Któż z nas nie zna tego problemu? Kiedy przygarnialiśmy psiaka pod swój dach, obiecywaliśmy sobie, że nie pozwolimy, aby wolno mu było dosłownie wszystko. Robiliśmy plany. Może nawet spisaliśmy sobie gdzieś konkretne zasady albo przedyskutowaliśmy je z pozostałymi członkami rodziny. Kudłacz miał mieć w mieszkaniu jak w raju, ale jednocześnie nie chcieliśmy pozwolić, aby poczuł się właścicielem tego domu. A co się stało potem? Zapewne życie zweryfikowało te zasady. Jedną z nich z pewnością była właśnie kwestia wspólnego spania w łóżku. Na forach internetowych odnajdziemy mnóstwo tego typu dyskusji: czy psiak od małego powinien nauczyć się, że może spać z nami w łóżku? Czy to nie jest zbytnie pobłażanie zwierzakowi? Czy to jest higieniczne? W końcu, czy się nie przyzwyczai na zawsze? Potem urośnie i dopiero mogą pojawić się problemy, bo zwyczajnie właściciel i kudłacz nie zmieszczą się w jednym łóżku. Problem zatem, jak widać, jest w gruncie rzeczy dosyć poważny.
Decyzja o spaniu z psem
Najważniejsza sprawa to podjęcie decyzji i trzymanie się jej. Nie ma nic gorszego, niż przyzwyczajenie szczeniaka, że może z nami spać, a potem zmiana decyzji (dowiedz się jak oduczyć psa spania w łóżku KLIK). Kudłacz nagle zostaje „wyrzucony” z tapczanu i nic nie rozumie. Do psiaka nie dotrze, że nagle nam się odmieniło, że urósł i robi się problem przestrzeni albo że zostawia na pościeli mnóstwo sierści i śliny. Pupile w większości bardzo chętnie śpią z właścicielem, bo w łóżku jest ciepło, miękko i przede wszystkim pachnie nami, co daje kudłaczowi ogromne poczucie bezpieczeństwa. Drugą ważną sprawą to jednomyślność w tej sprawie. Jeśli śpimy ze współmałżonkiem, który nie chce dzielić łóżka z czworonogiem, zwierzak naprawdę poczuje się skonfundowany. Dlatego przedyskutujmy sprawę wcześniej i podejmijmy jednomyślną decyzję. I potem oczywiście się jej trzymajmy. Z behawioralnego punktu widzenia nie ma żadnych przeciwwskazań, aby psiak sypiał razem z nami. To kwestia indywidualnego dopasowania i oczywiście tego, jak pupil w takim łóżku się zachowuje. Futrzak musi też znać granice. Oznacza to, że jeśli każemy mu schodzić z tapczanu, wykonuje polecenie. Wspólne spanie nie powinno także wpływać na naszą decyzję o kupnie legowiska dla psa ». Zwierzak potrzebuje czegoś tylko dla siebie, przestrzeni, która zapewni mu spokój, trochę intymności i prywatności. Legowisko przydaje się w ciągu dnia. Zdarzają się też pupile, które nie zawsze chcą spać z właścicielem i wtedy legowisko sprawdza się idealnie.
↓ LEGOWISKA DLA SZCZENIAKA ↓
Dlaczego spanie z psem może być problemem?
Jest kilka kwestii, które sprawiają, że spanie ze zwierzakiem wydaje nam się dziwne i trochę nieodpowiednie. Pierwszą z nich jest oczywiście higiena. Psiak w łóżku to ślina, futro, brud za pazurami, kurz i wiele tego typu atrakcji. Nawet jeśli bardzo dbamy o wygląd pupila i regularnie go szczotkujemy, nie ma szans, aby stał się sterylny. Psiak to nie pluszowa zabawka. Dyszy, drapie się, liże. Musimy koniecznie wziąć to pod uwagę, zanim wpuścimy go na tapczan. Drugim kłopotem jest często rozmiar samego kudłacza. Szczenięta są małe, ale warto pamiętać, że przecież urosną. O ile jamnik albo terrier to jeszcze żaden kłopot, o tyle spanie z dorosłym owczarkiem niemieckim albo dogiem robi się naprawdę dużym wyzwaniem (poczytaj o legowiskach dla dużego psa KLIK). Zanadto rozpieszczone futrzaki potrafią jeszcze rozpychać się w łóżku. Efekt jest taki, że właściciel ląduje na podłodze. Przy dużych rozmiarowo pupilach naprawdę warto przekonać jednak zwierzaka do legowiska. Trzecia sprawa to problem dominacji. Psiak musi wiedzieć, że jest na łóżku gościem. Kiedy każemy mu zejść, musi usłuchać. Warczenie i walka o przestrzeń to zapowiedź sporych kłopotów. Tak samo niedopuszczalne jest, aby pupil wpuszczał do łóżka na przykład tylko jedno osobę, a innej zagradzał drogę, nie wspominając już o podgryzaniu. Zadbajmy o to, aby ustalić właściwą hierarchię w domu i chodzi tutaj nie tylko o wspólne spanie, ale także o wiele innych aspektów życia. Czwarty problem to uczulenie na sierść. Osoba z alergią absolutnie nie może spać z psiakiem, nawet jeżeli zwierzak leży w nogach łóżka. To po prostu niebezpieczne dla zdrowia. Pamiętajmy też, że psiak może złapać na spacerze kleszcze albo pchły. Przyniesie nam te pasożyty do łóżka.
Legowiska dla psa
Każdy pupil musi mieć swoje legowisko i należy je kupić kiedy tylko nowy mieszkaniec pojawi się pod naszym dachem. Szczeniak potrzebuje legowiska, tak samo jak dorosły psiak. To jego prywatne lokum. Może tam spać, bawić się, wypoczywać albo obserwować, co się dzieje w mieszkaniu. W przypadku kłopotów z nauczeniem pupila spania w legowisku, warto postawić je możliwie blisko naszego łóżka. W ten sposób czworonóg będzie nie tylko czuł naszą obecność, ale także czuł – dosłownie – nasz zapach. To bardzo go uspokoi. Na rynku jest mnóstwo modeli legowisk dla psów ». Zapraszamy oczywiście do sklepów Kakadu, mamy naprawdę bogatą ofertę, zarówno dla małych psiaków, jak i tych ras olbrzymich. Możemy zdecydować się na domek, kanapę, koszyk, ponton, matę albo coś naprawdę wymyślnego, na przykład miniaturowy zamek. Zawsze w pierwszej kolejności bierzmy jednak pod uwagę komfort psiaka, bo to on jest tutaj najważniejszy.
↓ LEGOWISKA DLA PSA ↓
Zdjęcie: Fotolia.pl
Ciekawe
[…] Czy szczeniak powinien spać w łóżku? […]