Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Psy również miewają problemy ze wzrokiem. Choroby oczu mogą mieć u nich różne podłoże: genetyczne, mechaniczne, związane z procesami starzenia itd. Niektóre schorzenia są na tyle poważne, że nie leczone prowadzą do całkowitej ślepoty.
Zapalenie spojówek jest dość często występującą u psów chorobą oczu. Jej objawami są obrzęk spojówek, wyciek z oczu, zwykle śluzowy, uczucie swędzenia, które skłania zwierzę do pocierania oczu łapami, co z kolei przyczynia się do powstawiania rumieni i wyłysień wokół oczu, oraz ból manifestujący się między innymi mrużeniem powiek. W pierwszej fazie choroby objawy często są niezauważalne dla opiekuna.
Przyczyny zapalenia spojówek u psów są bardzo różnorodne. Na liście znajdują się zarówno alergie, infekcje wirusowe czy grzybicze, podrażnienia wywołane ciałami obcymi lub środkami chemicznymi, jak i wady anatomiczne powiek bądź niedrożność kanałów łzowych. Schorzenie leczy się farmakologicznie, podając między innymi antybiotyki lub kortykosteroidy, a jeśli jest to konieczne, również przeprowadza się chirurgiczną korektę wad rozwojowych oczu.
Zaćma, zwana również kataraktą, to także jedno z częściej występujących u psów schorzeń oczu. Dotyczy głównie psich seniorów, u których jest częścią procesu starzenia, ale może rozwijać się już u płodów (zaćma wrodzona). Przyczyną choroby mogą być także urazy, cukrzyca, a nawet pewne błędy żywieniowe.
Schorzenie to objawia się postępującym zmętnieniem soczewki, które z czasem prowadzi do całkowitej ślepoty. Bywa, że w początkowej fazie zmiany w oku są niewidoczne dla opiekuna. Jedynym sygnałem tego, że z naszym pupilem dzieje się coś niedobrego może być niechęć do spacerów po zmierzchu. Zaćma u psa leczona jest zarówno farmakologicznie, jak i chirurgicznie.
Jaskra u psów jest schorzeniem, w którym nienaturalnie zwiększa się ciśnienie płynów wewnątrz gałki ocznej. Prowadzi to do upośledzenia procesu widzenia, a przy braku leczenia nawet całkowitej utraty wzroku. Innymi objawami są między innymi ból oczu, bóle głowy, łzawienie, obrzęk rogówki, rozszerzenie źrenic, zaczerwienienie oczu i zmętnienie oczu.
Przyczynami tej choroby są wrodzone (jaskra pierwotna) lub nabyte (jaskra wtórna) nieprawidłowości w budowie oka. W przypadku podejrzenia jaskry lekarz weterynarii wykonuje zazwyczaj pełne badania okulistyczne oraz dokonuje pomiaru ciśnienia śródocznego. Leczenie odbywa się bądź poprzez stosowanie leków obniżających ciśnienie płynu w gałkach ocznych bądź operacyjnie.
Postępujący zanik siatkówki u psa przejawia się stopniową degeneracją fotoreceptorów, dzięki którym możliwe jest widzenie. Oznacza to postępującą ślepotę. Proces jest powolny i trwa wiele lat. Niestety nie potrafimy go powstrzymać.
Entropium u psa objawia się podwinięciem powieki w stronę gałki ocznej (może dotyczyć górnych lub dolnych powiek, albo obydwu jednocześnie). Skutkiem jest stałe podrażnianie oczu przez sierść i rzęsy, co prowadzi do zapalenia spojówek, uszkodzenia rogówki, a nawet ślepoty.
Wada ta jest wrodzona i dziedziczna, dlatego nie powinno się rozmnażać dotkniętych nią zwierząt. Stwierdzono, że niektóre rasy psów, np. boksery, rottweilery, bernardyny i shar-pei, mają większą skłonność do entropii. Schodzenie leczy się chirurgicznie, przy czym korektę powieki można wykonać dopiero, gdy głowa psa przestaje rosnąć.
Schorzenie to jest podobne do poprzedniego, w tym przypadku jednak powieki wywijają się na zewnątrz oka. Gałki oczne są wówczas niedostatecznie osłonięte, co skutkuje ich przesychaniem. To zaś sprzyja różnego rodzaju infekcjom, stanom zapalnym itd. Ektropia jest również chorobą wrodzoną, którą leczymy operacyjnie.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Do psów średniej wielkości zaliczamy te, które w dorosłym życiu ważą od 12 do 25 kg. Jaka karma dla szczeniąt ras średnich jest najlepsza? Specjalne karmy dla szczeniąt ras średnich...
Psiaki potrafią być prawdziwymi superbohaterami. Pomagają ratować ludzi z najtrudniejszych sytuacji w każdych możliwych warunkach. Muszą być odważne, odporne na stres i działanie w bardzo trudnych okolicznościach. Są długo szkolone,...
Najlepszą formą dbania o zdrowie psa jest profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom. Prócz odpowiedniego odżywiania i troski o higienę, warto też zwierzaka szczepić. Na dzień dzisiejszy szczepienia profilaktyczne są najbardziej skutecznym...