Sklep online
Sklep online

Jak dbać o chomika?

Niby taki malutki, a radości dostarcza co niemiara. Wypycha policzki ziarnami, kręci się godzinami w kołowrotku, biega tam i z powrotem. W całej tej radosnej zabawie nie można zapomnieć, że wraz z zakupem chomika bierzemy na siebie odpowiedzialność za jego życie – i to dosłownie. Od nas zależy, czy będzie cieszyć się dobrym samopoczuciem. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Karmienie chomika

Podstawowym warunkiem zachowania zdrowia jest pełnowartościowa dieta, dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Niedobory witamin i minerałów mogą prowadzić do gorszego funkcjonowania organizmu, a w efekcie do pojawienia się groźnych dla życia gryzonia chorób. Decydując się na przygarnięcie chomika, koniecznie trzeba uwzględnić jego gatunkowe preferencje co rodzaju pokarmu. Część właścicieli błędnie sądzi, że każdy gryzoń zadowoli się tym samym. Tymczasem wymagania chomika są inne niż potrzeby np. świnki morskiej. Podczas gdy w diecie świnki dominować powinny rośliny, zioła, warzywa, a ziarna zbóż mogą stanowić jedynie dodatek (i to w niewielkiej ilości), w przypadku chomika jest dokładnie na odwrót: najchętniej pałaszuje ziarna zbóż i nasiona roślin, a warzywa i owoce stanowią uzupełnienie jadłospisu.

Różnice te wynikają z odmiennych warunków, w jakich na wolności żyją te gryzonie. Chomik to zwierzę zamieszkujące suche obszary, takie jak pustynie, półpustynie, stepy. Próżno więc szukać tam świeżych owoców i soczystej zieleniny. Stosunkowo najłatwiej o ziarna, nasiona i... drobne owady. Bo chomik powinien otrzymywać nie tylko pokarm pochodzenia roślinnego, lecz od czasu do czasu również niewielką ilość białka zwierzęcego, np. w postaci kawałka ugotowanego mięsa z kurczaka. W sklepach zoologicznych znajdziemy też gotowe suszone larwy, np. mącznika. Do wyboru mamy też całą gamę karm – kupujmy te, które przeznaczone są specjalnie dla chomików. Oprócz gotowych mieszanek podawać możemy też sianko, warzywa i owoce (np. marchewka, brokuł, jabłko, dynia). Smakołyki, takie jak kolby, podsuwajmy pupilowi tylko okazjonalnie (są kaloryczne).

Klatka dla chomika

Przy wyborze lokum dla chomika pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim powierzchnię podstawy. Dno klatki czy akwarium nie powinno mieć wymiarów mniejszych niż 60x40 cm. Wysokość nie musi, a nawet nie powinna być duża. Może się zdarzyć, że nasz pupil spróbuje wspiąć się do góry po ścianie klatki, może też pokusić się o... zawiśnięcie u jej sufitu. Jeśli klatka będzie mieć dużą wysokość – upadek może skończyć się tragicznie. W przypadku akwarium problem ten mamy z głowy – gryzoń nie wdrapie się po jego szklanych ścianach. Klatka ma jednak tę istotną przewagę nad akwarium, że zapewnia „wentylację”. Jest to szczególnie ważne latem, podczas upałów, kiedy każdy ruch powietrza jest na wagę złota.

Klatkę z chomikiem umieścić należy w miejscu spokojnym, na niewielkim podwyższeniu. Najlepszym rozwiązaniem jest niewysoka szafka w salonie. Uwzględnijmy fakt, że gryzonie te prowadzą zazwyczaj nocny tryb życia. Nasza sypialnia nie będzie więc dobrym wyborem, chyba że żadne szmery i hałasy nie są w stanie nas obudzić. Klatka nie powinna znajdować się w pobliżu okna czy drzwi balkonowych, gdzie chomik byłby narażony na przeciągi. Zimą natomiast trzeba ją trzymać z dala od kaloryferów. Pamiętajmy, że gryzoń ten jest bardzo delikatnym stworzeniem, niezwykle wrażliwym na zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury.

Wyposażenie klatki dla chomika

W mieszkanku chomika nie może zabraknąć kilku podstawowych akcesoriów. Kołowrotek to bez wątpienia numer jeden. W naturalnych warunkach zwierzątka te pokonują znaczne odległości w poszukiwaniu pokarmu. To właśnie kołowrotek stanowi substytut tych wędrówek – i dlatego chomik potrafi spędzić bardzo dużo czasu, kręcąc się w nim. Wybierając kołowrotek, sprawdźmy, jaką ma średnicę. Jeśli posiadamy chomika syryjskiego, powinna ona wynosić ok. 20 cm. Dlaczego? Gdy będzie mniejsza, gryzoń podczas biegania będzie miał w nienaturalny sposób wygięty kręgosłup. W przypadku osobników karłowatych wystarczy, że średnica wyniesie ok. 11 cm.



Koniecznie zakupić trzeba też domek, w którym pupil będzie mógł się schować. W rogu klatki warto ustawić słoiczek bądź plastikową kuwetkę – gryzoń w mig zrozumie, że w tym miejscu może załatwiać swoje potrzeby. Jedzenie najlepiej podawać na ceramicznych miseczkach, które nie przewracają się tak jak plastikowe czy metalowe, a na jednym z boków klatki powiesić należy poidełko z wodą.

Szczęśliwy chomik to taki, który ma zapewnioną rozrywkę. W klatce umieśćmy więc kilka zabawek. Doskonale w tej roli sprawdzą się różnego rodzaju hamaki, tunele, bujaki. Pupila warto też wypuszczać z klatki, aby mógł pobiegać po pokoju. Zanim jednak otworzymy drzwiczki, upewnijmy się, czy nic mu nie będzie zagrażać. Kable muszą być zabezpieczone, a wszelkie kuszące chomika dziury, np. za szafami, zasłonięte.

Pielęgnacja chomika

Pod względem pielęgnacji chomik nie jest zwierzątkiem wymagającym. Nie należy go kąpać, a o futerko potrafi zwykle zadbać sam. Można mu to ułatwić, umieszczając w klatce miseczkę z piaskiem (kupionym w sklepie zoologicznym). Pupil chętnie będzie się oddawał piaskowym kąpielom, które nie tylko sprawią mu sporo frajdy, ale też pomogą usunąć z futerka zanieczyszczenia. Czesania wymagają jedynie osobniki długowłose – idealnie sprawdzi się zwykła szczoteczka do zębów.

Nie obcinamy chomikowi pazurków. Pamiętać trzeba natomiast o tym, że stale rosną mu siekacze. Aby mógł je ścierać, podsuwajmy mu gałązki drzew owocowych, a raz na jakiś czas wspomniane kolby z ziarnami. Wybierając dla niego domek, warto zdecydować się na drewniany – będzie mógł wówczas ścierać zęby również na nim.

Jeśli zaobserwujemy, że gryzoń jest osowiały, nie chce jeść, ma biegunkę, w jego moczu obecna jest krew bądź w oczach pojawiła się ropna wydzielina, nie zwlekajmy z wizytą u weterynarza. W przypadku tak małych zwierzątek choroby postępują bardzo szybko.

Zdjęcie: Fotolia.pl

banerek-promocyjny-kakadu1

Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Redaktorka, dziennikarka, copywriterka, blogerka. Prywatnie żona, matka i fascynatka psychologii. Swoją przygodę ze zwierzętami rozpoczynała od dokarmiania dżdżownic, łapania koników polnych i męczenia rodziców o świnkę morską, co skończyło się na trzech świnkach morskich, dwóch chomikach i jednym króliku. Obecnie swoją miłość do zwierząt przelewa na mieszkającego u wspomnianych rodziców labradora o anielskim usposobieniu.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Zabawki dla myszy

Aktywność jest wpisana w mysią naturę. Zwinne i sprytne gryzonie nie przepadają za leniwym i monotonnym spędzaniem wolnego czasu. Aby wydobyć z małego pupila jego naturalny potencjał, warto stworzyć w...

Czytaj więcej
Zioła dla myszoskoczka

Choć myszoskoczki nie należą z reguły do wymagających stołowników, nie przepadają za żywieniową monotonią. Urozmaicona dieta jest niezbędna, by zwierzaki zachowały świetny wygląd i znakomitą kondycję. Drobne, aromatyczne przysmaki bywają...

Czytaj więcej
Jaką klatkę wybrać dla chomika?

Klatkę dla chomika kup w e-sklepie Kakadu » Chomik to małe, niepozorne stworzonko. Nie oznacza to jednak, że można zignorować jego potrzeby i wymagania co do przestrzeni, w której przyjdzie...

Czytaj więcej

komentarze

  1. […] Jak dbać o chomika? […]

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram