Sklep online
Sklep online

Czy wychodzić z kotem na spacer?

Trzymanie kota w domu to barbarzyństwo – takie przekonanie jest bardzo powszechne (szczególnie wśród osób, które same kota nie mają). Ale z drugiej strony – za fanaberię uznawane jest wyprowadzanie go na spacer. Tak źle i tak niedobrze. Może więc puszczać wolno, niech sobie pohasa? To tak naprawdę najgorsze rozwiązanie. Czy więc wychodzić z kotem na spacer, a jeśli tak – to jak to zrobić?

Czy kot potrzebuje spacerów?

Wielu właścicieli kotów czuje wyrzuty sumienia, że ogranicza swojemu pupilowi wolność, zamykając go w czterech ścianach. Wyrzuty te potęgowane są potępiającymi osądami osób trzecich. Są one przeświadczone, że niewychodzący mruczek to synonim smutku i depresji. Rzeczywistość jest jednak całkowicie inna. Kot, który nie opuszcza mieszkania, może być uosobieniem szczęścia. Wystarczy zadbać o to, aby zaspokoić jego potrzebę polowania, a do tego wystarczy kilka pomysłowych zabawek. Nie pozwalając mu na samotne eskapady, nie krzywdzimy go, a wręcz przeciwnie – chronimy przed zagrożeniami takimi jak samochody, trutki na szczury, inne koty, będące nosicielami wszelkiej maści chorób, i ludzie, którym daleko do miłośników zwierząt. Trzymanie mruczka w mieszkaniu nie jest torturą, lecz przejawem troski o jego zdrowie i życie.

Skoro więc nasz futrzak może być szczęśliwy, nie wyściubiając nosa za drzwi – czy potrzebne mu są spacery? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i w ogromnej mierze uzależniona od samego kota. To, czy zdecydujemy się wychodzić z nim na spacer, nie powinno być podyktowane naszą własną chęcia przespacerowania się czy pochwalenia pupilem. Należy zastanowić się, czy to mruczek chciałby zostać wyprowadzony i czy faktycznie sprawi mu to przyjemność. Spacery z kotem nie są więc koniecznością, lecz jedynie urozmaiceniem, które można, ale nie trzeba wprowadzić. A to, czy akurat my powinniśmy je wdrożyć w życie, zależy od naszego futrzaka. Czy jest stworzeniem lękliwym, nerwowo reagującym na nowe sytuacje? Czy raczej odważnie odkrywa świat, a patrząc przez okno, tęsknie wodzi wzrokiem za ptakami? Jeśli to drugie – można spróbować.

Warto pamiętać, że wychodzenie z kotem na spacer nie jest jedyną metodą urozmaicenia mu codzienności. Czasem do pełni szczęścia wystarczy mu możliwość wylegiwania się na zabezpieczonym siatką balkonie. A jeśli mieszkamy w domu i dysponujemy ogrodem – można rozważyć budowę woliery.

Jak wygląda spacer z kotem?

Zanim ruszymy z kotem w świat, trzeba wybrać się z nim do weterynarza w celu wykonania wszelkich koniecznych szczepień. Niezbędne jest także zaopatrzenie się w środek chroniący przed kleszczami – i to nie tylko wtedy, gdy planujemy spacerować wśród drzew, na pajęczaki te natknąć się można również w mieście.

Trzeba też zdawać sobie sprawę z kilku kwestii. Po pierwsze, spacer z kotem nijak się ma do tego, jak wygląda spacer z psem. Nie liczmy na to, że mruczek będzie posłusznie podążał obok naszej nogi, skręcał tam, gdzie my się udamy, i przemierzał z nami długie trasy. Nastawmy się raczej na to, że to on będzie wyznaczał kierunek wędrówki, a nierzadko spacer ciężko będzie nawet nazwać „wędrówką” – może wyglądać w ten sposób, że mruczek przez cały czas będzie się kręcić w jednym miejscu, węsząc tu i ówdzie, przyglądając się ptakom, a może po prostu będzie wolał wskoczyć na drzewo. I właśnie dlatego należy mieć na uwadze, że to właśnie kotu, a nie nam, spacer powinien sprawiać przyjemność.

Po drugie, jeśli już zdecydujemy się na wychodzenie z mruczkiem, trzeba liczyć się z tym, że... mu się to spodoba. Nie może to być więc pojedynczy eksperyment podyktowany naszą ciekawością, jak kot się zachowa, lecz przemyślana decyzja. Jeśli spacery przypadną pupilowi do gustu, będzie się ich domagał. Musimy więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mamy ochotę i czas na codzienne wyjścia.

Jak nauczyć kota chodzenia na smyczy?

W sklepie zoologicznym należy zakupić smycz i szelki dla kota. Na pierwsze wyprawy najlepsza będzie smycz klasyczna, niezbyt długa, która umożliwia większą kontrolę nad zwierzęciem. Kiedy mruczek już oswoi się z otoczeniem i ryzyko, że w popłochu ruszy nagle z miejsca i wpadnie pod samochód, będzie mniejsze, można zamienić ją na smycz automatyczną, dającą kotu większą swobodę. Dlaczego szelki, a nie obroża? Nierzadko zdarza się, że mruczek uwalnia się z obroży i biegnie w siną dal. Z szelek trudniej się wyswobodzić, co oczywiście nie oznacza, że jest to całkowicie niemożliwe (dla kota mało rzeczy jest niemożliwych). A jeśli już wybieramy obrożę – wyłącznie taką, która sama odpina się, kiedy mruczek zawiśnie np. na płocie. Niezbędna jest adresówka, warto także rozważyć zaczipowanie pupila.

Mamy smycz i szelki. Co dalej? Trzeba kota do nich przyzwyczaić. Na początek możemy wziąć szmatkę, potrzeć boki jego pyszczka (tam, gdzie produkowane są feromony) i tą szmatką następnie potrzeć smycz i szelki. Znajomy zapach ułatwi proces oswajania. Dajemy je mruczkowi do powąchania. Najpierw zakładamy szelki, na kilka, kilkanaście minut. Należy liczyć się z tym, że pupil będzie stawiał opór. Odwróćmy jego uwagę ulubionym smakołykiem i zajmijmy go zabawą. Może się okazać, że trzeba będzie powtarzać ten proces przez kilka dni. Kiedy mruczek przestanie zwracać uwagę na szelki, to znak, że je zaakceptował i pora na doczepienie smyczy. Pozwalamy mu swobodnie biegać po mieszkaniu, ze smyczą ciągnącą się za nim. Dopiero później chwytamy ją i próbujemy spacerować razem z kotem. Jeśli nie zgłasza większych protestów, możemy spróbować wyjść na zewnątrz.

Na pierwszy spacer wybierzmy miejsce spokojne (idealnie, gdy posiadamy ogród). W żadnym wypadku nie powinien to być chodnik przy ruchliwej ulicy. Im mniej głośnych dźwięków i innych potencjalnych stresorów, tym lepiej. Kiedy widzimy, że pupil nie czuje się w nowym otoczeniu komfortowo i wygląda na przytłoczonego nadmiarem wrażeń, wróćmy do mieszkania. Na drugi dzień spróbujmy ponownie. Jeśli jednak kot nie wydaje się być zachwycony perspektywą spaceru, nie zmuszajmy go – nic na siłę.

banerek-promocyjny-kakadu1

Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Redaktorka, dziennikarka, copywriterka, blogerka. Prywatnie żona, matka i fascynatka psychologii. Swoją przygodę ze zwierzętami rozpoczynała od dokarmiania dżdżownic, łapania koników polnych i męczenia rodziców o świnkę morską, co skończyło się na trzech świnkach morskich, dwóch chomikach i jednym króliku. Obecnie swoją miłość do zwierząt przelewa na mieszkającego u wspomnianych rodziców labradora o anielskim usposobieniu.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Mleko dla kotów

Nie powinniśmy podawać kotom mleka krowiego tylko specjalne mleko dla kotów. Jest doskonałym przysmakiem dla kota oraz cennym uzupełnieniem diety. Mniej więcej w wieku trzech czterech tygodni, kocięta zaczynają przechodzić...

Czytaj więcej
Farmina karmy dla kota

W czym tkwi tajemnica lśniącej sierści i doskonałej kondycji fizycznej mruczka? Z pewnością w odpowiednio zbilansowanej diecie. Dzięki nowoczesnym formułom żywieniowym można już nie tylko zaspokoić podstawowe potrzeby futrzaka, ale...

Czytaj więcej
Furminator dla kota

Czesanie kota » potrafi być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli ma długie futro, z dużą ilością kołtunów. W takim wypadku potrzebna jest codzienna pielęgnacja, aby dbać o dobry stan sierści i zapobiegać jej...

Czytaj więcej

komentarze

  1. Witam, moja kotka pierwszy raz wyszła na spacer i nie była szczęśliwa. Jest kotem domowym chciałam jej trochę urozmaicić chociaż chwilę . Raczej trzymałam ją na rękach. Była przestraszona chociaż okolica jest spokojna. Myślę że jednak zrezygnuję ze spacerów. Zobaczę co będzie dalej. Nie chcę stresować kotki.

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram