Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Każdemu psu zdarza się czasem pogrymasić przy misce. Zmiana karmy lub zwyczajów związanych z serwowaniem posiłków często zniechęca wybredne zwierzaki do jedzenia. Pamiętajmy jednak, że nagła utrata apetytu u psa może mieć również podłoże chorobowe, dlatego nigdy nie należy lekceważyć przedłużającej się głodówki. Jeśli nasz pupil całkiem stracił chęć do jedzenia powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do weterynarza. Co powoduje brak łaknienia u psa? Jak można zachęcić psa do jedzenia?
Brak apetytu u psa może być jednym z pierwszych symptomów świadczących o tym, że w organizmie naszego pupila zaczyna dziać się coś niedobrego. Jeśli niechęć do spożywania posiłków pojawiła się nagle i utrzymuje dłużej niż 1-2 dni, koniecznie powinniśmy skonsultować to ze specjalistą. Przede wszystkim warto upewnić się, czy pies nie cierpi z powodu problemów w obrębie jamy ustnej. Często to właśnie bóle zębów, owrzodzenia bądź infekcje dziąseł zmuszają zwierzę do zrezygnowania z posiłków (dowiedz się, jak pielęgnować zęby psa KLIK).
↓ KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI PSICH ZĘBÓW ↓
Nagła utrata apetytu może wiązać się także z innymi, znacznie poważniejszymi schorzeniami zdrowotnymi. Należy wymienić tu przede wszystkim choroby wątroby u psa », niewydolność nerek, a także zmiany nowotworowe.
Niechęć do jedzenia często bywa wynikiem stresu lub złego samopoczucia zwierzęcia. Zmiany zachodzące w jego otoczeniu, związane z miejscem zamieszkania lub pojawieniem się nowego członka rodziny to czynniki wywołujące olbrzymi stres i niepokój u czworonoga. W takich sytuacjach warto dbać o to, aby nasz pupil czuł się kochany i doceniany. Często wystarczy odrobina troski i uwagi z naszej strony, by ulubieniec odzyskał apetyt. Na brak łaknienia cierpią również psy z problemami o podłożu behawioralnym, skłonne do agresji, stanów lękowych albo depresji.
Pamiętajmy, że niechęć do jedzenia u psa nie zawsze oznacza poważną chorobę. Za utratę apetytu odpowiedzialne bywają również złe nawyki żywieniowe, zwłaszcza podawanie psu zbyt dużej ilości smakołyków i przekąsek. Rozpieszczane zwierzaki są bardziej skłonne do wybrzydzania i grymaszenia podczas właściwych posiłków. Dokarmianie psa w ciągu dnia resztkami z własnych obiadów również nie sprzyja utrzymaniu właściwych nawyków żywieniowych. Przejedzony pies nie zjada wtedy własnych posiłków, bo po prostu nie jest już głodny albo przyzwyczaił się do czegoś lepszego niż zawartość miski.
Jeśli nasz zwierzak zaczął stanowczo odmawiać spożywania własnych posiłków sprawdźmy, czy wina nie leży przypadkiem po stronie samego jedzenia (sprawdź, jak wybrać dobrą karmę dla psa KLIK). Nieświeży, zepsuty lub zjełczały pokarm z pewnością nie zachęca go do jedzenia. Pamiętajmy, by nigdy nie podawać psu karmy po terminie jej ważności. Pokarmy suche możemy przechowywać dosyć długo, ale nawet one psują się, gdy trzymamy je w miejscach wilgotnych lub mocno nasłonecznionych. Karmy mokre z kolei należy po otwarciu przechowywać w lodówce i to nie dłużej niż 24 godziny.
↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓
Warto zastanowić się także nad zmianą nawyków żywieniowych pupila. Posiłki powinniśmy serwować mu zawsze o tej samej porze i najlepiej w tym samym miejscu. Pamiętajmy także, by nie dokarmiać go w ciągu dnia i nie przesadzać ze smakołykami. Przysmaki dla psów » nie mogą stanowić więcej niż około 10% dziennej dawki kalorii. Sprawdźmy też czy porcje, które serwujemy psu są dostosowane do jego rzeczywistych potrzeb. Na opakowaniach pokarmów dla psów podane są zwykle wytyczne dotyczące dawkowania, jednak bywają one zawyżone. W razie wątpliwości warto skonsultować się z weterynarzem.
↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓
Nic nie pobudza apetytu tak jak ruch i wysiłek fizyczny. Zadbajmy o to, by codziennie motywować pupila do zabawy i aktywności na świeżym powietrzu. Pamiętajmy tylko, by karmić psa dopiero po intensywnym spacerze, w przeciwnym razie mógłby nabawić się skrętu żołądka.
Jeśli brak apetytu u psa spowodowany jest chorobą lub inną dolegliwością zdrowotną to weterynarz zaleci nam właściwe postępowanie. Być może konieczna będzie zmiana diety lub terapia środkami pobudzającymi łaknienie.
↓ ZABAWKI DLA PSA ↓
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Nasze ukochane domowe czworonogi stają się prawdziwymi kanapowcami. W ciągu tygodnia zazwyczaj nie mamy dla nich zbyt wiele czasu. Te jednak potrzebują zarówno naszego towarzystwa, jak i należytej dawki ruchu....
Transporter to akcesorium, które koniecznie trzeba mieć w domu. Bez znaczenia, czy mamy mruczka, psiaka czy szczura albo koszatniczkę – nigdy nie wiemy, kiedy będziemy musieli zabrać zwierzaka do weterynarza,...
Pasożyty u psów są problemem dosyć powszechnym. Właściwie każdy zwierzak może się nimi zarazić i to bez względu na to w jakich warunkach żyje. Nawet pozornie zdrowy i wypielęgnowany psiak...