Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Zdrowie i długość życia naszych papug w dużej mierze zależy od ich prawidłowego żywienia. Ptaki karmione niewłaściwie, szybko mogą stać się otłuszczone lub cierpieć z powodu innych problemów zdrowotnych. Czym kierować się wybierając pokarm dla naszych pierzastych kompanów?
Nie od dziś wiadomo, że zwierzęta doskonale wiedzą, czego potrzebują w swojej diecie. Bogactwo roślin, jakie daje natura, pozwala im precyzyjnie wybierać najbardziej smakowite i wartościowe składniki. Papugi utrzymywane w domach, z oczywistych względów, nie mają takiego wyboru. O urozmaicenie ich diety musi zadbać sam opiekun. Warto więc tak komponować dietę ptaków, aby była jak najbardziej podobna do ich naturalnego żywienia. Papugi, licznie występujące w Australii, Afryce i Ameryce Południowej, chętnie korzystają z różnorodności tamtejszej roślinności. Większość gatunków żywi się nasionami, owocami, orzechami, kwiatami, pączkami roślin i pędami. Ptaki często korzystają też z roślin uprawnych – żerując w sadach, na polach i plantacjach.
W warunkach domowych podstawą żywienia papug jest mieszanka ziaren. Zazwyczaj karmy dostosowane są do wielkości ptaków i przeznaczone dla papug małych (np. papużka falista), średnich (np. nimfa, rozella) i dużych (np. kakadu, ary, żako). Taki podział pozwala na wyselekcjonowanie ziaren odpowiednich dla różnych gatunków, które możemy jednak z powodzeniem żywić w podobny sposób.
Czasami możemy wybrać też pokarm przygotowany specjalnie dla papug zamieszkujących daną strefę geograficzną np. południowoamerykańskich czy australijskich. Możemy wtedy idealnie trafić w gust naszych podopiecznych, dostarczając im składników charakterystycznych dla ich naturalnej diety. Stanowi to bardzo cenne urozmaicenie dla ptaków żyjących w niewoli.
Szczególną uwagę musimy też zwrócić na rodzaje ziaren użytych w mieszance i proporcje poszczególnych składników. Dla małych i średnich papug (poczytaj więcej o papudze nimfie KLIK) podstawą żywienia jest zazwyczaj proso i kanar. Należy uważać na dużą ilość roślin oleistych w pokarmach – zbyt dużo tłuszczu, przy małej ilości ruchu, może doprowadzić naszego pupila do otyłości. Słonecznik jest bardzo kaloryczny, choć szczególnie lubiany przez wiele papug – z tego powodu warto używać go podczas szkolenia.
Nie wolno też zapominać, że odpowiedni pokarm dla pierzastych ulubieńców, nie powinien składać się wyłącznie z ziaren. Dobrze, jeśli zawiera też suszone warzywa i owoce, dziką różę czy orzechy (bardzo ważne w diecie dużych papug).
Choć większość papug to typowe ziarnojady, niektóre gatunki słyną ze swoich specyficznych wymagań żywieniowych. Ptaki, które żywią się głównie nektarem i pyłkiem kwiatowym, będą potrzebować specjalistycznej karmy. Wśród papug do gatunków owocożernych zaliczamy lory i lorysy. Przygotowanie posiłków dla tej grupy ptaków wymaga wiele zaangażowania od opiekuna, który musi dostarczyć swoim podopiecznym przeciery owocowe, nektary i dużą dawkę świeżych owoców.
Nawet najlepsza karma nie pokryje w całości potrzeb żywieniowych papug. Muszą one mieć dostęp nie tylko do ziaren, ale też do owoców, warzyw i zieleniny. U ptaków, które trudno przekonać do jedzenia pokarmu miękkiego, alternatywę mogą stanowić soki wyciskane z owoców. Nie wolno też zapominać o umieszczeniu w klatce kostki wapiennej. Powinniśmy uzupełniać dietę naszych podopiecznych także pokarmem białkowym np. w postaci ugotowanego jajka (jest to szczególnie ważne podczas lęgów). W naturze papugi rzadko sięgają po w pełni dojrzałe ziarno, dlatego warto podawać naszym domowym pupilom bardzo wartościowe kiełki.
Jedzenie dla papug może nie tylko zaspokajać głód, ale też być cenną rozrywką. Na pewno wiele radości dostarczy naszym pupilom możliwość obgryzania kory ze świeżych gałązek drzew owocowych. Pierzaści ulubieńcy nie pogardzą też jadalnymi kwiatami (np. stokrotka, nagietek). Od czasu do czasu, z należytym umiarem, możemy podać też papudze kolbę, biszkopty czy kłosy prosa senegalskiego. Warto też zapewnić papugom rozrywki zastępujące żerowanie – chowając pokarm np. w interaktywnych pojemnikach lub umieszczając w trudno dostępnych miejscach [1]. Zdobywanie pokarmu z pewnością zapewni ptakom odpowiednią dawkę stymulacji umysłowej.
Jeśli samodzielne komponowanie papuziej diety jest dla nas zbyt trudne lub czasochłonne, z powodzeniem możemy zastosować też gotowe pokarmy uzupełniające, np. z owocami tropikalnymi czy warzywami.
Źródła:
1. https://www.birdchannel.com/bird-food/bird-food.aspx
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Modrolotki nazywane są popularnie kozami lub papugami kozimi ze względu na wydawane dźwięki, które mają podobno przypominać meczenie kóz. Środowisko naturalne modrolotek W naturze modrolotki zamieszkują Nową Zelandię. Wygląd modrolotek...
Gdy znajdujemy bezdomnego psa lub kota, większość z nas dobrze wie, co robić. Weterynarz, kontakt ze strażą miejską, gminą lub schroniskiem to podstawowy plan działania w podobnej sytuacji. Ale co...
Wesoła i ruchliwa kakadu różowa nie sprawia większych problemów w hodowli, jeśli tylko zapewni się jej odpowiednią opiekę. Jest najbardziej rozpowszechnioną kakadu i najliczniejszą papugą świata. Środowisko naturalne kakadu różowej...