciążenie dla układu szkieletowo-mięśniowego, który nie jest w stanie udźwignąć masy całego pupila. Wówczas mocniej ścierają się chrząstki stawowe, wykrzywiają kości, zaczyna boleć kręgosłup. W przypadku młodych futrzaków jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ kształtujący się dopiero układ ruchu podlega ciągłym wykrzywieniom i deformacjom, co na dłuższą metą może się skończyć nawet kalectwem pupila. Otyłość prowadzi również do ospałości, braku energii i chęci na jakąkolwiek aktywność, co znów powoduje przybieranie na wadze – mamy zatem błędne koło. Jeśli dodatkowe kilogramy spowodowane są zbyt wysoką zawartością cukrów w diecie, nasz mruczek może mieć również kłopoty z zębami. To bolesne i nieprzyjemne, a rozwiązaniem jest zazwyczaj usunięcie zepsutego zęba.
Dieta light dla kota
Jak sama nazwa wskazuje, dieta light dla kota jest lekka, czyli odchudzająca. Czasami termin light stosuje się również w przypadku karm dla mruczków z delikatnym układem pokarmowym albo alergiami pokarmowymi – wówczas podkreśla się bardziej lekkostrawność i łatwą przyswajalność produktu. Bez względu na powód, dla którego postanawiamy przestawić pupila na taki rodzaj żywienia, musimy wyeliminować z diety wszystko, co zbyt tłuste, kaloryczne i pełne węglowodanów. Oczywiście należy ten unikać wszelkiej chemii w postaci ulepszaczy smaku, sztucznych barwników albo konserwantów. Takie składniki nie tylko mogą powodować tycie, ale obciążają także żołądek i wątrobę, a w skrajnym przypadku mogą doprowadzić nawet do występowania alergii. Podstawą diety light jest jednak eliminowanie tłuszczu – w przypadku mruczków nie możemy jednak mówić o całkowitym wykluczeniu go z diety, ponieważ jest on kotom bardzo potrzebny. Redukujemy go mniej więcej o połowę (do trzydziestu procent zawartości w pożywieniu). Z tego powodu warto sięgać po lekkie mięso, czyli na przykład kurczaka albo indyka. Wołowina jest nieco cięższa, natomiast najbardziej tłusta i ciężkostrawna jest wieprzowina i najlepiej będzie, jeśli wyeliminujemy ją z kociej diety. Stawiajmy również na nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które doskonale wpływają na pracę mózgu, stan sierści i skóry oraz narządu wzroku. Dieta light powinna też dostarczać futrzakowi L-karnityny. To aminokwas, który bardzo aktywnie wspomaga trawienie tłuszczów. Są one rozkładane, zamiast odkładać się w tkance tłuszczowej mruczka. W diecie light przyda się też trochę włókna roślinnego. Choć zazwyczaj unikamy wszelkich zapychaczy, w tej sytuacji sprawdzi się akurat bardzo dobrze, ponieważ zapewni uczucie sytości na długi czas. Włókno samo w sobie bardzo korzystnie wpływa też na pracę jelit, pomagając pozbyć się niestrawionych produktów przemiany materii. Z kociej diety muszą także zniknąć węglowodany, a przede wszystkim cukry.
↓ KARMA LIGHT DLA KOTA ↓
Karmy light dla kotów
W sklepach zoologicznych Kakadu znajdziemy szeroki wybór karm na mruczków na diecie. To dobry pomysł, aby podawać zwierzakowi gotowy produkt, ponieważ mamy wówczas pewność, że jego dieta nadal pozostaje zbilansowana i odpowiednio kaloryczna, a przy tym lekkostrawna i lekka. Oczywiście samo hasło light na opakowaniu produktu to zdecydowanie za mało. Zapoznajmy się uważnie ze składem, aby mieć pewność, że karma jest wysokiej jakości i zawiera wszystko, czego potrzeba pupilowi, a nie składa się z tajemniczych haseł „mączka” lub „wypełniacz”, pod którymi może znaleźć się niemal wszystko. Warto wybierać produkty znanych marek, które cieszą się ogólnym zaufaniem innych właścicieli. Karmy light dla kota są zawsze dedykowane dorosłym pupilom i nie wolno ich podawać maluchom. Kocięta muszą mieć w diecie więcej kalorii i sporo tłuszczu, aby prawidłowo się rozwijać. Mamy zatem do wyboru karmy pomagające utrzymać wagę w ryzach (dla dorosłych kotów) oraz dodatkowo także produkty dla mruczków po zabiegu kastracji/sterylizacji. Poddane temu zabiegowi zwierzaki mają niestety tendencję do większego przybierania na wadze, karma ponadto ochrania ich układ moczowy oraz dostarcza niezbędny kompleks witamin i minerałów. Jeśli nasz futrzak zaczyna tyć, koniecznie odstawmy także wszystkie smakołyki i przekąski. Wydają się małe i niepozorne, ale w rzeczywistości to bomby kaloryczne, a jeśli zastępują zwierzakowi normalne, codzienne posiłki, mamy murowane kłopoty. Możemy zdecydować się na karmę suchą lub mokrą – wybór należy do nas, a każda z nich ma wiele plusów. Wiele zależy też od gustu mruczka. Pamiętajmy też, że takie produkty mają ściśle określone normy porcji, która ląduje w kociej misce – jeśli efekt odchudzania ma być widoczny, musimy tych zasad przestrzegać. Liczy się zatem także nasza silna wola i cierpliwość, bo pupil prawdopodobnie będzie dopominał się (w sposób mniej lub bardziej żywiołowy) o więcej pyszności. Nie zapomnijmy też o podawaniu mu miski z wodą. Płyn należy w niej regularnie wymieniać i uzupełniać.
↓ KARMA LIGHT DLA KOTA ↓
Zdjęcie: © VZavrazhina — stock.adobe.com
[…] Dieta light dla kota […]
[…] Dieta light dla kota […]