Sklep online
Sklep online

Kiedy kot potrzebuje karmy weterynaryjnej?

Niestety zdarza się, że nasi domowi ulubieńcy zapadają na różne choroby, niekiedy nawet przewlekłe. Podjętą w takiej sytuacji terapię i leczenie farmakologiczne dobrze jest wspomóc odpowiednią karmą weterynaryjną, która wzmocni organizm kota i przyspieszy powrót do pełni zdrowia lub poprawi jego kondycję. Taką specjalną dietę dobiera się w zależności od szczególnych potrzeb zwierzęcia i specyfiki jego choroby.

Co to są karmy weterynaryjne dla kotów?

Karma weterynaryjna stanowi alternatywę dla zwykłej karmy bytowej, którą kot dostaje na co dzień. Pokarmy specjalistyczne opracowano z myślą o kotach mających szczególne wymagania żywieniowe, cierpiących na pewne schorzenia, przewlekle choroby, a także o kotach powracających do zdrowia. Karmy weterynaryjne, zwane również leczniczymi, stanowią nieocenioną pomoc w czasie rekonwalescencji po przebytej chorobie lub po różnego rodzaju zabiegach czy kuracjach. Ich celem jest wzmocnienie układu odpornościowego kota i przywrócenie mu naturalnej równowagi.

Lekarze weterynarii zgadzają się co do tego, że właściwie dobrana dieta weterynaryjna wspomaga walkę z chorobami przewlekłymi i dietozależnymi, takimi jak cukrzyca czy otyłość. Karmy weterynaryjne podaje się również kotom borykającym się z niewydolnością nerek (sprawdź czy Twój kot cierpi na syndrom urologiczny KLIK) lub serca. Specjalne potrzeby żywieniowe mają również zwierzęta z nadwrażliwością pokarmową i cierpiące na zaburzenia układu trawiennego. Wyróżnia się także grupę karm specjalistycznych dla kotów po zabiegu sterylizacji.

Karmy weterynaryjne nie tylko wspomagają leczenie konkretnej choroby, ale poprawiają także ogólną kondycję psychofizyczną pupila. Wpływają na wygląd i stan sierści oraz skóry, zapobiegają również infekcjom i stanom zapalnym.

Skład karm weterynaryjnych dla kotów

Karmy weterynaryjne charakteryzują się specjalnym składem i zawartością odpowiednich składników odżywczych. Skład karmy zależy od rodzaju dolegliwości zdrowotnych zwierzęcia. Pokarmy dla kotów borykających się z problemami ze strony układu pokarmowego będą charakteryzowały się zwiększoną zawartością produktów łatwo przyswajalnych. W niektórych karmach specjalistycznych znajdują się substancje i mikro elementy niespotykane w karmach bytowych, które wspomagają funkcjonowanie organizmu zwierzęcia i narządów wewnętrznych.

Karmy weterynaryjne zawierają odpowiednie proporcje tych składników, których nie można do końca wyeliminować z kociej diety, a których nadmiar może być szkodliwy. Tak jest w przypadku pokarmów dla kotów z nadwagą, które wymagają karmy o obniżonej zawartości tłuszczu (dowiedz się więcej o kramach dla kotów z nadwagą KLIK). Z kolei kotom cukrzykom zaleca się pokarmy weterynaryjne o zmniejszonej porcji cukru i skrobi. W przypadku kotów alergików niezbędne jest zastąpienie elementów wywołujących uczulenie, takich jak mięso drobiowe czy pszenica, składnikami hipoalergicznymi, na przykład ryżem i rybami.

Kiedy kot potrzebuje karmy weterynaryjnej?

Za wiele chorób i dolegliwości odpowiadają nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz brak niezbędnych składników odżywczych w diecie pupila. Błędy w żywieniu z pewnością dadzą o sobie znać, prędzej czy później. Zła dieta może prowadzić do alergii, otyłości lub niedożywienia, a także nadwrażliwości pokarmowej czy zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Nieprawidłowo żywione zwierzę może zapaść również na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, niewydolność nerek lub kamica moczowa. We wszystkich tych przypadkach wprowadzenie odpowiedniej diety może zdziałać cuda i znacznie poprawić stan zdrowia i samopoczucie ulubieńca.

Każdy właściciel najlepiej zna swojego pupila i z pewnością zauważy nieprawidłowości w zachowaniu kota. Pierwszym alarmującym sygnałem powinien być pogarszający się ogólny wygląd zwierzęcia, nadmierne linienie, matowa sierść i choroby skórne. Do poważnych objawów należą częste biegunki i wymioty, apatia i brak apetytu.

Karma weterynaryjna - jak i kiedy stosować?

O wprowadzeniu karmy weterynaryjnej (przeczytaj więcej o karmach weterynaryjnych dla kotów KLIK) do codziennych kocich posiłków nie należy decydować samowolnie. O tym, że kot potrzebuje specjalistycznego pokarmu decyduje lekarz weterynarii, po wcześniejszej konsultacji i przeprowadzeniu odpowiednich badań. Należy zabrać pupila do lekarza jak najszybciej po zaobserwowaniu niepokojących objawów. Nie należy lekceważyć również okresowych wizyt kontrolnych, które pozwalają na wcześniejsze wykrycie wielu poważnych chorób. Weterynarz zdiagnozuje zwierzę i zaleci karmę, która pozwoli kotu wrócić do kondycji lub wspomoże właściwą terapię lekami. Lekarz poinformuje również o ilości i wielkości codziennych porcji karmy, a także o tym jak długo należy ją podawać.

Kontakt z lekarzem jest wskazany przez cały czas trwania terapii, dzięki temu będzie wiadomo czy karma daje rezultaty. Być może konieczne będzie regularne powtarzanie niektórych badań diagnostycznych, które dadzą pewność, że pupil wraca do zdrowia.

Zdjęcie: Fotolia.pl
banerek-promocyjny-kakadu1

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Karmy Bozita dla kota

Im więcej uwagi poświęcimy kociej diecie, tym będzie ona zdrowsza, bardziej odżywcza i przede wszystkim dopasowana do kocich wymagań dietetycznych, bowiem każdy mruczek jest inny i jego organizm pracuje nieco...

Czytaj więcej
Jak ograniczyć linienie u kota?

Linienie u kota, zwłaszcza nadmierne, to nic przyjemnego. Włoski fruwają po całym mieszkaniu i osadzają się dosłownie wszędzie: na kanapach, łóżkach, dywanach, a także naszych ubraniach. Problem jest w gruncie...

Czytaj więcej
Przycinanie pazurów kota

Pazury to nieodłączny atrybut naszych mruczących podopiecznych, a zarazem potężna broń. Trudno nie czuć respektu przed naturalnym kocim uzbrojeniem. Nic więc dziwnego, że przycinanie pazurów często wiąże się ze stresem...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram