Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Skorpiony są jedną z najstarszych grup zwierząt. Najstarsze skamieliny tych stawonogów pochodzą z dewonu, czyli sprzed około 4 milionów lat. Były wówczas ogromnymi zwierzętami, które dorastały do kilku metrów długości. Zamieszkiwały morza i oceany, czyli prowadziły wodny tryb życia. Jednak to właśnie one, jako pierwsze, wyszły na ląd. Współczesne skorpiony są małe, ale wyglądem i budową ciała przypominają swoich gigantycznych przodków.
Skorpiony zamieszkują ciepłe i tropikalne obszary świata. Zwykle kojarzą nam się z pustyniami i stepami, a to za sprawą filmów przygodowych, jednak większość gatunków żyje w miejscach wilgotnych.
Skorpiony mają wydłużone ciało, które składa się z głowotułowia i odwłoku, tak jak u innych pajęczaków. Za odwłokiem znajduje się jednak jeszcze, typowy dla skorpionów, zaodwłok. Znacznie cieńszy od reszty ciała, długi i ruchomy zaodwłok zbudowany jest z sześciu segmentów, z których ostatni zakończony jest kolcem jadowym.
Inną charakterystyczną cechą skorpionów są ogromne, w porównaniu z resztą ciała, szczypce. Czyli, jak je fachowo nazywamy, szczękoczułki. Skorpiony używają ich do chwytania i przytrzymywania zdobyczy. Do poruszania służą im cztery pary odnóży, znajdujących się na spodniej stronie głowotułowia.
Skorpiony mają prymitywną budowę ciała, w porównaniu z innymi pajęczakami, która jednak doskonale się sprawdza, skoro nie zmieniła się przez tyle milionów lat.
Współczesne skorpiony żyją na lądzie i prowadzą głównie nocny tryb życia. Dzień spędzają w ukryciu.
Wszystkie skorpiony są drapieżnikami. W większości przypadków polują na drobne bezkręgowce, np. owady. Jednak większe gatunki są wstanie uśmiercić nawet małe kręgowce. Po schwytaniu zdobyczy, natychmiast wbijają w jej ciało kolec jadowy. Zabiją szybko i sprawnie.
Skorpiony uchodzą za groźne również dla człowieka. Tak naprawdę, nie wszystkie gatunki stanowią dla nas zagrożenie. Mimo to, opiekując się tymi zwierzętami lepiej zachować ostrożność. Nawet jeśli hodowany przez nas gatunek nie dysponuje jadem tak silnym, by zabić człowieka, jego ukłucie może być bardzo bolesne.
Wielkość terrarium dla skorpionów zależy oczywiście od gatunku. Ogólnie jednak nie musi być duże. Ponieważ skorpiony zamieszkują różne środowiska, wnętrze terrarium musimy urządzić zgodnie w wymaganiami gatunku, który zamierzamy hodować. Zawsze jednak musimy zapewnić naszym zwierzętom kryjówkę, np. w postaci kamieni lub korzeniu.
Generalnie skorpiony są samotnikami z natury, dlatego w jednym terrarium hodujemy zwykle jednego osobnika.
U skorpionów jaja rozwijają się w ciele matki. Tak więc na świat przychodzą żywe młode. Przez pewien czas samica opiekuje sie potomstwem, które nosi na swoim ciele.
Skorpiony zaliczamy do typu stawonogów i gromady pajęczaków. Zatem ich dalszymi krewniakami są owady, a bliższymi pająki.
Królestwo: zwierzęta
Typ: stawonogi
Podtyp: szczękoczułkowce
Gromada: pajęczaki
Rząd: skorpiony
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Kraby tęczowe są jednymi z najczęściej hodowanych skorupiaków. Swą popularność zawdzięczają ubarwieniu, w którym dominują kolory niebieski i czerwony. Nie są również trudne w hodowli. Pochodzenie krabów tęczowych Kraby tęczowe...
Pająki wzbudzają w ludziach rozmaite emocję, od strachu po zachwyt. Należy jednak przyznać, że są to zwierzęta niezwykle, doskonale przystosowane do środowiska życia i wspaniali łowcy. Nić pajęcza od dawna...
Dlaczego ograniczono handel dzikimi zwierzętami Od zawsze korzystaliśmy z dobrodziejstw przyrody, świata w którym żyjemy. Jednak dopiero w drugiej połowie XX wieku ludzkość zaczęła interesować się negatywnym wpływem gwałtownego rozwoju...