Sklep online
Sklep online

Co zrobić, gdy fretka gryzie?

Fretki to na ogół spokojne i łagodne zwierzaki. Nie można jednak zapominać, że posiadają te same drapieżne instynkty, co ich dzicy krewni. Gryzienie, w wielu sytuacjach, jest dla fretek zupełnie naturalnym zachowaniem. Nie oznacza to jednak, że musimy cierpliwie znosić ataki naszych podopiecznych. W jaki sposób walczyć z kłopotliwym nawykiem domowych pupili? Jak oduczyć fretki gryzienia?

Dlaczego fretka gryzie?

Wbrew pozorom gryzienie u fretek bardzo rzadko jest przejawem agresji. Dużo częściej zdarza się, że przestraszony domowy pupil po prostu się broni. Po czym poznać, że przyczyną ataków jest właśnie strach? Przerażona fretka unosi ciało, jeży sierść i zaczyna piszczeć. Gdy ma możliwość ucieczki, z pewnością z niej skorzysta. W ostateczności na pewno będzie próbowała się bronić i gryźć. Paniczne reakcje są na szczęście u dorosłych fretek rzadkością. Zwierzaki czasami bronią się jednak w sytuacjach, w których tak naprawdę nic im nie zagraża. Warto pamiętać, że fretkę mogą przestraszyć nasze gwałtowne ruchy. Silnym bodźcem są też hałasy i drażniące zapachy. Zwierzaki atakują też ludzi, jeśli nie przeszły prawidłowo procesu socjalizacji. Kłopotliwe zachowanie może być wywołane stresem. Wszelkie zmiany w otoczeniu fretki, a także w codziennej opiece nad nią, mogą być dla naszej podopiecznej trudne do zniesienia i w rezultacie motywować ją do ataków.

Gryzienie jest dużym problemem szczególnie u młodych zwierząt. Dorastające fretki dopiero poznają świat i panujące w nim zasady. Gryząc, badają otaczające ich obiekty. Dla młodych zwierząt zęby są też świetnym narzędziem umożliwiającym im radosne harce. Jeśli jednak nasz milusiński we wczesnym okresie życia nie pozna granic zabawy, będzie atakował także w przyszłości.

Często brutalne zachowanie fretek może być także próbą zwrócenia na siebie uwagi właściciela. Gdy więc nie reagujemy na subtelne zaczepki naszej podopiecznej, jest bardzo prawdopodobne, że podejmie ona bardziej radykalne kroki. Bywa więc, że gryzienie staje się elementem rytuału, podczas którego fretka komunikuje nam swoje potrzeby.

Nie można również wykluczyć, że fretka atakuje z powodu choroby. Złe samopoczucie, ból i dyskomfort mogą być u zwierząt przyczyną zmian w zachowaniu. Jeśli nasza podopieczna z łagodnego pupila nagle przeistoczyła się w bezwzględnego agresora, koniecznie udajmy się z nią do weterynarza. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że także ruja, ciąża i zmiany hormonalne mogą motywować naszego zwierzaka do gryzienia (przeczytaj więcej o tym, co lubią jeść fretki KLIK).

Co robić, aby fretka nie gryzła?

Jeśli jesteśmy właścicielami młodej fretki, powinniśmy zrobić wszystko, aby nie rozwinął się u niej kłopotliwy nawyk. Najlepiej wcale nie dawać jej możliwości gryzienia ludzi. Obchodźmy się z młodym zwierzakiem niezwykle delikatnie i unikajmy wszelkich gwałtownych ruchów. Nagradzajmy również wszystkie pozytywne interakcje. Dostarczmy fretce dużo ciekawych zabawek i zaangażujmy w interesujące zajęcia.

Jak oduczyć fretkę gryzienia?

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć, aby rozwiązać problem z naszym zwierzakiem, jest poprawa wzajemnej komunikacji. Fretka nie tylko musi wiedzieć, że jej zachowanie jest niedopuszczalne, ale również poznać inne sposoby na zakomunikowanie nam swoich potrzeb. Z tego względu trzeba spróbować porozumiewać się z podopieczną w jej własnym języku. Formą kary może być chwycenie fretki za luźną skórę na karku (prawidłowe przytrzymanie nie jest dla zwierzaka bolesne). Taki zabieg jest często stosowany przez fretki wobec swoich dzieci. Warto również dodać komendę słowną, która będzie zawsze sygnalizować podopiecznej, że jej zachowanie było nieodpowiednie. Ostrzeżeniem, które możemy zastosować wobec fretki, jest też syczenie. Bardzo istotne jest prawidłowe odczytywanie sygnałów wysyłanych przez zwierzaka. Być może fretka gryząc, chce nam dać do zrozumienia, że właśnie nadeszła pora na zabawę. Jeśli więc zawczasu dostrzeżemy potrzeby podopiecznej, nie będzie ona miała powodu, aby nas zaatakować. Gdy zwierzę jest wyraźnie podekscytowane – skacze i biega, warto rozpocząć wspólną zabawę. W żadnym wypadku nie należy jednak inicjować harców, jeśli fretka już nas ugryzła – wzmocni to tylko niepożądane zachowanie.

W jaki sposób można ukarać fretkę, gdy nas zaatakuje? Najlepiej pozbawić ją oczekiwanych przyjemności. Dla niektórych zwierzaków już samo nasze wyjście z pomieszczenia lub zakończenie zabawy będzie sygnałem, że ich postępowanie było niewłaściwe. Czasami należy jednak bardziej dosadnie zakomunikować fretce, czego nie powinien robić. Po brutalnym ataku warto na kilka minut zamknąć ją w specjalnej klatce. Ma być to miejsce izolacji, pozbawione wszelkich interesujących bodźców. Aby jednak nasze postępowanie było skuteczne, musimy pozostawić fretkę samą natychmiast po tym, jak nas ugryzła (dowiedz się więcej jakie kryteria powinna spełniać klatka dla fretki KLIK).

W szkoleniu fretki pomocne może być również przekierowanie niewłaściwego zachowania. Warto mieć zawsze w zanadrzu interesującą dla naszej pupilki zabawkę, którą możemy wykorzystać w podbramkowej sytuacji. Kiedy zauważymy, że nasza podopieczna przygotowuje się do ataku, zaoferujmy jej fascynujący gadżet. Dzięki temu fretka rozładuje swoją energię w bardziej akceptowalny dla nas sposób. Aby w porę zastosować ten trick, trzeba jednak bacznie obserwować zwierzaka i z góry wyczuwać jego zamiary.

Zdjęcie: Fotolia.pl
banerek-promocyjny-kakadu1

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Porada eksperta: Problem z zachowaniem świnki morskiej

„Witam. Chciałbym zasięgnąć porady. Otóż od 2 lat mam świnkę morską. Jednak jest ona bardzo spokojna. Siedzi tylko na dywanie, boi się, jak się do niej podchodzi. Ucieka jak chce...

Czytaj więcej
Jaki wybrać transporter dla szczura?

Transporter dla gryzonia to coś, co zawsze warto mieć w zanadrzu. Zwierzaków tak małych i delikatnych jak szczury nie powinno się przenosić w rękach czy tekturowych pudłach. Niezależnie od tego...

Czytaj więcej
Pellet dla królika

Każdy królik potrzebuje wyściółki. Na rynku mamy całkiem spory wybór, więc każdy powinien znaleźć podłoże idealne dla swojego pupila. Każde z nich ma oczywiście pewne wady i zalety. Warto też...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram