Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Ostatnich kilkanaście lat przyniosło nie tylko ogromny postęp w dziedzinie medycyny weterynaryjnej, ale również wiele istotnych zmian w podejściu do żywienia zwierząt. Coraz więcej właścicieli świadomie sięga po zdrowe, pełnowartościowe karmy dla psów, które spełniają wszystkie potrzeby żywieniowe ich pupili. Na rynku pojawiły się różnorodne suplementy, przede wszystkim jako dodatki do diety psów o specjalnych wymaganiach. Jednym z nich jest siarczan chondrityny. Co wiemy o tym składniku i kiedy warto go podawać?
Pierwiastek zwany siarczanem chondroityny jest aminocukrem, będącym głównym budulcem chrząstki stawowej. Dzięki chondroitynie chrząstka zyskuje wytrzymałość i większą sprężystość. W wielu preparatach chondroityna występuje w towarzystwie innego składnika, glukozaminy. Obydwa pierwiastki wykazują działanie przeciwbólowe, przyczyniają się do odbudowy i regeneracji tkanki chrzęstnej oraz kostnej. Chondroityna poprawia ruchomość i sprawność stawów, a ponadto działa przeciwzapalnie.
Chondroityna powinna pojawić się w diecie psów starszych, chorych lub otyłych, ponieważ to właśnie one są najbardziej narażone na urazy i schorzenia stawów. Również niektóre rasy psów, szczególnie duże i olbrzymie, podatne są na dysplazję i zwyrodnienia stawów.
Siarczan chondroityny bywa składnikiem wielu karm dla psów, jednak jego zawartość w nich przeważnie nie pokrywa się z zapotrzebowaniem zwierzęcia na ten składnik. Przyjmuje się, że dzienna porcja chondroityny powinna wynosić 16 mg/0,45 kg masy ciała psa, dlatego też warto pomyśleć o dodatkowej suplementacji.
Dysplazja stawów to poważne schorzenie, polegające na nieprawidłowym ukształtowaniu torebki stawowej oraz więzadeł. Jest to choroba wrodzona, która przeważnie daje znać o sobie już pomiędzy 4, a 12 miesiącem życia psa. Choć zdarza się, że pierwsze objawy pojawiają się dopiero po kilku latach. Jakie zmiany w zachowaniu pupila powinny zaniepokoić opiekuna? Przede wszystkim duża niechęć do ruchu, a także widoczne trudności z poruszaniem się. Pies może chwiać się lub chodzić bardzo sztywno. Często pojawiają się także trudności ze wstawaniem. Nieleczona dysplazja wiąże się nawet z zanikiem mięśni w tylnych kończynach.
W leczeniu dysplazji ogromne znaczenie mają właściwe preparaty, zwane chondroprotetykami. Są to specjalne odżywki zawierające siarczan chondroityny oraz glukozaminę, które chronią chrząstki stawowe, wspomagają ich regenerację, a także spowalniają dalsze uszkodzenia.
Osteoarthritis, czyli zwyrodnienie stawów to choroba dopadająca przede wszystkim psy starsze, których chrząstki stawowe ulegają naturalnemu osłabieniu wraz z wiekiem. Zapalenie stawów może rozwinąć się również u psów, których odżywianie i warunki bytowe pozostawiają wiele do życzenia. Warto jednak pamiętać, że brak profilaktyki oraz leczenia innych schorzeń czy urazów, takich jak dysplazja, zwichnięcia lub zerwania więzadeł, również mogą prowadzić do rozwoju osteoarthritis. Uszkodzone chrząstki stawowe powodują duży ból i dyskomfort podczas chodzenia. Objawami zwyrodnienia są trudności w poruszaniu się, kulawizna oraz sztywny chód. Alarmujące dla właściciela powinny być również zmiany w zachowaniu pupila, na przykład niechęć do głaskania, lubianej dotychczas zabawy czy unikanie spacerów.
Należy zdawać sobie sprawę, że choroby zwyrodnieniowej stawów nie da się całkowicie wyleczyć. Szanse za zupełne zregenerowanie raz uszkodzonej chrząstki są niewielkie, jednak nieleczona degradacja z pewnością pociągnie za sobą dalsze zniszczenia. Dlatego tak ważne jest podjęcie leczenia choroby. Przy zastosowaniu odpowiednich środków jej rozwój może zostać zahamowany, a bolesne objawy złagodzone.
Ważnym elementem terapii są odżywki zawierające siarczan chondroityny. Ich zadaniem jej odbudowa chrząstki i poprawa funkcjonowania stawów. Warto pamiętać, że chrząstki stawowe posiadają naturalną zdolność do regeneracji, ale tylko wtedy, gdy dostarczy się im niezbędnego budulca – chondroityny i glukozaminy. Chondroprotetyki wspomagają syntezę mazi stawowej, wzmacniają ich sprężystość i wytrzymałość.
Suplementy zawierające siarczan chondroityny warto podawać psom od czasu do czasu, jako dodatek do codziennej diety. Odżywki chondroprotekcyjne warto podawać również szczeniętom w intensywnej fazie rozwoju. Wzmocnione w ten sposób tkanki zyskają dodatkową ochronę przeciw mikro uszkodzeniom. Dostarczane organizmowi suplementy mogą zapobiec zniszczeniu chrząstek stawowych oraz opóźnić lub złagodzić objawy dysplazji.
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Wraz z nadejściem cieplejszych dni powraca problem kleszczy. Nie podlega dyskusji, że psy chronić trzeba przed tymi wywołującymi groźne choroby pasożytami. Aplikacja środków na kleszcze jest zadaniem, z którym szybko...
Każdemu psu zdarza się czasem pogrymasić przy misce. Zmiana karmy lub zwyczajów związanych z serwowaniem posiłków często zniechęca wybredne zwierzaki do jedzenia. Pamiętajmy jednak, że nagła utrata apetytu u psa...
Dlaczego sprzedajemy produkty marki Trixie? W naszych sklepach pojawiło się kilkaset nowych artykułów marki Trixie. To niemiecka firma o wieloletniej historii, zajmująca wysoką pozycję wśród światowych producentów artykułów zoologicznych. Produkty...