Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Koty słyną z zamiłowania do czystości. Każdego dnia poświęcają wiele czasu na dokładne mycie swego futerka oraz łap. Z większością zabiegów pielęgnacyjnych radzą sobie same, ale nasza pomoc też bywa potrzebna. Jednym z obowiązków każdego opiekuna jest czyszczenie kocich uszu. Sprawdź, jakie choroby mogą wywołać brudne uszy u kota i jak należy je czyścić!
Niestety nie wszyscy opiekunowie mruczków zdają sobie sprawę, że brudne uszy u kota mogą stać się przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Zalegająca w nich woskowina może doprowadzić do wywiązania się infekcji, a nawet poważnego stanu zapalnego. A warto dodać, że choroby uszu u kota mają tendencję do nawracania i bardzo trudno wyleczyć je raz na zawsze. Jak im zapobiec? Wystarczy pamiętać o właściwej pielęgnacji i regularnym czyszczeniu!
Odpowiednia pielęgnacja uszu kota to niezwykle istotny element opieki nad pupilem. Nadmiar woskowiny zalegający na małżowinie i w kanale słuchowym może wywołać szereg przykrych dolegliwości, choćby takich jak świerzbowiec uszny czy poważna infekcja bakteryjna. Leczenie takich schorzeń trwa długo, a wiele z nich lubi nawracać. Warto też pamiętać, że przewlekłe stany zapalne i infekcje uszu mogą nawet nieodwracalnie uszkodzić słuch zwierzęcia.
Aby zapobiec podobnym problemom, warto regularnie kontrolować stan uszu zwierzęcia i usuwać z nich brud. Im szybciej wykryjemy infekcję, tym większa szansa, że kot wróci do zdrowia i uniknie nawrotów przykrych dolegliwości. Dlatego wszelkie niepokojące objawy należy od razu zgłaszać u lekarza weterynarii.
Jakie oznaki powinny wzbudzić naszą czujność i skłonić do wizyty u weterynarza? Na szczęście objawy chorób kocich uszu są dość charakterystyczne i łatwo je zauważyć. Symptomy, które powinny zwrócić naszą uwagę to między innymi:
Jeśli kocia małżowina uszna wygląda na zaczerwienioną, wewnątrz ucha zalega nadmierna ilość suchej wydzieliny albo czuć z niego nieprzyjemny zapach, należy jak najszybciej wybrać się do weterynarza. Nie wolno lekceważyć żadnych niepokojących objawów, świadczących o infekcji kocich uszu. Pamiętajmy, że nieleczone dolegliwości mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia narządu słuchu.
U każdego domowego mruczka mogą rozwinąć się choroby, takie jak grzybica, infekcja bakteryjna ucha lub świerzbowiec. Na choroby te najbardziej narażone są małe kocięta oraz zwierzaki z osłabioną odpornością.
Jedną z najczęstszych dolegliwości usznych u kotów jest świerzbowiec. Chorobę tę wywołuje pasożyt, który łatwo przenosi się zarówno na inne zwierzęta, jak i na ludzi. Świerzb uszny jest zatem chorobą wysoce zaraźliwą i wymagającą specjalistycznego leczenia. Brak leczenia może doprowadzić do ciężkich powikłań, a nawet do całkowitej utraty słuchu.
Kolejnym często spotykanym u kotów schorzeniem jest zapalenie ucha. Dochodzi do niego na skutek:
Zwierzę cierpiące na zapalenie kanału słuchowego odczuwa silny ból. Jego małżowiny są bardzo tkliwe, więc często reaguje ucieczką bądź agresją na wszelkie próby dotykania obolałych miejsc. Zwierzak może też intensywnie drapać uszy i potrząsać głową. Małżowina przy stanie zapalnym będzie zaczerwieniona i gorąca dotyku, a z kanału słuchowego może wydobywać się niemiły zapach.
Jak wyczyścić kocie uszy? Kiedy już zauważymy, że w uszach pupila zalega nadmiar wydzieliny, warto zacząć od kontrolnej wizyty u weterynarza. Nawet jeśli stan uszu nie wskazuje na rozwijającą się infekcję, warto mimo wszystko poprosić specjalistę o kontrolę. Zwłaszcza jeśli dotąd całkiem zaniedbywaliśmy pielęgnację uszu mruczka. Jeśli weterynarz zdiagnozuje jednak jakiś problem, będzie mógł od razu wdrożyć odpowiednie leczenie. Jeżeli pupilowi nic nie dolega, możemy poprosić lekarza o wskazówki, jak poprawnie i bezpiecznie dla zwierzęcia wyczyścić jego uczy.
Czego używać do czyszczenia? Na rynku dostępne są specjalne płyny do czyszczenia uszu kota. Wiele z nich ma właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. Z pomocą takich preparatów można łatwo usunąć kurz, brud, bakterie oraz nadmiar woskowiny zalegającej w kanale słuchowym. Krople do uszu dla kota wystarczy zaaplikować do kanału i poczekać aż preparat rozpuści wydzielinę.
Małżowina kociego ucha zewnętrznego jest prosta i dość sztywna, więc jej czyszczenie nie powinno sprawiać większych trudności. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to by nie wkładać zbyt głęboko do ucha żadnych ciał obcych, takich jak patyczki higieniczne. Błona bębenkowa zlokalizowana jest dość głęboko w uchu wewnętrznym, jednak mimo wszystko lepiej zachować ostrożność. Do czyszczenia uszu pupila najlepiej używać też preparatów przeznaczonych dla kotów i zawsze stosować się do instrukcji producenta dołączonych do opakowania. Od czego zacząć?
Stan kocich uszu warto kontrolować przynajmniej raz w miesiącu, a czyścić je tylko wtedy gdy zachodzi taka potrzeba. Jeśli uszy wyglądają na czyste i nie ma w nich dużej ilości woskowiny, to nie ma też potrzeby aplikowania żadnych środków. Trzeba pamiętać, że zbyt częste czyszczenie uszu zwiększa produkcję wydzieliny i może powodować mikro uszkodzenia, będące zalążkiem stanu zapalnego.
Kocie uszy warto przemywać wyłącznie odpowiednimi preparatami. Nigdy nie używamy do tego:
Wszystkie te środki mogą podrażnić delikatną skórę kocich uszu, a nawet wywołać reakcję alergiczną.
Pielęgnacja kociej sierści to nie jedyny obowiązek, spoczywający na barkach opiekuna. Zwierzak może potrzebować naszej pomocy również w innych czynnościach, takich jak utrzymywanie higieny zębów albo uszu. Zaniedbanie tych ostatnich może spowodować wiele przykrych dolegliwości i poważnych powikłań. Dlatego, jeśli tylko zauważymy u swojego pupila jakiekolwiek niepokojące objawy świadczące o chorobie uszu, warto od razu udać się z nim do weterynarza. Problemy z uszami mogą nawracać i sprawiać wiele problemów, dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularna kontrola ich wyglądu.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Żwirki Brylant dla kotów należą do najchętniej kupowanych. Z pewnością dlatego, że są jednymi z lepszych, ale i dlatego, że jednocześnie należą do najatrakcyjniejszych cenowo. Można je kupić w Sklepach...
Przedstawiamy nowy produkt marki Brylant, który nie dawno pojawił się w naszych sklepach zoologicznych. To nowy żwirek dla kotów: Pył Silikonowy. Ze względu na wyjątkowo drobną granulację polecamy go w...
Większość kotów uwielbia delikatne pieszczoty. Czemu więc futrzaki miałyby nie polubić czesania? Pielęgnacja sierści może być dla mruczka prawdziwą przyjemnością. Jeśli chcemy, aby tak się stało, wyczesywanie futerka powinniśmy połączyć...