Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Drzewołazy są niewątpliwie najpiękniejszym i najbardziej niebezpiecznymi płazami. Są piękne, ponieważ są wręcz bajecznie kolorowe. A niebezpieczne, dlatego że ich skóra produkuje silną toksynę, która paraliżuje ośrodkowy układ nerwowy i jest śmiertelna nawet dla dorosłego człowieka. Pierwotni mieszkańcy Ameryki Południowej używają jej do zatruwania swoich strzał.
Naturalnym środowiskiem życia drzewołazów są wilgotne lasy deszczowe Ameryki Środkowej i Południowej.
Niektóre gatunki zamieszkują też sezonowo wilgotne lub zalewowe tereny trawiaste, pola uprawne, pastwiska, ogrody, plantacje, wilgotne tereny sawannowe, a także silnie zdegradowane lasy.
Płazy te spotykano też w lasach u podnóża gór i na terenach skalistych. Wiele gatunków drzewołazów jest zagrożonych wyginięciem.
Większość gatunków tych płazów jest niewielkich rozmiarów. Niektóre z nich mają miej niż 1,5 cm długości. Wszystkim natura dała piękne barwy.
Co ciekawe, im silniejszą truciznę wytwarza dany gatunek drzewołaza, tym jest bardziej jaskrawo ubarwiony. Ich kolory są bowiem sygnałem ostrzegawczym, odstraszającym drapieżniki. Zupełnie jakby mówiły: „lepiej mnie nie ruszaj, ponieważ nie wyjdzie ci to na zdrowie”.
Kolejną ciekawostką jest to, że osobniki, które wykluły się w niewoli nie są toksyczne. Naukowcy uważają, że przyczyną tego może być inny rodzaj pokarmu.
Drzewołazy hodujemy w wilgotnych terrariach i akwaterrariach. Terrarium nie musi mieć dużych rozmiarów, wszak jego mieszkańcy nie osiągają imponujących rozmiarów. Powinno być jednak gęsto obsadzone roślinnością.
Co do obecności basenu zdania są podzielone, choć w większości przypadków nie jest on niezbędny. Bardzo ważna jest natomiast utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza. Temperatura powietrza zależy od gatunku, musimy jednak pamiętać, by utrzymywała się na stałym poziomie.
Ogólnie rzecz biorąc drzewołazy nie należą do najłatwiejszych w hodowli. Największym problemem może się okazać dostarczenie im odpowiednio drobnego pokarmu.
Naturalnym pożywieniem drzewołazów są drobne owady
Obyczaje godowe różnych gatunków mogą wyglądać nieco inaczej. Generalnie samice drzewołazów składają jaja w wilgotnych miejscach, na roślinach, na mchu, wśród korzeni.
Tam wykluwają się młode, które rodzice przenoszą troskliwie przenoszą do najbliższego zbiornika wodnego, którym nierzadko są „oczka wodne” tworzące się w zagłębieniach między liśćmi epifitów
Systematyka drzewołazów cały czas podlega zmianom i nie wszystkie gatunku zostały jeszcze należycie sklasyfikowane. Rodzina drzwowołazów obejmuje około 170 gatunków, z grupowanych w 12 rodzajów.
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: płazy
Rząd: płazy bezogonowe
Rodzina: drzewołazowate
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Prawidłowo i pięknie urządzone terrarium z żabami, na przykład z drzewołazami, jest niewątpliwie ciekawym i bardzo dekoracyjnym elementem mieszkania. Hodowla wielu gatunków tych płazów na pewno nie należy do najłatwiejszych,...
Dlaczego ograniczono handel dzikimi zwierzętami Od zawsze korzystaliśmy z dobrodziejstw przyrody, świata w którym żyjemy. Jednak dopiero w drugiej połowie XX wieku ludzkość zaczęła interesować się negatywnym wpływem gwałtownego rozwoju...
Przejdź do działu akwarystyki w e-sklepie Kakadu » Aksolotle meksykańskie są jednym z ciekawszych gatunków płazów. Nie tylko ze względu na swój wygląd i tryb życia. Przede wszystkim dlatego, że...