🌟 Topniejące ceny w Kakadu Zoo! 🌟Skorzystaj z naszych fantastycznych promocji, które trwają od 9 do 26 stycznia 2025! Ceny spadły nawet o 50% na karmy, akcesoria i inne produkty...
Oświetlenie i ogrzewanie w terrarium są nierozerwalnie ze sobą związane. Wiele źródeł światła stosowanych w terrarystyce jednocześnie zapewnia zwierzętom niezbędne ciepło. Podobnie jest w naturze.
W naturze źródłem energii jest słońce. Wytwarza trzy rodzaje promieniowania, które nas w tym przypadku interesują:
Generalnie światło jest niezbędne zwierzętom ponieważ stymuluje wiele ważnych procesów życiowych. Jednakże zapotrzebowanie na światło jest różne u różnych gatunków.
Pod tym względem zwierzęta podzielić możemy przede wszystkim na:
Siłą rzeczy te pierwsze mają znacznie mniejsze zapotrzebowanie na światło niż te drugie. Nie oznacza to, że terrariów z gadami nocnymi nie trzeba w ogóle oświetlać. Wręcz przeciwnie, brak oświetlenia w terrarium w nienaturalny sposób wydłużyłby czas ich aktywności, co odbiłoby się na ich zdrowiu. W wielu ogrodach zoologicznych w pomieszczeniach ze zwierzętami nocnymi stosuje się odwrócony cykl dobowy: by zwiedzający mogli oglądać je w pełnej aktywności terraria oświetla się tzw. lampami nocnymi, w nocy zaś włączane jest pełne oświetlenie. Czyli z dnia robi im się noc, a z nocy dzień.
W naszej strefie klimatycznej czas oświetlenia i jego natężenie zmienia się również w cyklu rocznym. W zimę dzień jest krótki a światła mało, latem zaś długi a światła dużo. To właśnie skracanie się dnia na jesieni jest dla gadów i płazów sygnałem do zapadnięcia w sen zimowy. Inaczej jest w strefie równikowej, gdzie dzień trwa mniej więcej tyle samo co noc przez cały rok.
Wszystkie zwierzęta hodowane w terrariach należą do organizmów zmiennocieplnych. Oznacza to, że temperatura ich ciała uzależniona jest od otoczenia. Dlatego w ich przypadku szczególnie ważne jest utrzymanie temperatury w terrarium na optymalnym poziomie.
Bardzo ważne jest by temperatura w terrarium nie była w każdym jego punkcie identyczna. Zwierzęta muszą mieć możliwość dowolnego przemieszczania się z cieplejszych rejonów w chłodniejsze, i na odwrót, w zależności od swoich potrzeb.
W tym celu w jednym kącie terrarium urządzamy wysepkę ciepła. Zawieszamy żarówkę lub promiennik podczerwieni, a pod nim umieszczamy płaski kamień, półkę lub duży konar, na których zwierzę będzie mogło leżeć, wygrzewając się.
Temperatury w naturze również nie są stałe. Zmieniają się na przykład w cyklu dobowym. W ciągu dnia są wyższe (najwyższe w południe), a w nocy niższe. Widać to szczególnie na pustyniach, gdzie temperatura w nocy spada nierzadko poniżej zera.
Temperatury zmieniają się również w cyklu rocznym, przy czym największe różnice obserwujemy w naszej strefie klimatycznej, w tropikach roczne wahania temperatur są raczej niewielkie.
Montując ogrzewanie w terrarium powinniśmy uwzględnić dobowe i roczne wahania temperatury, jakie zachodzą w środowisku, z którego pochodzi hodowany przez nas gatunek.
Oczywiście temperatura w terrarium powinna być regularnie kontrolowana. Służą do tego celu specjalne termometry terrarystyczne.
To ostatnie, choć w nadmiarze jest bardzo szkodliwe dla zdrowia, w odpowiednich dawkach jest niezbędne dla pewnych procesów zachodzących w żywych organizmach, np. przy syntezie witaminy D3. Wyróżnia się kilka rodzai promieniowania ultrafioletowego, ale dla nas ważne są w tej chwili tylko UVA i UVB.
Dla wielu zwierząt terraryjnych promieniowanie UV jest niezbędne do życia.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
🌟 Topniejące ceny w Kakadu Zoo! 🌟Skorzystaj z naszych fantastycznych promocji, które trwają od 9 do 26 stycznia 2025! Ceny spadły nawet o 50% na karmy, akcesoria i inne produkty...
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Terrarium powinno być ładnie urządzone i stanowić ciekawy element dekoracyjny mieszkania. Przede wszystkim jednak musi zapewnić hodowanym zwierzętom odpowiednie warunki życia. Najlepiej gdy odzwierciedla fragment ich naturalnego środowiska. Pod tym...
Woda jest naturalnym środowiskiem żółwi wodnych. Chlor i metale ciężkie zawarte w wodzie kranowej są szkodliwe dla ludzi, a co dopiero mówić o zwierzęciu, które większość swojego życia spędza w...
Poprzedni artykuł poświęcony był oświetleniu w terrarium, tym razem mowa będzie o ogrzewaniu i wilgotności. Czyli jednym słowem o tym, jak w terrarium stworzyć odpowiedni „klimat”. Ogrzewanie w terrarium Zaczniemy...