Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Gekon lamparci jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych gatunków gekonów. Uchodzi jednak za bardzo wymagający i trudny w hodowli.
Gekon lamparci pochodzi z Azji Mniejszej i Środkowej. Zamieszkuje pustynne i półpustynne, górskie tereny. Spotkać go można na wysokościach do 2100 m n.p.m.
Gekon lamparci Jest bardzo pięknie ubarwionym zwierzęciem, dorastającym do około 28 cm długości, z czego niemal połowa przypada na ogon. Jak wszystkie gekony ma duże oczy, ale jako jeden z nielicznych ruchome powieki. Nie posiada przylg na palcach, nie może więc wspinać się po pionowych powierzchniach. Posiada zdolność autotomii.
Gekony lamparcie oswajają się i pozwalają brać na ręce. Najlepiej hodować je w grupach złożonych z jednego samca i kilku samic. Unika się trzymania w jednym terrarium dwóch dorosłych samców, ponieważ będą ze sobą walczyć.
Gekony lamparcie hodujemy w terrariach suchych lub półsuchych. Wystrój stanowią skały i kamienie, i ewentualnie jeden lub dwa konary drzew. Wśród kamieni powinny znajdować się kryjówki. Jako podłoże stosujemy piasek, jednak co do tego zdania są podzielone. Uważa się bowiem, że gekony lamparcie, zwłaszcza osobniki młode, „lubią” połykać ziarna pisaku, co może prowadzić do zatkania przewodu pokarmowego.
Optymalna temperatura to około 27 – 35ºC. Wskazane ogrzewanie podłoża.
Podstawowym gekonów lamparcich pokarmem są owady, ich larwy i inne bezkręgowce. Pożywienie powinno być urozmaicone. Wskazany jest dodatek preparatów witaminowo-mineralnych, by zapobiegać krzywicy, szczególnie że w niewoli pożywienie jest znacznie mniej urozmaicone niż w naturze. Gekony najchętniej spijają wodę z liści i skał, dlatego od czasu do czasu terrarium trzeba spryskać wodą.
Rozmnażanie gekonów lamparcich
U dojrzałych samców widać dosyć wyraźnie podwójny narząd kopulacyjny. Samice zagrzebują jaja w podłożu. Gekony lamparcie rozmnażają się w niewoli.
Gekony lamparcie zaliczamy do rodziny gekonowatych w rzędzie łuskonośnych. Do tego rzędu należą wszystkie jaszczurki i węże. Te ostatnie uważane są za ewolucyjnych potomków jaszczurek.
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: gady
Rząd: łuskonośne
Rodzina: gekonowate
Rodzaj: Eublepharis
Gatunek: Eublepharis macularius (gekon lamparci)
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Pyton tygrysi (Python molurus) ten jest moim ulubionym gadem – mam ich aż trzy. Jest to jeden z największych węży na świecie. Łatwo się oswaja i dla odpowiedzialnych terrarystów może...
Węże wzbudzają w ludziach mieszane uczucia. Niektórzy ich nienawidzą, inni je kochają. Nie da się jednak zaprzeczyć, że należą one do jednych z najbardziej niezwykłych zwierząt na Ziemi, a wiele...
Mam pytanie o długość życia agam brodatych. – Anonim Trudno na to pytanie dać jednoznaczną odpowiedź. Teksty źródłowe podają, że średnia długość życia agam brodatych wynosi około 10-12 lat. Wpływa...
Gekon Lamparci jest łatwy w hodowli bo wiem mam gekona o imieniu Stefania jest słodka i nierozgarnięta kiedy weszła na gałąź pierwsze co się stało to spadła z niej:)