Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Sucha karma, która jest bogata we wszystkie niezbędne do rozwoju zwierzęcia składniki odżywcze, powinna stanowić główny składnik diety naszego czworonoga. Co prawda niektórzy właściciele decydują się na karmienie psa surowym mięsem lub własnoręczne przyrządzanie posiłków swoim pupilom. Niestety w ten sposób nie zawsze udaje się dobrać odpowiednie składniki odżywcze oraz właściwie określić ich ilość. Przynajmniej jako jeden ze stałych codziennych posiłków powinna stanowić sucha karma. Łatwo powiedzieć, ale co jeśli nasz psiak grymasi przy jedzeniu albo wręcz w ogóle nie chce jeść karmy? W takiej sytuacji należy zdiagnozować przyczynę wybrzydzania, a następnie powoli i metodycznie wprowadzać suche jedzenie do psiego menu.
Przyczyn może być kilka. W pierwszej kolejności, aby wykluczyć dolegliwości zdrowotne, psa powinien zbadać weterynarz. Trzeba upewnić się, czy jedzenie suchej karmy nie sprawia zwierzęciu bólu. Może tak być, jeśli pies cierpi z powodu chorych zębów lub dziąseł. Przykre mogą być również różne rany lub owrzodzenia wewnątrz pyska. Niechęć do suchego jedzenia może wskazywać również na podrażnienie układu pokarmowego. Jeśli jednak lekarz weterynarii nie zdiagnozował niczego niepokojącego, przyczyn grymaszenia należy szukać w psich przyzwyczajeniach i upodobaniach.
Bardzo często u podstaw problemu leżą złe nawyki żywieniowe, które sami psu zaszczepiliśmy. Błędy wychowawcze popełnianie przez niektórych właścicieli chcących dogodzić szczeniakowi, przynoszą efekt w postaci dorastającego psa, przyzwyczajonego wyłącznie do smakołyków. Czy pies któremu długo podawano tylko to, co mu najbardziej smakuje choć zerknie w stronę miski z suchą karmą?
Walka ze zwierzakiem, który ogłasza strajk głodowy jeśli tylko nie dostaje tego, na co ma ochotę, może wydawać się niemożliwa. Oduczenie rozpieszczonego pupila niechcianych nawyków jest trudnym zadaniem, wymagającym czasu oraz ogromnej cierpliwości właściciela. Jednak jest to możliwe. Przede wszystkim, musimy przestać ulęgać psiemu szantażowi. Nie należy zwracać uwagi na żebractwo podczas obiadu i błagalne spojrzenia. Skończmy z dokarmianiem psa różnymi smakołykami pomiędzy jego stałymi posiłkami. Jeśli w ciągu dnia rzucamy zwierzęciu jakieś przekąski, resztki ze stołu, psie ciasteczka lub inne rarytasy, ten nawet nie spojrzy na miskę z „nudną” karmą.
Ważne jest wprowadzenie stałej pory serwowania posiłków, ich ilość zależy od wielkości, wagi i wieku psa. Po jakimś czasie organizm psa dostosuje się i zwierzę zacznie odczuwać głód dopiero w porze karmienia.
Jeśli nasz zwierzak chętnie zjada wilgotne jedzenie, np. z saszetek i jest do niego przyzwyczajony, wtedy zmiany powinniśmy wprowadzać powoli. Do tego rodzaju karmy dosypujmy po trochu suche chrupki, stopniowo zwiększając ich ilość przy kolejnych posiłkach. Ważne aby zmiany w psiej diecie nie były wprowadzane zbyt drastycznie. Nie chodzi tylko jego przyzwyczajenia, ale również zdrowie. Jego system trawienny, przyzwyczajony do określonego rodzaju pożywienia, może początkowo nie poradzić sobie ze strawieniem czegoś zupełnie innego. A to często kończy się wymiotami i biegunką. Dajmy czas organizmowi psa na przyswojenie nowego pokarmu.
Bywa i tak, że psu zwyczajnie nie smakuje jedzenie od danego producenta. Sprawdźmy jeszcze raz jego skład, porównajmy go ze składem innych suchych karm. Kupmy na próbę jedzenie innej firmy. Może nowy zapach i smak bardziej przypadnie do gustu pupilowi.
W przyzwyczajaniu psa do suchej karmy ważniejsza od samej metody jest nasza konsekwencja. Pokażmy zwierzęciu kto tu ustala zasady oraz że jego sztuczki na nas nie działają. Jeśli raz ulegniemy żebrzącemu pupilowi cała praca na nic, a zmagania potrwają o wiele dłużej.
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Wspólny spacer. Nagle twój pies rusza z miejsca i biegnie w kierunku kosza na śmieci, w pełni oddając się przeglądaniu jego zawartości. Część przedmiotów ignoruje, część przynosi do ciebie, a...
Wraz ze wzrostem świadomości na temat prawidłowego żywienia czworonogów, zwiększyło się zapotrzebowanie na pełnowartościowe karmy dla psów i kotów. Coraz więcej właścicieli sięga po produkty wysokiej jakości, zdając sobie sprawę,...
Przeglądając popularne fora i blogi internetowe, łatwo zauważyć jak wiele kontrowersji krąży wokół niepozornej smycz Flexi. Niektórzy uważają ją za prawdziwy cud technologiczny, dzięki któremu spacerowanie z pupilem stało się...
Ja zmieliłem sucha karme w młynku i dodaje ja do mokrej karmy,proporcje narazie ok 50% na 50 z tendencja ku 70% zmielony suchy pokarm a 30 mokry czy ryz czy kasza,% piesek wsuwa az uszy sie trzesa:)
Ja zmieliłem sucha karme w młynku i dodaje ja do mokrej karmy,proporcje narazie ok 50{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2} na 50 z tendencja ku 70{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2} zmielony suchy pokarm a 30 mokry czy ryz czy kasza,{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2} piesek wsuwa az uszy sie trzesa:)
Mój piesio ma 14 lat i jest bardzo energicznym zwierzem a dlaczego tak jest? Kiedyś popełnialiśmy błędy żywieniowe, wiadomo psiak patrzył w oczy to zawsze coś ze stołu spadło, nauczyliśmy się dopiero po dłuższym czasie prawidłowego żywienia. I dzięki temu jest przeszczęśliwy, ma pełno energii, dodam że należy do tych długowiecznych piesków ponieważ jest średniej wielkości, nie mały, nie duży ale jest za to bardzo ale to bardzo wybredny. Testowaliśmy różne karmy i te które uwielbia to z łososiem i cielęciną. Nie chciała w ogóle ich jeść na początku, potem było lepiej ale po jakimś czasie znowu coś nie smakowało. Nie zje nic co stało dłużej niż dwie godziny. Wszystko musi być świeże, miseczki zawsze czyste, zawsze dużo wody obok. Nie za bardzo lubi jeść z miseczki więc dajemy jej karmę pod dziobek np w wyznaczonym miejscu na kocyku ale nigdy z ręki. Jedzenie to musi być nagroda. A więc: wychodzimy z psiakiem codziennie 3 razy i zaraz po każdym spacerze i krótkiej zabawie piłeczką podajemy psiakowi karmę w odpowiedniej ilości ale lekko namoczoną ciepłą wodą. Czekam aż ostygnie, czyli chwile, i podaję karmę na wyznaczonym miejscu lub w miseczce. Druga porcja jedzenia jest na obiad ale najpierw spacer i zabawy. Na obiad przygotowuje zawsze coś innego tzn. np kurczaka, polędwiczki czy indyka ale nigdy takiego jak my jemy tylko osobno ugotowanego bez przypraw. Do tego jakiś dodatek np ryż, kasza jęczmienna lub trochę makaronu. Przed 3 porcją spacery, zabawy i porcja suchej karmy lekko nasączona wodą. Uwielbia to! Jest zdrowa i pełna wigoru. Każdy jak nas pyta ile ma lat to nie wierzy że 14. Bardzo dużo zależy od jakości karmy, my podajemy brit care. Bardzo dobra karma jakościowo i smakowo. I co najważniejsze nie przegładzamy psinki nigdy. Po prostu 3 razy dziennie jedzenie, w między czasie dużo ruchu i zabaw i wszystko jest super! Polecam spróbować. Rano, popołudniu i wieczorem. Nie podajemy nic w między czasie. Po karmie jeśli ma ochotę to kawałek owocka ale nic w między czasie. Psy są jak ludzie tylko mają inne preferencje smakowe. Trzeba o tym pamiętać.
Super mam nadzieję że Tofik zacznie jesc sucha karme i będzie ja jadl a nie powącha i odejdzie. Ostatnio zaczęłam się martwic bo 3 dni nie jadl a ja mu zabierałam i dawałam w porach posiłku jak po 20 min nie zjadł zabierałam smutna i zmartwiona??????. Tofik to jeszcze szczeniak wiec dla zdrowia i rozwoju powinien jesc i zeby jeszcze urusl i byl zdrowy. ?