Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Bilbil zbroczony (inaczej bilbil krwawik lub bilbil krwawnik) należy do łatwych w pielęgnacji i popularnych na świecie miękkojadów. Być może w Polsce trudno go będzie zdobyć, jednak warto spróbować. Jest ptakiem śpiewającym.
Bilbil zbroczony występuje w Indiach, południowo-wschodniej Azji i w Chinach. Został sprowadzony również do Nowej Południowej Walii w Australii, na Nikobary i na Mauritius. Można go spotkać w tamtejszych lasach, ogrodach i na plantacjach.
Bilbil jest niewielkim ptakiem dorastającymi do około 20 cm długości, z głową ozdobioną długim czubkiem z piór.
Nazwy „zbroczony” lub „krwawnik” nawiązują do czerwonych, przypominających krew plamek przy oczach. Cała reszta głowy jest czarna, poza białymi policzkami i białym podgardlem. Reszta ciała w odcieniach brązu..
W naturze prowadzi raczej osiadły tryb życia i nie podejmuje dalekich wędrówek. Jest towarzyski i żyje w grupach, których członkowie stale porozumiewają się głosem. Dlatego również w niewoli najlepiej trzymać te ptaki w grupach, albo przynajmniej parami.
Ze względu na swe małe rozmiary, nadaje się do trzymania w mieszkaniach w obszernej klatce dla ptaków, choć niewątpliwe najlepszym pomieszczeniem jest zewnętrzna woliera dla ptaków, gęsto zarośnięta roślinnością. Powinna być przynajmniej częściowo zadaszona i zaopatrzona w ocieplaną przybudówkę, w której ptaki będą spędzać zimę.
W okresie godowym, samce mogą być agresywne wobec siebie, dlatego na czas rozrodu lepiej poszczególne pary oddzielić od siebie.
Podstawowym pożywieniem bilbili zbroczonych są soczyste owoce i pokarm dla miękkojadów zawierające dodatek białka zwierzęcego. Warto podawać im także owady i ich larwy, najlepiej żywe, by ptaki mogły na nie polować.
W naturze okres godowy trwa od stycznia do sierpnia. W tym czasie samce bilbili zajmują prywatne rewiry i oznajmiają swoje prawa do nich śpiewem.
Czarkowate gniazda, z traw, liści i piór, budowane są dobrze ukryte wśród gałęzi krzewów. Samica składa do 4 jaj, które wysiadują na zmianę obydwoje rodzice.
Bilbile tworzą osobną rodzinę w rzędzie wróblowych. Obejmuje ona około 120 – 150 gatunków, z których kilkanaście hodowanych jako ptaki ozdobne.
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ptaki
Rząd: wróblowe
Podrząd: śpiewające
Rodzina: bilbile
Rodzaj: Pycnonotus
Gatunek: Pycnonotus jocosus (bilbil zbroczony)
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Szlarniki są niewielkimi, ale pełnymi uroku ptakami. Nie są trudne w hodowli. Jedynym problemem może być dostarczenie im odpowiedniego, urozmaiconego pokarmu. Środowisko naturalne szlarników Szlarniki występują w tropikalnych i subtropikalnych...
Zima to trudny czas dla ptaków. Niskie temperatury i brak pokarmu sprawiają, że nasi pierzaści towarzysze nieustannie toczą walką o przetrwanie. Gdy nadejdą mrozy, ptaki potrzebują naszej pomocy, która może...
Gwarki należą do najbardziej popularnych ptaków, ponieważ są doskonałymi naśladowcami ludzkiej mowy. Uczą się szybko i chętnie, choć nie zawsze tego, czego życzy sobie opiekun. Lepiej zatem bacznie zwracać uwagę...