Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Największym problemem, z jakim spotykają się właściciele kotów, jest drapanie mebli. Obawa przed zniszczeniem kanap i foteli to często główny powód rezygnacji z posiadania tych wspaniałych zwierząt. Dlatego dobry drapak dla kota jest niezbędnym elementem każdej kociej wyprawki.
Drapaki mogą mieć najróżniejsze kształty, ale możemy wyróżnić dwa podstawowe ich rodzaje:
Z ludzkiego punktu widzenia, są one najbardziej praktyczne, ponieważ zajmują w mieszkaniu najmniej miejsca. Trzeba je tylko przymocować do ściany lub mebla. Tu jednak mała uwaga. Niektóre modele mają pętelkę do zawieszania. Nie należy jednak z niej korzystać, ponieważ drapak buja się wtedy na wszystkie strony, co może kota denerwować, a nawet zniechęcić do drapania.
Musimy go solidnie przykręcić dwoma śrubami. W sklepach zoologicznych dostępne są dwa rodzaje zawieszanych drapaków. Pierwszy ma postać deski owiniętej sizalowym sznurem. Drugi – sizalowej maty. Niektóre są bardzo ozdobne: w kształcie myszy, kotka, czy innego zwierzaczka, z piłeczkami i pomponikami. Jak wszystko, drapaki te mają swoje wady i zalety.
Niewątpliwą zaletą są właśnie niewielkie rozmiary, dzięki czemu łatwo znaleźć dla nich miejsce w mieszkaniu. Trzeba jednak wywiercić dziury w ścianie lub w meblu, a to bywa czasami trochę kłopotliwe. Minusem jest również mały wybór dostępnych na rynku modeli. Ile jednak można wymyślić wersji tak prostej konstrukcji?
Jak sama nazwa wskazuje, takie drapaki po prostu stawia się w wybranym miejscu. To ich zaleta, ponieważ nie musimy wiercić dziur w ścianie lub meblu. Inną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do drapaków wiszących, oferta drapaków stojących jest bardzo bogata.
Mogą być małe lub duże, proste lub bardzo rozbudowane. Nie ma zatem problemu z wyborem takiego, który będzie zarazem i praktyczny, i dostosowany do wielkości i wystroju mieszkania. W sklepach zoologicznych możemy dostać trzy podstawowe modele tego typu drapaków dla kotów:
Budki lub bębny
Spełniają jednocześnie dwie funkcje. Służą kotu do drapania i jako miejsce wypoczynku. To takie domki dla kotów, których przynajmniej jedna ściana pokryta jest sizalową matą. Rozwiązanie ciekawe i z pewnych względów praktyczne. Drapaki te mają tylko jedną wadę: większość jest mała.
Kołki
Najprostszym modelem stojących drapaków dla kota jest kołek owinięty sizalowym sznurem i przymocowany do podstawki. Niektóre modele mają dodatkowo przyczepioną na sznurku piłeczkę, co ma zachęcić kota do drapania, lub małą półkę do leżenia na szczycie. Dla takich drapaków łatwo znaleźć miejsce w mieszkaniu.
Nic zatem dziwnego, że cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli kotów. Przy zakupie powinnyśmy jednak zwrócić uwagę na dwie rzeczy: wielkość i stabilność. Podczas drapania kot staje na tylnych nogach, drapak musi być zatem wyższy niż łączna długość ciała, przednich i tylnych łap zwierzęcia.
Podstawa drapaka powinna być solidna i na tyle duża, by nie przewrócił się w trakcie użytkowania. Niektóre koty drapiąc naprawdę mocno szarpią pazurami i mogą przewrócić niestabilną konstrukcję. Futrzak może się wówczas zrazić do korzystania z drapaka i omijać go z daleka.
Kocie meble
W ich skład wchodzą budki, kołki do drapania i półki lub hamaki do leżenia. Mogą być niewielkich rozmiarów – jedna budka, jeden kołek, jedna półka, ale mogą też przybierać formę wielkich i sięgających sufitu konstrukcji, które składają się z licznych budek, kołków, półek, hamaków i drabinek.
To już nie zwykłe drapaki, to meble dla kota! Nie ma wątpliwości, że takie kocie meble są najlepszym wyborem. Koty przecież uwielbiają skakać i wspinać się. Lubią też leżeć wysoko i obserwować z góry całe otoczenie. Duże drapaki im to wszystko umożliwiają. Ponadto mogą być ciekawym elementem wystroju mieszkania.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
W większości przypadków podróżowanie z kotem bywa prawdziwym wyzwaniem. Jako zwierzęta silnie przywiązane do własnego terytorium, wręcz panicznie boją się zamknięcia w plastikowym transporterze. Jednak w życiu każdego właściciela nadchodzi...
Regularne sprzątanie kociej toalety » to jeden z podstawowych obowiązków każdego właściciela. Brudna i zapuszczona kuweta wydziela przykry zapach, a co gorsza stanowi znakomite miejsce do rozwoju groźnych, chorobotwórczych bakterii. Warto...
Koty lubią spać w najdziwniejszych miejscach: w torbie na zakupy, na książkach, w koszu z bielizną do prania, na telewizorze... Rzecz jasna, ciepłe i przytulne legowisko dla kota także wzbudzi...