Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Błazenki zyskały wielką popularność po filmie „Gdzie jest Nemo?”. Wiele dzieci zapragnęło mieć własnego Nemo w akwarium. Niestety, hodowanie błazenków wymagania założenia akwarium morskiego, co zniechęca wielu amatorów tych pięknych i niezwykłych ryb.
Zamieszkują rafy koralowe, gdzie żyją w symbiozie z ukwiałami.
Błazenkami nazywamy przedstawicieli wielu licznych gatunków z rodzaju Amphiprion i Premnas. Tytułowy bohater filmy Disneya, czyli Nemo, należy do gatunku Amphiprion ocellaris, o polsku nazywanego błazenkiem okoniowym.
Błazenek okoniowy jest jednym z mniejszych gatunków – dorasta do około 9 – 11 cm długości. Ma piękną, jasnopomarańczową barwę z trzema białymi pasami, które są czarno obrzeżone.
Są to spokojne rybki, które w chwili zagrożenia chowają się między czułkami ukwiałów. Są tu całkowicie bezpieczne, bowiem czułki ukwiałów zaopatrzone są w gruczoły jadowe, których wydzielina paraliżuje niemal wszystkie ryby. Błazenki wydają się być całkowicie odporne na wydzielinę parzydełek tych morskich bezkręgowców.
Uważa się, że ciało błazenków pokryte jest specjalnym śluzem, który sprawia, że ukwiał nie wbija swoich parzydełek w ciała rybek. Śluz ten ma być podobny do tego, którym pokryte są czułki ukwiału. Nie w tym więc rzecz, że błazenek jest odporny na jad ukwiału, a w tym, że ukwiał go nie atakuje.
Błazenki prowadzą osiadły tryb życia, nigdy nie oddalając się od swojego gospodarza. Łatwo zrozumieć, jakie korzyści czerpie z tego związku ryba, ale co zyskuje ukwiał? Otóż, tak jak ukwiał chroni błazenki przed drapieżnikami, tak te broni go przed rybami zjadającymi ukwiały, przepędzając je. Ponadto każdy z partnerów korzysta z resztek pokarmu pozostawionego przez tego drugiego.
Błazenki trzymamy w akwariach morskich typu rafowego. Można je hodować pojedynczo, parami lub w grupach złożonych z jednej samicy i kilku samców. Temperatura wody powinna wynosić około 25ºC, zaś poziom zasolenia około 27 – 40º/oo. Błazenki nie mogą żyć bez swoich gospodarzy, jeśli zatem chcemy hodować te piękne i ciekawe rybki, musimy zapewnić też dogodne warunki życia dla ukwiału.
Podstawowym pokarmem tych rybek jest morski plankton i resztki pozostawione przez ukwiał. Zjadają również martwe czułki ukwiału. W akwariach karmimy je specjalnymi pokarmami dla morskich ryb, artemią i innymi drobnymi skorupiakami planktonowymi.
Samica składa ikrę przy stopie ukwiału. Opiekuje się nią samiec. Młode wylęgają się po tygodniu.
Co ciekawe, błazenki potrafią zmienić płeć! Kiedy zginie samica, jeden z jej dotychczasowych partnerów staje się samicą.
Królestwo: zwierzęta
Typ: szkarłupnie
Gromada: ryby
Rząd: okoniokształtne
Rodzina: garbikowate
Rodzaj: Amphiprion
Gatunek: Amphiprion ocellaris (błazenek okoniowy)
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Zdecydowana większość rybek akwariowych pochodzi z tropików. Tak więc temperatury, jakie panują w naszych mieszkaniach, szczególnie zimą, są dla nich nieodpowiednie. Za niskie. Grzałka do akwarium jest zatem, obok wydajnego...
Czy akwarium na prezent dla dziecka to dobry pomysł Na wstępie trzeba wyraźnie podkreślić, że zakup akwarium nie może być spontaniczny, ponieważ będą w nim mieszkały żywe zwierzęta, którymi trzeba...
Filtrów, w których odbywałaby się wyłącznie filtracja chemiczna w zasadzie się w akwariach nie stosuje. Jeśli zachodzi potrzeba, wkłady do filtracji chemicznej umieszcza się w wielokomorowych filtrach kubełkowych. Zdaniem wielu...
Tekst z rażącymi błędami merytorycznymi.Ale nie ma się co dziwić, pisał go copywriter a nie ichtiolog.