Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Wielu właścicieli, wybierając obroże dla swojego psa, kieruje się wyłącznie jej wyglądem, a przecież poza walorami estetycznymi musi ona spełniać jeszcze inne, o wiele ważniejsze, kryteria. Należy mieć na uwadze przede wszystkim wygodę psa i wybrać taką, która nie spowoduje otarć na szyi, ani późniejszych problemów zdrowotnych. Ponadto obroża powinna zapewniać zwierzęciu maksimum bezpieczeństwa podczas spacerów.
Kupując obrożę dla psa należy zwracać uwagę na materiał, z którego jest wykonana oraz jego jakość. Wielu właścicieli decyduje się na tradycyjne obroże skórzane. Zazwyczaj są one bardzo wytrzymałe, ale dużo zależy od jakości wyrobu. Jeśli skóra jest zbyt cienka i pozbawiona podszycia może się z czasem rozciągnąć, a nawet zerwać, jeśli pies lubi mocno ciągnąc podczas spacerów. Barwiona skóra może również farbować sierść pupila, co nie wygląda estetycznie szczególnie, gdy pies ma jasne umaszczenie. Wybierając skórzaną obrożę warto również zwrócić uwagę na jej podszycie, gdyż zbyt ostre może powodować kołtunienie sierści. Najlepiej wybierać te podszywane ekoskórą, polarem albo filcem.
Równie popularne są obroże parciane, charakteryzujące się dużą wytrzymałością. Decydując się na taką należy pamiętać o tym, aby co jakiś czas ją zdjąć i dokładnie wyczyścić. Niestety, nasiąkają one wodą, co przyczynia się do rozwoju drobnoustrojów, które z kolei mogą być szkodliwe dla skóry zwierzęcia.
Dużym zainteresowaniem cieszą się także obroże metalowe. Ich zaletą jest to, że nie odciskają się na sierści ani nie nasiąkają wodą. Przed zakupem takiej obroży należy upewnić się jednak czy pies nie jest uczulony na nikiel i czy dźwięk metalowych ogniw nie będzie drażnił wrażliwego słuchu pupila.
To głównie od rodzaju i wytrzymałości zapięcia zależy bezpieczeństwo czworonoga. Decydując się na obrożę zapinaną na plastikowy zatrzask należy pamiętać, że musi on być mocny i wykonany z materiału dobrej jakości, tak aby nie rozpiął się, gdy pies mocniej szarpnie. Tego typu klipsy mogą również łamać się lub pękać. Obroże o plastikowych zatrzaskach sprawdzą się lepiej u mniejszych lub średnich psów, które nie ciągną podczas spacerów (dowiedz się co zrobić, gdy pies ciągnie na smyczy KLIK). Na rynku pojawiają się również obroże o metalowych klipsach.
Tradycyjnym rodzajem zapięcia jest metalowa sprzączka. Obecnie używa się ich rzadziej i raczej tylko przy obrożach wykonanych ze skóry. Niemniej jednak jest to mocne, wytrzymałe zapięcie, które zasługuje na uwagę, szczególnie ze strony właścicieli dużych i silnych psów.
Niezwykle popularne w ostatnim czasie stały się obroże półzaciskowe. Zasada ich działania opiera się na prostym, ruchomym obwodzie, składającym się z regulowanego paska oraz części zaciskowej. Obrożę wkłada się i zdejmuje przez głowę psa, nie trzeba niczego rozpinać. Pasek obroży układa się luźno wokół szyi psa, a zaciska dopiero gdy pupil mocno pociągnie. Część zaciskową można dowolnie wyregulować, tak by nie opinała szyi psa zbyt mocno. Zaletą takiej obroży jest to, że pies właściwie nie może się zerwać, ani wyciągnąć z niej głowy.
Obroże półzaciskowe rozróżnia się na podstawie elementu zaciskającego, którym może być ozdobna taśma, łańcuszek lub pętelka – martingale. Półzacisk z łańcuszkiem jest najbardziej wytrzymały, gdyż cały element jest spawany.
Standardowe wersje takich obroży stworzono z myślą o właścicielach, którzy próbują oduczyć swojego pupila szarpania i ciągnięcia na spacerach.
Ostatni rodzaj obroży dla psów stanowią wszelakie kolczatki i dławiki. Działają one na podobnej zasadzie co obroże półzaciskowe, jednak nie posiadają żadnej regulacji i nie da się ograniczyć szerokości zacisku. Warto zaznaczyć, że nie są to obroże przeznaczone do codziennych spacerów, za to świetnie posłużą jako pomoc w szkoleniu psa.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Buty dla psów, w rozmaitych kolorach i fasonach, znaleźć można już w niemal każdym sklepie zoologicznym. Wiele osób uważa, że psia garderoba to przyodziewek, który przede wszystkim cieszyć ma oko...
Zdarzają się sytuacje, kiedy to życie pod jednym dachem z ukochanym czworonogiem staje się bardzo utrudnione. Może to być, na przykład cieczka lub utrata kontroli nad pęcherzem, ogółem sprawy kłopotliwe...
Wielu z nas dosyć niechętnie rozstaje się ze swoim czworonogiem. Pragniemy, aby nasi domowi ulubieńcy towarzyszyli nam wszędzie, czy to podczas pikniku w parku, dalekiej podróży, czy nawet zwykłych zakupów...