Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Drzwiczki dla kota to wielka wygoda dla zwierzęcia, ale również dla jego opiekuna. Ciągłe otwieranie i zamykanie drzwi, by wpuścić lub wypuścić zwierzaka z domu może być nieco uciążliwe - na szczęście jest rozwiązanie w postaci specjalnych drzwiczek dla czworonoga. Koty szybko uczą się jak z nich korzystać i dzięki temu same mogą decydować kiedy chcą wyjść na zewnątrz, a kiedy wrócić. Na rynku można znaleźć różne rodzaje takich drzwiczek, a oto kilka z nich:
Manualne drzwiczki dla kota to podstawowy model. Jest to po prostu otwór z klapką, posiadającą jednak system kilkustopniowej regulacji. Właściciel może zdecydować czy drzwi mają być całkiem zamknięte, czy tylko lekko uchylone. Można również ustawić je tak aby kot mógł przemieszczać się swobodnie tylko w jedną stroną - na przykład drzwiczki mogą jedynie wpuszczać kota do środka. Tego rodzaju klapka świetnie sprawdzi się szczególnie wewnątrz domu lub mieszkania, gdzie kot musi mieć zapewniony dostęp do pomieszczenia z kuwetą lub miską.
Ich działanie opiera się na prostym, magnetycznym mechanizmie. Umożliwiają one przejście przez nie kotu, który nosi przy obroży specjalną, magnetyczną zawieszkę, dołączoną w zestawie do drzwiczek. Zamek odblokuje się, gdy zwierzak z zawieszką przy szyi zbliży się do drzwi. Również w przypadku tych klapek właściciel może zdecydować czy kot będzie miał możliwość swobodnego poruszania się w obie strony czy tylko w jedną. Należy jednak pamiętać, że magnetyczne drzwiczki nie mogą być montowane w drzwiach wykonanych z metalu, ponieważ będą one zakłócały ich pracę.
Drzwiczki automatyczne mogą działać również na podczerwień. Do tego, aby kot mógł swobodnie przez nie przechodzić, również niezbędna jest specjalna zawieszka. Czytniki umieszczone w klapce lub ramce drzwiczek rozpoznają kod, znajdujący się na zawieszce i na tej podstawie się uchylają. Sama zawieszka również jest małym, elektronicznym urządzeniem, działającym na baterie, podobnie z resztą jak same drzwiczki. Właściciel ma możliwość włączania i wyłączania zawieszki. Drzwiczki działające na podczerwień można montować w drzwiach wykonanych z każdego materiału, nawet z metalu.
Najbardziej nowoczesnym modelem są drzwiczki otwierające się za pomocą mikro chipa. Tego samego, który wykorzystywany jest już od dawna do rejestracji zwierząt. Mały chip, wszczepiony pod skórę kota, pozwala na łatwe i szybkie zidentyfikowanie właściciela w przypadku, gdy zwierzak się zgubi. Dokładnie ten sam chip wykorzystywany jest jako klucz uchylający drzwiczki. Klapka otwiera się, gdy tylko kot zbliży się do niej, a jego chip zostanie rozpoznany przez mechanizm. Tego typu drzwiczki można zaprogramować zależnie od preferencji. Mogą na przykład działać jednie w określonych godzinach lub wyłączać się po zapadnięciu zmroku.
Przed wyborem odpowiednich drzwiczek dla kota należy zastanowić się nie tylko nad ich stopniem unowocześnienia czy estetyką. Ważna jest również ich wielkość, drzwiczki powinny być dopasowane do wielkości kota, tak aby mógł swobodnie przez nie przechodzić. Jednak zbyt duże mogą wpuszczać do środka wilgoć i chłodne powietrze. Niektóre z nich posiadają specjalne uszczelnienia, które zapobiegają temu problemowi.
Montaż drzwiczek nie jest trudny i każdy właściciel powinien sobie z tym bez problemu poradzić. Chyba, że klapka ma być umieszczona na powierzchni szklanej, wtedy trzeba zwrócić się o pomoc do szklarza, która ma wszystkie potrzebne narzędzia.
Na rynku można bez problemu znaleźć i dopasować drzwiczki pasujące do każdej powierzchni. Lekkie modele sprawdzą się w przypadku drzwi wewnętrznych lub szyb w drzwiach balkonowych i tarasowych. Natomiast do drzwi wejściowych lepiej dopasować bardziej solidny i masywny model, który nie będzie przepuszczał wilgoci ani chłodu.
Wysokość, na jakiej montuje się drzwiczki dla kota, powinna odpowiadać mniej więcej długości łap pupila, tak aby nie miał problemu z ich pokonaniem. Wysokość kocich łap wyznaczy dolną granicę drzwiczek, górną uzyskuje się po przyłożeniu ramki do drzwi. Następnie należy zaznaczyć markerem kształt ramki i wyciąć otwór piłą. Kolejnym krokiem jest przymocowanie ramki za pomocą dołączonych wkrętów oraz założenie klapki. I gotowe!
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Sprzątanie kociej kuwety, to obowiązkowa czynność każdego właściciela. Są oczywiście koty, które wytrzymują większe lub mniejsze natężenie brudu, nie zwalania nas to jednak z dbania o dobry stan toalety naszego...
Koty to niekwestionowani mistrzowie w dziedzinie higieny. Wszelka ingerencja w ich skrupulatne zabiegi pielęgnacyjne wydaje się więc niepotrzebna. A jednak – nawet mruczące czyściochy mogą czasami potrzebować kąpieli. Jak często...
Jak wnieść w życie mruczka odrobinę radości? W jaki sposób zaspokoić instynkt łowiecki futrzaka? Kluczem do szczęśliwe kociego życia jest bez wątpienia zabawa. Oferując mruczącym podopiecznym różnorodne zabawki dla kotów »,...