Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Każdy wyjazd czy to na urlop, czy w odwiedziny u dalekich krewnych, jest problematyczny, gdy mamy w domu zwierzęta. Nie zawsze możemy zabrać pupila ze sobą, nawet jeśli jest tylko małym gryzoniem. I tu pojawia się problem: co zrobić ze szczurem? Jest kilka dobrych rozwiązań, ale zanim zdecydujemy się na którekolwiek z nich, weźmy pod uwagę to, co będzie najlepsze dla samego zwierzęcia. Jego bezpieczeństwo i komfort powinny być równie ważne jak nasze własne.
Zanim podejmiemy decyzję co zrobić ze szczurem, zastanówmy się, co będzie dla niego mniej stresujące. Nawet jeśli dysponujemy wygodnym i przytulnym transporterem, długa podróż może okazać się zbyt męcząca. Kilkugodzinna jazda hałaśliwym pociągiem nie należy do najprzyjemniejszych przeżyć. A co za tym idzie, nasz szczur po takim doświadczeniu może być przez kilka dni nieco osowiały i przestraszony.
Czy to znaczy, że lepiej zostawić szczura pod opieką kogoś innego? Nie zawsze. Jeśli mamy tylko jednego gryzonia, to nasza nieobecność może być dla niego bardzo traumatycznym przeżyciem. Pamiętajmy, że szczury to zwierzęta żyjące w grupach, istoty bardzo społeczne, które przywiązują się mocno do członków swojego stada. Jeśli mamy tylko jednego szczura, to właśnie my jesteśmy jego stadem i taki opuszczony przez nas gryzoń będzie tęsknił i rozpaczał.
Najwygodniejszą opcją dla nas i dla samego szczura byłoby powierzenie go osobie, którą zna i która lubi zwierzęta. Nie może to być jednak nikt przypadkowy. Ważne, by była to osoba, którą gryzoń wcześniej już poznał i polubił – na przykład ktoś z naszej rodziny lub zaufany przyjaciel. Jeśli posiadamy tylko jednego szczura to najlepiej, by wybrany opiekun również hodował te gryzonie. Zwierzak lepiej zniesie naszą nieobecność w znanym dla niego otoczeniu i w towarzystwie innych szczurów. Jeśli mamy stadko to chwilowe rozstanie z opiekunem nie będzie dla nich tak bolesne jak może być dla pojedynczego osobnika.
Jeżeli nie znamy nikogo takiego i musimy poprosić o pomoc osobę, której szczur jeszcze nie zna, najlepiej by taki zastępczy opiekun odwiedził nas kilka razy, zanim wyjedziemy. Dajmy gryzoniowi szansę na poznanie tej osoby, przyzwyczajenie się do jej zapachu, głosu i gestów. Możemy również odwiedzić opiekuna w jego domu. Dzięki temu nagła zmiana otoczenia nie będzie dla zwierzęcia takim szokiem.
Aby zminimalizować stres zwierzęcia pamiętajmy też o jego wyprawce. Zabierzmy jego klatkę, domek i miseczki, a także wszystkie ulubione zabawki, tak aby zwierzę otoczone było znanymi przedmiotami i znajomym zapachem. Dzięki temu nowe otoczenia, w którym się znajdzie nie będzie całkiem obce. Natomiast opiekunowi musimy przekazać wszystkie informacje dotyczące opieki nad gryzoniem. Czym go karmimy i o jakich porach, kiedy jest najbardziej aktywny, a kiedy śpi, jakie są jego przyzwyczajenia, czym najchętniej się bawi. Nie zapnijmy również o zapasie karmy i innych niezbędnych rzeczach.
Jest wiele osób, które zawodowo albo w ramach pracy dorywczej podejmują się opieki nad zwierzętami. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli nie udało nam się znaleźć nikogo znajomego, ale niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami. Decydując się na tę opcję musimy poświecić czas na poznanie petsittera i upewnienie się co do jego kompetencji.
Jeśli chodzi o hotele to lepiej będzie wybrać taki, który specjalizuje się w opiece nad gryzoniami lub małymi zwierzętami. Obecność innych zwierząt może być dla szczura stresująca i niekomfortowa. Zanim wybierzemy hotel poszukajmy informacji i opinii na jego temat, na przykład w Internecie.
Jeśli nie udało nam się znaleźć odpowiedniego opiekuna, a obawiamy się, że zwierze źle zniesie nasza nieobecność lepiej zabierzmy je ze sobą. Jeśli planujemy pobyt w hotelu, znajdźmy taki, który pozwala na trzymanie zwierząt. Niezależnie od tego czy podróżujemy samochodem czy pociągiem musimy zaopatrzyć się w odpowiedni transporter lub klatkę dla szczura. Takie lokum musi być komfortowe i spokojne. Powinno być ono wyścielone czymś miękkim i przytulnym, a w przypadku klatki warto zadbać o dodatkowe nakrycie, tak aby zwierzę miało spokój. Jadąc samochodem można zrobić postój, by nakarmić i napoić gryzonia. Jednak w pociągu nie będzie to już takie łatwe, więc innym, dobrym źródłem wody, który możemy umieścić w transporterze jest surowy ogórek. Nie wkładajmy do środka nic co mogłoby zranić szczura, ale jeśli chcemy, by miał zajęcie zostawmy mu jakieś miękkie, pluszowe zabawki.
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Nie tylko psy czy koty, ale i ukochane domowe gryzonie zasługują na gwiazdkowy prezent. Śwince morskiej, chomikowi bądź myszce niezwykle łatwo podarować coś, co maluchom tym przypadnie do gustu. W...
Chomik, choć drobny i niepozorny, ma dosyć duże wymagania jeśli chodzi o warunki i przestrzeń życiową. Jeśli zastanawiamy się nam nabyciem chomika, a zależy nam na tym, by zapewnić mu...
Pusta klatka z pewnością nie zdoła zaspokoić potrzeb naszego małego gryzonia. W lokum chomika nie może zabraknąć pojemników na wodę i jedzenie, zabawek, kołowrotka i przytulnego miejsca na nocleg. Drzemkę...
Czy, można zostawić mu jedzenie w klatce?
Niestety, ale to, że człowiek jest członkiem stada dla szczura jest nieprawdą. Szczury za stado uznają wyłącznie przedstawicieli swojego gatunku. Komunikują się w większości za pomocą ultradźwięków, których ludzkie ucho nie wychwytuje, poza tym człowiek szczura nie wyiska ani nie będzie spał z nim w hamaku ani tym bardziej siedział z nim w klatce 24/7. 🙂