Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Ropucha aga nie jest może piękna, ale za to bardzo duża. Jest również mało wymagająca i odporna. Dlatego też należy do popularnych zwierząt, które hodujemy w terrariach.
Ropucha aga występuje od południowych stanów USA do Patagonii. Została sprowadzana również do Australii w celu zwalczania szkodników upraw. Nie napotkawszy tam jednak naturalnych wrogów, zaczęła się błyskawicznie rozmnażać i sama stała się szkodnikiem.
Zamieszkuje zarówno środowiska wilgotne, jak i suche. Spotyka się ją na plantacjach trzciny cukrowej, polach i ogrodach.
Wygląd ropuchy aga
Należy do największych płazów. Dorasta do 25 cm i osiąga masę 2 kg. Ubarwienie od brązowego do zielonkawego z plamistym wzorem, który może być słabo widoczny. Za uszami widać duże gruczoły jadowe. Pełnią one funkcję obronną. Zaatakowana, ropucha wydziela jad, który może doprowadzić nawet do śmieci napastnika.
Zachowanie i wymagania ropuchy aga
Ropucha aga prowadzi naziemny tryb życia. Jest aktywna głównie w nocy. Dzień spędza w ukryciu, chroniąc się przed słońcem.
Urządzamy dla niej duże, wilgotne terrarium. Nie musi być wysokie, za to powinno mieć duża powierzchnię dna. Basen nie jest konieczny, chyba że liczymy na potomstwo. Jako podłoże stosujemy ziemię wymieszaną z torfem. Terrarium możemy obsadzić mocnymi roślinami.
W jednym terrarium możemy trzymać kilka osobników, pod warunkiem, że będą podobnej wielkości. W przeciwnym razie mniejsze osobniki mogą zastać pożarte przez większe.
Ropucha aga jest niezwykle żarłoczna. Zjada praktycznie wszystko, co zmieści się w jej pysku. Od owadów począwszy na drobnych ssakach skończywszy. Nie gardzi nawet psią karmą, która nocami wyjada z psich misek. W niewoli karmimy ją owadami i innymi bezkręgowcami oraz myszami.
Rozmnażanie ropuch aga
Pora godowa przypada na okres od czerwca do października. Samiec wydaje wówczas donośny basowy głos a samica składa do 35 tysięcy jaj. Larwy wykluwają się już po 10 dniach. Rozwój larw trwa około 80 dni.
Jeśli chcemy doczekać się potomstwa, złożony skrzek musimy przenieść do osobnego zbiornika. Larwy karmimy drobnymi wodnymi bezkręgowcami.
Ropucha aga dojrzewa późno, bo dopiero w 5 roku życia, ale może dożyć nawet 40 lat.
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: płazy
Rząd: płazy bezogonowe
Rodzina: ropuchowate
Rodzaj: Rhinella
Gatunek: Rhinella marina (ropucha aga)
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie.: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Prawidłowo i pięknie urządzone terrarium z żabami, na przykład z drzewołazami, jest niewątpliwie ciekawym i bardzo dekoracyjnym elementem mieszkania. Hodowla wielu gatunków tych płazów na pewno nie należy do najłatwiejszych,...
Dlaczego ograniczono handel dzikimi zwierzętami Od zawsze korzystaliśmy z dobrodziejstw przyrody, świata w którym żyjemy. Jednak dopiero w drugiej połowie XX wieku ludzkość zaczęła interesować się negatywnym wpływem gwałtownego rozwoju...
Przejdź do działu akwarystyki w e-sklepie Kakadu » Aksolotle meksykańskie są jednym z ciekawszych gatunków płazów. Nie tylko ze względu na swój wygląd i tryb życia. Przede wszystkim dlatego, że...