Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Gupik jest najbardziej popularną rybką akwariową. Wiele dzieci zaczyna swoją przygodę z akwarystyką właśnie od kilku kolorowych gupików.
Ojczyzną gupików są północne rejony Ameryki Południowej. Jednak za sprawą człowieka występują obecnie również w innych rejonach świata. Można je spotkać w USA, w Ameryce Środkowej, na wyspach Oceanii, w Australii, w w Indonezji, Indiach, Arabii Saudyjskiej, w Afryce, a podobno nawet w w Albanii, Czechach, Słowacji, Holandii i na Węgrzech
Gupiki zyją w najróżniejszych zbiornikach wodnych, w rzekach, stawach, rowach melioracyjnych, górskich strumieniach, a nawet w estuariach, czyli rozlewiskach tworzących się u ujścia rzek, ponieważ tolerują nawet wody słonawe.
Gupik jest rybą o najbardziej zróżnicowanych wyglądzie ze wszystkich gatunków ryb na świecie. Nawet w naturze możemy obserwować duża zmienność barw u tego gatunku. Naturalną skłonność do mutacji barwnej wykorzystali hodowcy, którzy w ciągu wieloletniej selekcji uzyskali liczne odmiany barwne gupików.
Gupik jest rybką ruchliwą i towarzyską. Nie należy jednak do gatunków stadnych, dlatego w akwarium możemy trzymać zarówno sporą grupkę tych ryb, jak i jedną parę.
W akwarium powinno znaleźć się więcej samic niż samców. Na jednego samca powinno przypadać minimum dwie lub trzy samice. Samce gupików bowiem bez przerwy adorują samiczki, i jeśli będzie ich więcej niż samic, mogą je zamęczać. Jeśli nie zależy nam na potomstwie, najlepiej trzymać w akwarium grupkę złożoną z samych samców.
Wymagania gupików nie trudno zaspokoić. Nie są to ryby kłopotliwe w hodowli. Musimy jednak pamiętać, że wyselekcjonowane odmiany, których jest obecnie najwięcej w sklepach, są znacznie bardziej wymagające od swoich nierasowych kuzynów.
Gupikom wystarczy woda z kranu z dodatkiem uzdatniacza. Temperatura około 26-28°C. Akwarium może być nawet niewielkich rozmiarów. Powinno być gęsto obsadzone roślinami, co pozwoli samicom ukryć się przed natarczywymi samcami.
Gupiki nie gardzą żadnym pokarmem, ale do ich ulubionych przysmaków należą larwy komarów.
Płeć u gupików można bardzo łatwo rozpoznać. Samce są znacznie mniejsze od samic i znacznie bardziej kolorowe. Ponadto ich płetwa odbytowa przekształcona jest w narząd kopulacyjny – gonopodium.
Gupiki są żyworodne. Zapłodnienie następuje wewnątrz ciała samicy. Co ciekawe, samice mają zdolność magazynowania nasienia samców, nawet do 14 miesięcy. Samica może zatem rodzić młode, nawet gdy nie ma już samców w pobliżu. To bardzo ważne w naturze zjawisko, znacznie utrudnia pracę hodowcom.
Ciąża trwa od 4 do 6 tygodni. Młode rybki rodzą się bardzo sprawne i od samego początku muszą sobie dawać radę samemu. Nawet własna matka stanowi dla nich zagrożenie. Pożre swoje dzieci, gdy tylko będzie miała okazję. Dlatego hodowcy stosują specjalne kotniki dla ryb żyworodnych, by zapobiegać pożeraniu przez matkę potomstwa.
Jeśli nie zależy nam jednak na dużej liczbie młodych, wystarczy gęsto obsadzić akwarium drobnolistnych roślinami, które będą stanowić kryjówkę dla narybku. Prawdę powiedziawszy jednak, choć miło jest doczekać się potomstwa od naszych rybek, niekontrolowane rozmnażanie gupików jest bardzo kłopotliwe. Bardzo szybko z kilku sztuk, które wpuściliśmy do naszego akwarium, robi się kilkadziesiąt.
Gupiki należą do rodziny piękniczkowatych. Najbliżej spokrewnione są z nimi np. molinezje, które zaliczamy do tego samego rodzaju.
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ryby
Rząd: karpieńcokształtne
Rodzina: piękniczkowate
Rodzaj: Poecilla
Gatunek: Poecilia reticulata (gupik pawie oczko)
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Najbardziej popularnymi dekoracjami do akwarium są te, które „wyprodukowała” sama przyroda: korzenie, skały, pędy bambusa. Nadają akwarium naturalny wygląd i stwarzają dogodne warunki dla jego mieszkańców. Korzenie do akwarium Pozyskiwane...
Filtracja mechaniczna jest podstawowym rodzajem filtracji w akwarystyce. Stosuje się ją w każdym zbiorniku, a służy ona do usunięcia stałych cząstek, np. resztek pokarmu, drobin mułu, szczątków roślin, itd. Zanim...
W większości przypadków akwarium nakrywamy specjalną pokrywą. Pokrywy do akwarium spełniają kilka funkcji. Przede wszystkim to w nich zainstalowane jest oświetlenie. Ponadto wydatnie zmniejszają parowanie, uniemożliwiają rybom wyskakiwanie z akwarium...